Πρόκριση Λάρισας επί του Άρη με 3/3 βολές στην... εκπνοή!

50 1

Η Λάρισα επικράτησε του Άρη με σκορ 68-67 με 3/3 βολές του Θριτ στο 1" για το φινάλε και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας όπου θα παίξει με τον νικητή του ζευγαριού Ιωνικός - Απόλλων!

Η Λάρισα πανηγύρισε την πρόκρισή της στη 2η αγωνιστική της Β' φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας που θα διεξαχθεί την προσεχή Τετάρτη 22/9 έπειτα από τη νίκη επί του Άρη σε ένα παιχνίδι που είχε συγκλονιστικό φινάλε!

Ο Τζέι Θριτ, ο οποίος μετρούσε 1/10 σουτ εντός πεδιάς (0/3 δίποντα, 1/7 τρίποντα) ήταν εκείνος που έκρινε το ματς, όταν κέρδισε φάουλ από τον Σακούρ Τζούστον στο 1" σε προσπάθεια για τρίποντο και διαμόρφωσε το τελικό 68-67 με 3/3 βολές.

Ο αγώνας

Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε το νωθρό ξεκίνημα της Λάρισας και προηγήθηκε 2-11 με το τρίποντο του Ολιβιέ Χάνλαν στο 4:39, υποχρεώνοντας τον Νίκο Παπανικολόπουλο να καλέσει timeout. Στη συνέχεια οι Θεσσαλοί προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως ο Άρης διατηρούσε σταθερά ισχνό προβάδισμα κι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ του 11-16 απέναντι στη Λάρισα που σημείωσε 3/15 σουτ εντός πεδιάς σε αυτό το διάστημα (0/3 τρίποντα).

Ακολούθως οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Τζέιλεν Χάντσον, ο οποίος πέτυχε 7 πόντους στη δεύτερη περίοδο και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 23-23, σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι.

Στην τρίτη περίοδο, η Λάρισα και ο Άρης βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, με τον νεοαποκτηηθέντα φόργουορντ των «κίτρινων», Ζίριους Ουίλιαμς να σκοράρει πίσω από τα 6μ.75 για το 35-42 στο 27' και τον Τζέι Λόρενς να ισοφαρίζει σε 44-44 στο 30'. Ο Άρης προηγήθηκε με +7 όταν ο Άντονι Κάουαν έκανε το 53-60 στο 35' όμως η Λάρισα έκανε σερί 10-0 με μπροστάρη τον Θόδωρο Ζάρα ο οποίος πέτυχε κρίσιμα τρίποντα για το 63-60 στα 2:58 για το φινάλε!

Ο Κρουμπάλι με 2/2 βολές έκανε το 65-64 στο 39' ενώ ο Ουίλιαμς πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το προβάδισμα του Άρη με 65-67! Ο Κρουμπάλι και ο Κάουαν χρεώθηκαν με βήματα, η Λάρισα είχε την τελευταία επίθεση και ο Σακούρ Τζούστον έκανε φάουλ στον Θριτ σε προσπάθεια για τρίποντο στο 1"!

Ο Αμερικανός γκαρντ είχε 3/3 βολές και έστειλε τη Λάρισα στην επόμενη φάση του Κυπελλου Ελλάδας αφού ο Άρης δεν κατάφερε να κάνει κάποιο σουτ μετά από την επαναφορά.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 23-23, 44-44, 68-67.