Το πάλεψε όσο μπορούσε

olympiakos dynk spyridopouloyΤην τρίτη συνεχόμενη ήττα (67-73) γνώρισε ο Ολυμπιακός στην ευρωλίγκα γυναικών και η αήττητη αντίπαλό της Ντιναμό Κουρσκ επιβεβαίωσε τη δύναμή της στο τελευταίο δεκάλεπτο. Όλα στο ΣΕΦ κρίθηκαν στην τέταρτη περίοδο, όταν οι φιλοξενούμενες «έτρεξαν» ένα 13-0 και προηγήθηκαν με 64-54.

Μέχρι τότε οι «ερυθρόλευκες» όχι μόνο ήταν ανταγωνιστικές, αλλά με το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν, κυρίως στην πρώτη και την τρίτη περίοδο, δημιούργησε τις προϋποθέσεις για την μεγάλη έκπληξη.

Η κορυφαία παίκτρια στον κόσμο Μπριάντα Στιούαρτ ήταν αυτή που ανέλαβε να διαψεύσει τις προσδοκίες και να δείξει την κλάση της στην τέταρτη περίοδο.

Ο Ολυμπιακός, πάντως, απέναντι σε μία πανίσχυρη ομάδα, ικανοποίησε με την απόδοσή του και είχε τις Σωτηρίου, Τζόνσον, Σπυριδοπούλου (φωτό), σε πρωταγωνιστικό ρόλο.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 35-39, 54-51, 67-73