H Μπάγερν πήρε τη ματσάρα με τη Φενέρ!

dyrhzj9wkaa9qcn 1

Σε ένα ματς που τα είχε... όλα η Μπάγερν Μονάχου έκανε το μεγαλύτερο άλμα πρόκρισης για τη συμμετοχή της στα playoffs κερδίζοντας την πρωτοπόρο Φενέρμπαχτσε 90-86 ύστερα από δύο παρατάσεις!

σως να ήταν το πιο «χορταστικό» παιχνίδι της φετινής EuroLeague! Ένα ματς το οποίο αναμένεται να αποτελέσει και τον μεγαλύτερο φάρο πρόκρισης της Μπάγερν Μονάχου στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Η νίκη με 90-86 κόντρα στην Φενέρ στην δεύτερη παράταση αναμένεται να αποδειχθεί υπερπολύτιμη για την ομάδα του Ράντονιτς, η οποία έφτασε αισίως στο 11-10 και άρχισε να... ξεμακραίνει από τους υπόλοιπους «μνηστήρες» της οκτάδας!

Το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος, κάτι που αποδείχθηκε από το γεγονός ότι χρειάστηκαν δύο παρατάσεις μέχρι να κριθεί ο τελικός νικητής. Παίκτης-κλειδί ήταν ο Λούτσιτς, ο οποίος με τρίποντο στα 4'' της πρώτης παράτασης έδωσε προβάδισμα με 80-79 στη Μπάγερν. Όμως ο Λοβέρν έμελλε να ήταν ο μοιραίος της Φενέρ, αφού στήθηκε τη γραμμή για δύο βολές στα 2'' ωστόσο ευστόχησε μόνο στη μία.

Στην δεύτερη παράταση η Μπάγερν ήταν πιο «φρέσκια» από την τουρκική ομάδα και μπόρεσε να φτάσει στη νίκη, την οποία στον Παναθηναϊκό δεν αντιμετώπισαν και με το... καλύτερο μάτι. Σαφέστατα θα ήθελαν νίκη της Φενέρ, παρά το γεγονός ότι η Μπάγερν βρίσκονταν δύο νίκες μπροστά τους. Και στην καλύτερη περίπτωση θα παραμείνει στις δύο εάν και εφόσον ο «πράσινοι» κερδίσουν το βράδυ της Παρασκευής (1/2, 21:30) την Εφές.

Οι Ουίλιαμς (19π.) και Γιόβιτς (19π.) ήταν οι καλύτεροι των νικητών ενώ ο Ντίξον ήταν ο πρώτος σκόρερ της Φενέρ με 23 πόντους και 5/9 τρίποντα.

Μπασκόνια - Μακάμπι 97-73

Η Μπασκόνια (10-11) μπήκε σε τροχιά πρόκρισης στην 8αδα καθώς επιβλήθηκε της Μακάμπι (9-12) στη Βιτόρια με 97-73. Η επίθεση των Βάσκων ήταν σε τρομερό ρυθμό, ενώ η Μακάμπι… ξέχασε την ταυτότητά της στο Τελ Αβίβ.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν έπαιξε άμυνα και πλήρωσε βαρύ τίμημα στο πρώτο ημίχρονο καθώς δέχθηκε 54 πόντους. Γιατί οι παίκτες της Μπασκόνια σούταραν ελεύθεροι, στην πραγματικότητα έδωσαν… παράσταση ευστοχίας έξω από τα 6.75 με 8/12 προσπάθειες κι έτσι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Προηγήθηκαν με 14-8 στα μισά της πρώτης περιόδου και με 26-18 στο τέλος αυτού όπου Βόιτμαν, Σιλντς έκαναν τη διαφορά με 10 και επτά πόντους αντίστοιχα.

Στη δεύτερη περίοδο, στην εξίσωση μπήκε και ο Χίλιαρντ με τους 12 πόντους που σημείωσε σ’ αυτό το διάστημα. Η διαφορά έφτασε έως στο +19 (43-24) πριν τη συμπλήρωση πέντε λεπτών. Η Μακάμπι προσπάθησε να απειλήσει με τον ίδιο τρόπο, με τα τρίποντα των Ουίλμπεκιν, Πάργκο, αλλά το πρόβλημά της ήταν η άμυνα. Μείωσε τη διαφορά έως και στους 11 πόντους (49-38) για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο (54-41) με καλάθι από τον Βόιτμαν ο οποίος είχε 17 πόντους στο πρώτο μέρος και ο Χίλιαρντ 14.

Η Μακάμπι δεν βρήκε ποτέ αντίδοτο στον τρομερό ρυθμό των Βάσκων και σα να μην έφταναν οι πρωταγωνιστές του πρώτου ημιχρόνου, προστέθηκε στη λίστα και ο Βιλντόζα. Η διαφορά πήγε στο +24 (73-49) περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της 3ης περιόδου καθώς η Μπασκόνια διατήρησε το εκπληκτικό ποσοστό (10/15, 66.7%) στο μακρινό σουτ αλλά και στα δίποντα (18/28, 64.3%). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 81-57.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η Μπασκόνια κράτησε την επιθετικότητά στην άμυνά της και η δε Μακάμπι δεν μπορούσε να βρει τρόπο μείωσης της διαφοράς (93-70, 36:30).

Χίμκι - Ζάλγκιρις 74-64

Η Χίμκι (8-13) έκανε επιμέρους σκορ 27-8 στο τελευταίο δεκάλεπτο και ολοκλήρωσε το μεγάλο comeback, επικρατώντας της Ζάλγκιρις (8-13) με 74-64!

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο υπέρ της +9 (47-56) όμως η Χίμκι βρήκε ρυθμό στην επίθεση στο φινάλε κι έφτασε στη νίκη. Ο Μάλκολμ Τόμας ηγήθηκε επιθετικά της Χίμκι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Ζάλγκιρις, εκεί όπου η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις προηγήθηκε με +6 (10-4) στο 2'36". Ο Ουλάνοβας ισοφάρισε σε 13-13 ωστόσο οι γηπεδούχοι ανέκτησαν άμεσα το προβάδισμα κι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 19-17.

Οι Λιθουανοί αντέδρασαν, ο Μάριους Γκριγκόνις έβαλε την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους για πρώτη φορά στη θέση του... οδηγού με τρίποντο (23-25, 14'04") ενώ ο Εντγκάρας Ουλάνοβας διαμόρφωσε το 36-37 του ημιχρόνου στην Arena Mytishchi. Μάλιστα ο Ντιόν Τόμπσον σκόραρε για το +8 (41-49, 24'57") και ο Αντάνας Καβαλιάουσκας έκανε το 47-56. Η Χίμκι δεν ήταν διατεθειμένη να παραδοθεί έτσι εύκολα, αλλά «έτρεξε» επιμέρους σκορ 12-2 και προηγήθηκε 59-58 με το τρίποντο του Κρόκερ (59-58, 34'29")! Ο Γκριγκόνις έκανε το 59-61 στο 34'46" ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, έκαναν επιμέρους 15-3 ως το φινάλε κι έφτασαν στη νίκη!