chl

Έγινε η κλήρωση των 16 ομάδων του BCL και η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει την Τσέχικη Νίμπουργκ, ενώ ο ΠΑΟΚ θα συναντήσει την Τούρκικη Καρσίγιακα.

Ευρωπαϊκός αποχαιρετισμός με ήττα

aris katevasmena kefalia

Ακόμη και η διαφορά των 19 πόντων (35-16) τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη του α΄ ημιχρόνου, αποδείχθηκε εύθραυστη για τον Άρη, ο οποίος έφυγε από το Αλεξάνδρειο με σκυφτό το κεφάλι, γνωρίζοντας την ήττα από την Οστάνδη (70-66).

Τέλος η Ευρώπη για τον Άρη

avelino aris maras

Μία αγωνιστική πριν από την ολοκλήρωση των αγωνιστικών υποχρεώσεων στους ομίλους του “Champions League”, ο Άρης αποκλείστηκε από την επόμενη φάση, μετά την ήττα του στην Ιταλία από την Αβελίνο (79-66). Έτσι ο τελευταίος αγώνας με την Οστάνδη στη Θεσσαλονίκη, δεν έχει κανένα ενδιαφέρον.

Οι «κίτρινοι» προσπάθησαν για το καλύτερο, αλλά μετά το πρώτο παραγωγικό δεκάλεπτο, είχαν ένα άσχημο δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα 10-0, το μετέτρεψαν σε 20-4 και η περίοδος αυτή τελείωσε με 22-8. Το δεκάλεπτο αυτό, όπως και το τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου, όταν το 55-50 μετατράπηκε σε 63-50, έπαιξαν καθοριστικό ρόλο. Άλλη μία φορά η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη μείωσε τη διαφορά στους πέντε πόντους το τελευταίο δεκάλεπτο (65-60 στο 33΄20΄΄), αλλά δέχτηκε 4 τρίποντα και η διαφορά ξαναπήγε σε διψήφια διαφορά.

Η παρουσία του αθλητικού  Εντιαγιέ (11 π., 11 ριμπ., 4 κοψίματα) δημιούργησε τα περισσότερα προβλήματα στην επίθεση του Άρη, αφού ο Σενεγαλέζος κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια και αλλοίωνε τα περισσότερα σουτ.

Ο Μάρας ήταν εντυπωσιακός στο α΄ ημίχρονο και στο β΄ οι Ντούβιερ, Προύιτ, Μποχωρίοδης,  έδωσαν λύσεις επιθετικά.

Η Αβελίνο που πέτυχε μεγάλα καλάθια, όταν ο Άρης προσπαθούσε να γυρίσει το παιχνίδι, υπερτέρησε στα ριμπάουντ (46  έναντι 30), ενώ είχε 17/34 δίποντα, 12/29 τρίποντα. Από την άλλη, ο Άρης είχε 13/40 δίποντα και 11/24 τρίποντα, με 16 ασίς, 7 κλεψίματα και 9 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 43-33, 63-50, 79-66

ΑΒΕΛΙΝΟ (Σακριπάντι): Γουέλς 11 (11), Φιτιπάλντο 4 (1), Λίουνεν 7, Σκραμπ 5 (1), Φιλόι 12 (4), Ντ' Ερκολέ 12 (4), Ριτς 13 (1) , Φεσένκο 4, Εντιαγιέ 11, Παρλάτο.

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης):  Μάρας 19 (4), Μποχωρίδης 11 (3), Καλαϊτζάκης, Φλιώνης 2 Πουλιανίτης Χρηστίδης, Μούρτος, 2 Αθηναίου, Προύιτ 11 (1), Ντούβιερ 12 (2), Μπελ 9 (1).

Αυτός ο ΠΑΟΚ αξίζει να προκριθεί

paok neptounas

Ο ΠΑΟΚ όχι μόνο πήρε τη ρεβάνς από την Νεπτούνας (91-70), αλλά κάλυψε εύκολα και τη διαφορά των 13 πόντων του πρώτου αγώνα. Η πρόκρισή του στην επόμενη φάση της διοργάνωσης της FIBA είναι ανοικτή και απαραιτήτως πρέπει να νικήσει στη Λετονία τη Βέντσπιλς στον τελευταίο αγών του ομίλου.

Νίκησε και περιμένει...

olympia aek

Η ΑΕΚ έκανε το καθήκον της στη Λουμπλιάνα, πέτυχε την έβδομη νίκη της (80-71 στον όμιλο), αλλά όλα θα κριθούν, όσον αφορά την πρόκρισή της, την τελευταία αγωνιστική ημέρα.

Λύγισε στην παράταση

aris besiktas mourtos

Το πάλεψε ο Άρης, έφερε το παιχνίδι εκεί που ήθελε για να το κερδίσει, βγάζοντας εκτός ρυθμού την Μπεσίκτας, αλλά λύγισε στην παράταση (65-72).

Την ...δίκασε!

aek strasmbourg
Δίκη και …καταδίκη για την ΑΕΚ το 87-88 απ’ την Στρασμπούρ στο «Νίκος Γκάλης» σε ένα παιχνίδι που ήταν τελικός για την «Ένωση» καθώς με την δεύτερη φετινή ήττα απ’ τους Γάλλους βρίσκεται και πάλι εκτός της πρώτης τετράδας του ομίλου και θα έχει σημαντικό μειονέκτημα και σε περίπτωση τελικής ισοβαθμίας που θα τους περιλαμβάνει…

Μία από τα ίδια ο Άρης

fans aris

Με κόσμο στο πλευρό του ο Άρης ήταν σαν να έπαιζε εντός έδρας, αλλά σε καμία στιγμή του αγώνα με τη Βόννη δεν έπεισε ότι θα μπορούσε να νικήσει και η 7η ήττα του (76-59) στη διοργάνωση της FIBA, του στερεί τις ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Έκανε αυτό που …έπρεπε

rosa aek james

Ο πρώτος απ’ τους 4 τελικούς της ΑΕΚ για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ έληξε με την «Ένωση» να φεύγει με το 69-63 απ’ το Ράντομ. Σε ένα παιχνίδι όπου η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα πήρε βοήθειες από παίκτες που της είχαν …λείψει τον τελευταίο καιρό έφτασε πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ στην επικράτηση.