Εύκολα η ΑΕΚ στο τελευταίο της φιλικό

1536770

Με τους Αμερικανούς Τζαουάντ Γουίλιαμς και Μάικλ Ντίξον να κάνουν εξαιρετικό παιχνίδι και τον Γιώργο Τσαλμπούρη να αποτελεί την ευχάριστη έκπληξη για τον Γιούρι Ζντοβτς, η ΑΕΚ επικράτησε του Αμύντα με 85-56 στο τελευταίο της φιλικό πριν από το πρώτο επίσημο ματς για το κύπελλο.

Οι δύο Αμερικανοί σημείωσαν από 15 πόντους, ενώ δεύτερος σκόρερ ήταν ο νεαρός φόργουορντ, ο οποίος πρόσθεσε άλλους 13 πόντους. Η ΑΕΚ ξεκίνησε με αρχική πεντάδα τους Ούκιτς, Ντίξον, Μιλόσεβιτς, Γουίλιαμς, Όουενς και από το πρώτο δεκάλεπτο πήρε... κεφάλι στο σκορ (19-14) στο 10’, με το ημίχρονο να τελειώνει στο +21 για την «Βασίλισσα» (46-25).

Η ΑΕΚ πήρε από νωρίς το προβάδισμα, έφτασε να προηγείται 38-23 στο (18’), ενώ το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 46-25. Στην επανάληψη η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 33 πόντους (78-45) στο (35’). Την αναμέτρηση παρακολούθησε ο μεγαλομέτοχος της ΑΕΚ Μάκης Αγγελόπουλος, αλλά και ο επικεφαλής του Αναπτυξιακού Προγράμματος Ντράγκαν Σάκοτα.

Διαιτητές: Παπαθανασίου-Παυλόπουλος-Πολυχρόνης.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 46-25, 68-43, 85-56

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 3 (1), Σάκοτα 5 (1), Βασιλειάδης, Μιλόσεβιτς 9 (1), Χαριτόπουλος 3 (1), Ντίξον 15 (2), Λαρεντζάκης 2, Όουενς, Άτιτς 2, Μωραΐτης, Μαυροειδής 7, Σκουλίδας 11 (2), Ουίλιαμς 15 (1), Τσαλμπούρης 13.