«Λύγισε» στο τέλος ο Προμηθέας

image 4 0

O Προμηθέας ήταν εξαιρετικλος για 30 λεπτά στο Στρασβούργο ωστόσο η μεγάλη του προσπάθεια έμεινε χωρίς αντίκρισμα, καθώς η κούραση στην τελευταία περίοδο λόγω των σημαντικών απουσιών έφερε κατάρρευση (83-78) με την ελληνική ομάδα να γνωρίζει την πρώτη της ήττα στο BCL.

Οι Πατρινοί ήταν εξαιρετικοί για 36 λεπτά απέναντι στην Στρασμπούρ, αλλά από εκείνο το σημείο και έπειτα κατέρρευσαν και γνώρισαν την ήττα (83-78), που είναι η πρώτη του στο φετινό Basketball Champions League, ύστερα από τέσσερις αγωνιστικές. Ακόμη και στο +14 έφτασαν οι Πατρινοί την υπέρ τους διαφορά, την οποία διατηρούσαν σε διψήφια επίπεδα μέχρι και τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη (63-73). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, τα λάθη και τα τρίποντα των Γάλλων οδήγησαν στην ανατροπή. Τρομερή εμφάνιση από τον Μπράουν με 30 πόντους, ενώ εξίσου καλός ήταν και ο Κασελάκης με 17 για την ομάδα του Μάκη Γιατρά.Από τους Γάλλους ξεχώρισαν οι Ενζελί και Λανγκ με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα.

1η περίοδοςΑρκετά άσχημο ξεκίνημα σημείωσε επιθετικά ο Προμηθέας που βρέθηκε πίσω στο σκορ (5-0 στο 2'), μένοντας άποντος για περίπου τρισήμισι λεπτά με τον Λίποβι να «σπάει» το ρόδι από την γραμμή των βολών. Λανθασμένες επιλογές έδιναν χώρο για αιφνιδιασμούς στην Στρασμπούρ που είχε σερί 9-0 (13-4 στο 5'). Συνεχόμενα τρίποντα από τον Μπράουν διατήρησαν τους φιλοξενούμενους κοντά στο σκορ, με την περίοδο να κλείνει στο 17-16.

Ένα γρήγορο σερί 6-0 έδωσε στην Στρασμπούρ ξανά μία ανάσα... διαφοράς (23-16 στο 12'). Η σκληρή άμυνα και οι σωστές επιλογές στην επίθεση δεν άφησαν τους γηπεδούχους να ξεφύγουν (28-24 στο 14'). Μία τρίποντη βόμβα του Μπράουν έφερε τους Αχαιούς στο +1 (28-29) με τον Προμηθέα να σαρώνει σε επίθεση και άμυνα κάνοντας σερί 1-17 για το προβάδισμα 12 πόντων στο ημίχρονο (29-41).

Με όπλο το transition η Στρασμπούρ προσπάθησε να μειώσει την διαφορά (35-43 στο 22'), αλλά το one man show του Μπράουν κρατούσε την απόσταση σε διψήφια τιμή (37-50 στο 25΄). Όταν οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να επιστρέψουν ένα τρίποντο τους έβαζε... νέα εμπόδια (44-56 στο 27' με Κασελάκη). Συνεχόμενοι πόντοι από τους Τραορέ και Νζουλί έφεραν πιο κοντά τους γηπεδούχους, με την περίοδο να «κλείνει» στο 51-59.

Τρεις βολές από τον Λανγκ και άλλα δύο καλάθια έκαναν το ματς... ντέρμπι (57-61) όταν ανέλαβε και πάλι δράση το δίδυμο των Μπράουν και Κασελάκη για το 57-69 στο 32'. Μία κρίσιμη άμυνα και ένας άψογα εκτελεσμένος αιφνιδιασμός κρατούσε... άνετο τον Προμηθέα (61-71 με Τσαϊρέλη στο 35'). Δύο μεγάλα τρίποντα από τους Γκριν, Νζουλί διαμόρφωσαν το 73-75. Ο Γκίκας με τεράστιο τρίποντο έκανε το 77-78, ωστόσο η πλάστιγγα στο φινάλε έγειρε προς την Στρασμπούρ που ήταν πιο ξεκούραστη και ψύχραιμη (83-78).

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 29-41, 51-59, 83-78.