Στην Μπαρτσελόνα το «classico» με τη Ρεάλ

real barcelona

Η Μπαρτσελόνα (12-3) πέρασε νικηφόρα από τη Μαδρίτη, υποχρεώνοντας τη Ρεάλ στη 2η ήττα της στην ACB (15-1). Επικράτησε με 85-75 και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σερτάκ Σανλί με 17 πόντους.

Μπαρτζώκας: «Αφιερωμένη στον Αντώνη Νταή»

ts 115

Έπειτα από την εκτός έδρας επικράτηση του Ολυμπιακού επί του Κολοσσού, ο Γιώργος Μπαρτζώκας στάθηκε στη σημασία του ροζ φύλλου, τονίζοντας παράλληλα πως η Euroleague είναι ένας μαραθώνιος.

Πρόταση στον Χάμερ για ανανέωση

3231

Ο Στέφανος Δέδας αποκάλυψε έπειτα από τη νίκη της ΑΕΚ επί του ΠΑΟΚ πως έχει ήδη κάνει συζήτηση με τον Ίαν Χάμερ προκειμένου ο Αμερικανός φόργουορντ να συνεχίσει στην «Ένωση» και τη νέα σεζόν.

Απόδραση από τη Νίκαια για τη Λάρισα

6872 1

Η Λάρισα αντιμετώπισε τον Ιωνικό στο κλειστό του Πλάτωνα για την εξ αναβολής 13η αγωνιστική της Basket League και επικράτησε με 84-89 για να σημειώσει την 4η νίκη της σεζόν. Οι γηπεδούχοι γύρισαν από το -21 στην τέταρτη περίοδο, αλλά δεν πήραν κάτι παραπάνω από το ματς.

Της... αμύνης ο Άρης!

apollon

Ο Άρης επικράτησε του Απόλλωνα Πάτρας στο Nick Galis Hall με 70-56 και πλέον μπορεί να στρέψει το βλέμμα του προς τα πάνω και να κοιτάξει τα Playoffs.

Ασταμάτητη η Καρδίτσα, έκανε το 10/10 στην Α2

23232321 1

Η Καρδίτσα διεύρυνε το αήττητο σερί της στην Α2, επικρατώντας του Ψυχικού με 68-53, ο Κόροιβος υπέταξε τον Αμύντα ενώ το Αγρίνιο πανηγύρισε σπουδαία νίκη επί της Καβάλας.

Ο Μοερμάν πήρε τη μπουκιά από το στόμα του Παναθηναϊκού

nedo 212325

Το πιο σκληρό πρόσωπο του μπάσκετ αντίκρισε στην Κωνσταντινούπολη ο Παναθηναϊκός, καθώς με τρίποντο του Μοερμάν στην τελευταία επίθεση, η Εφές πήρε τη νίκη μέσα από τα χέρια του «τριφυλλιού» με 82-81.

Πρίφτης: «Δέχθηκα τεχνική ποινή γιατί το μισό παπούτσι μου πατούσε στη γραμμή»

3382328 220800

Ιδιαίτερα... αιχμηρός κατά του διαιτητή Ιερεθουέλο ήταν ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Πρίφτης, που τόνισε ότι δέχθηκε τεχνική ποινή στην 4η περίοδο διότι το μισό παπούτσι του πατούσε πάνω στη γραμμή!