Αυτοκτόνησε ο Άρης στη Φινλανδία και αποκλείστηκε!

204236

Παρότι ο Αρης προηγήθηκε με 15 πόντους διαφορά στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, τελικά ηττήθηκε με 88-86 από την Κατάγια στην Φινλανδία για την 4η αγωνιστική των ομίλων του FIBA Europe Cup. Αυτή η ήττα ήταν καταδικαστική αφού οι «κίτρινοι» αποκλείστηκαν από την επόμενη φάση!

Αυτή ήταν η 2η ήττα της ομάδας του Βαγγέλη Αγγέλου από τους Φιναλνδούς και η 3η συνολικά σε 4 ματς στη διοργάνωση. Ετσι οι όποιες ελπίδες πρόκρισης υπήρχαν, έπεσαν στο κενό. Τραγικό τέταρτο δεκάλεπτο με 33 πόντους παθητικό, διασώθηκαν οι Μπελ (28π.), ΜακΓκι (16π.) και Τζόουνς (13π.)

Ο Άρης θέλησε από την αρχή να επιβάλλει τον ρυθμό του και προηγήθηκε με 4-10. Η Κατάγια δεν μπορούσε να αντιδράσει, έμεινε άποντη για περίπου τέσσερα λεπτά και ο Άρης με ένα σερί 10-0 προηγήθηκε με 7-22 στο 7ο λεπτό. Οι Φινλανδοί μπόρεσαν όμως να μειώσουν σε 16-26 στο τέλος της περιόδου.

Η Κατάγια στο πρώτο δίλεπτο μπόρεσε να… καταστρέψει ότι είχε φτιάξει ο Άρης, μιας και με ένα σερί 8-0 μείωσε σε 24-26. Οι «κίτρινοι» όμως αντέδρασαν άμεσα, μπόρεσαν και πάλι να κρατήσουν… σχεδόν άποντη την Κατάγια και να κάνουν ένα σερί 15-1 στο διάστημα 12’-16΄και να προηγηθούν με 25-40. Ο Άρης κράτησε την διαφορά σε ασφαλή επίπεδο (35-46) μέχρι το τέλος της δεύτερης περιόδου.

Η Κατάγια έκανε την αντεπίθεση της προκειμένου να μείνει… μέσα στον αγώνα. Ο Άρης έδειξε σημάδια χαλάρωσης και αυτό το «πλήρωσε» μιας και η διαφορά άρχισε να μειώνεται. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν ακόμα και στους πέντε πόντους (51-56) στο 26’ και 15’’, με τους «κίτρινους» να προσπαθούν να βρουν την συγκέντρωση τους. Τελικά έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +7 (55-62)

Η Κατάγια έκανε την απόλυτη ανατροπή χάρη στην ευστοχία της από τα 6.75. Ο Άρης φάνηκε αποσυντονισμένος και όταν βρέθηκε για πρώτη φορά πίσω στο σκορ (70-69) στο 36ο λεπτό δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Η Κατάγια προηγήθηκε με 81-77 στο 38΄και 40΄΄, οι «κίτρινοι» δεν είχαν τα… μεγάλα σουτ για να αποτρέψουν την ήττα και το τελικό 88-86.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 35-46, 55-62, 88-86