«Δώρα» σε «αιώνιους» από Εφές και Ζάλγκιρις!

d1pu4aywka8k78g 1

Τόσο η Αναντολού Εφές που επικράτησε στο Τελ Αβίβ της Μακάμπι, όσο και η Ζάλγκιρις που επιβλήθηκε της Μπάγερν στο Κάουνας, βοήθησαν τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό αντίστοιχα, αφού απομάκρυναν δύο ομάδες που διεκδικούν την είσοδό τους στα playoffs.

Η Αναντολού Εφές κατάφερε να περάσει από την «Menora Mivtachim Arena» και με τη νίκη της απέναντι στην Μακάμπι (79-71) να κάνει ένα ακόμα βήμα για το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs. «Κουτί» το αποτέλεσμα για Παναθηναϊκό (αλλά και Ολυμπιακό). Με ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο (21-13) η Αναντολού Εφές επικράτησε στο Τελ Αβίβ της Μακάμπι, την οποία και απομάκρυνε από τη διεκδίκηση της πρόκρισης στα προημιτελικά της φετινής EuroLeague. Αν μη τι άλλο το αποτέλεσμα βόλεψε πρωτίστως τον Παναθηναϊκό που έχει τις ίδιες νίκες με τους Ισραηλινούς και κατά δεύτερο τον Ολυμπιακό που έχει μία περισσότερη.

Η εικόνα του αγώνα ωστόσο έγερνε τη πλάστιγγα στη πλευρά των γηπεδούχων στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Όμως στο 4ο δεκάλεπτο η Εφές ξεκίνησε με ένα επιμέρους 13-4 πήρε προβάδισμα με 71-62 και έκτοτε διατήρησε την διαφορά μέχρι το τέλος του αγώνα. Ο Σέιν Λάρκιν ήταν ο καλύτερος παίκτης της Αναντολού με 13 πόντους (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/3 βολές), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη σε λιγότερο από 20 λεπτά συμμετοχής. Πρώτος σκόρερ ωστόσο ήταν ο Βασίλιε Μίτσιτς με 15 πόντους έχοντας 5/6 δίποντα και 5 ασίστ, ενώ άλλους 13 πόντους πέτυχε ο Ροντρίγκ Μπομπουά.

Για την Μακάμπι ο Ταρίκ Μπλακ (18π.) είχε εκρηκτικό ξεκίνημα αλλά χωρίς συνέχεια, ενώ άλλους 13 πόντους πρόσθεσε ο Τζόνι Ο' Μπράιαντ έχοντας και επτά ριμπάουντ. Μάλιστα η «ομάδα του λαού» είχε προηγηθεί στην δεύτερη περίοδο και με εννέα πόντους διαφορά (31-22) αλλά η Εφές μπόρεσε να γυρίσει το παιχνίδι και να μειώσει σε 41-39 με τη λήξη του ημιχρόνου. Μετά το αμφίρροπο δεκάλεπτο στην 3η περίοδο, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πραγματοποίησε την... αντεπίθεσή της και έφτασε στην τελική επικράτηση.

Ζαλγκίρις - Μπάγερν 85-79

Η Ζαλγκίρις επικράτησε με 85-79 της Μπάγερν, με τους Βαυαρούς (12-14) να χάνουν έδαφος στη μάχη για την είσοδο στα playoffs. Για τους νικητές ο Γκριγκόνις είχε 18 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ο Τζέντοβιτς είχε 17 πόντους.

O Γκριγκόνις έδωσε στη Ζαλγκίρις προβάδισμα 4 πόντων (11-7) στο 5', όμως η Μπάγερν πήρε το προβάδισμα γρήγορα με τον Λούτσιτς (11-12). Οι Λιθουανοί πέρασαν πάλι ξανά μπροστά στο τέλος του δεκαλέπτου, αφού ο Τόμπσον σκόραρε για το 22-20.Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στη Ζαλγκίρις. Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους εκτόξευσαν τη διαφορά στο +10 (41-31) στο 17'. Τελικά το ημίχρονο έκλεισε στο 48-35 με τον Ντέιβις. Οι γηπεδούχοι είχαν 4/7 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ οι Βαυαροί σούταραν με 5/15.

To παιχνίδι ξέφυγε εντελώς από τα χέρια της Μπάγερν στο τρίτο δεκάελεπτο. Ο Ουόκαπ σκόραρε γτια το 64-46 στο 25', βάζοντας δύσκολα στους Βαυαρούς. Ο Βέστερμαν με τρίποντο στο 29' έκανε το 69-51 μέσα σε πανηγυρισμούς στη Zalgirio Arena.Η Μπάγερν το πάλεψε και με τον Ντάνγκουμπιτς μείωσε σε 83-76 στο 38', όμως ο χρόνος δεν ήταν αρκετός για την ολική ανατροπή.

Χίμκι - Ρεάλ 75-100

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε επίδειξη δύναμης στην έδρα της Χίμκι καθώς επικράτησε με 75-100 στηριζόμενη στο πληθωρικό παιχνίδι της αλλά και στην ευστοχία της έξω από τα 6.75. Η κυριαρχία κάτω από τα καλάθια και τα… πολλαπλάσια ριμπάουντ (3-13) έναντι της Χίμκι, δεν ήταν αρκετά για τη Ρεάλ Μαδρίτης στο πρώτο δεκάλεπτο. Γιατί υπέπεσε και σε έξι λάθη, ενώ οι γηπεδούχοι – προεξέχοντος του Σβεντ – σούταραν καλά (4/11) έξω από τα 6.75. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 22-24 υπέρ των Μαδριλένων.

Οι τελευταίοι ξεκίνησαν «ζεστοί» στη δεύτερη περίοδο, ευστόχησαν σε τέσσερις διαδοχικές προσπάθειες τριών πόντων με τους Φερνάντεθ, Κοζέρ και σε συνδυασμό με τη σταθερή κυριαρχία τους στη ρακέτα προηγήθηκαν με 29-36 (14’). Οι φιλότιμες προσπάθειες των Τόμας, Μάρκοβιτς δεν ήταν αρκετές για τη Χίμκι, καθώς η Ρεάλ συνέχισε να μαζεύει ριμπάουντ και να εκτελεί και με δεύτερες επιθέσεις. Έτσι στο τέλος του ημιχρόνου προηγήθηκε με 38-51 με buzzer beater του Καμπάτσο.

Η Ρεάλ δεν είχε ρυθμό στην επίθεση στο πρώτο μισό της 3ης περιόδου, αυτό προσπάθησε να εκμεταλλευτεί η Χίμκι και μείωσε σε 50-58 αλλά στα επόμενα έξι λεπτά η ισπανική ομάδα ήταν αφοπλιστική. Έτρεξε σερί 0-17 έχοντας κορυφαίο τον Φαμπιάν Κοζέρ και μετά με 50-70 στο τέλος της περιόδου, η διαφορά έφτασε έως και στα επίπεδα των 25 πόντων (50-75, 31’).Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, εξελίχθηκε σε προσωπική μονομαχία μεταξύ Σβεντ-Κοζέρ και η διαφορά διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα (65-90, 36:30).

Γκραν Κανάρια - Νταρουσάφακα 84-64

Η Γκραν Κανάρια (7-19) επικράτησε της Νταρουσάφακα (3-23) στην Gran Canaria Arena με 84-64 και πέτυχε την πρώτη νίκη της στην EuroLeague έπειτα από τις 28 Δεκεμβρίου! Η τελευταία νίκη της Γκραν Κανάρια στην EuroLeague... χανόταν στις 28 Δεκεμβρίου, όταν οι νησιώτες επικράτησαν της Ζάλγκιρις με 73-66. Απόψε πανηγύρισαν την πρώτη νίκη τους το 2019 με τον Πέδρο Μαρτίνεθ στην άκρη του πάγκου, επικρατώντας εύκολα της ουραγού Νταρουσάφακα.

Η Νταρουσάφακα αιφνιδίασε τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά του αγώνα στην Gran Canaria Arena, εκεί όπου ο Τόνεϊ Ντάγκλας σκόραρε για το 4-13 στο 6'49".  Ο Ογκούζ Σαβάς διατήρησε τους Τούρκους στο +9 (6-15, 7'24") ωστόσο η Γκραν Κανάρια απάντησε με σερί 9-0 (15-15, 8'34"). Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 15-18 για τους φιλοξενούμενους, οι Πέινερς και Οζμιζράκ σκόραραν για το 15-23 όμως οι Ίβηρες έκαναν επιμέρους σκορ 16-2 και προηγήθηκαν 31-25 με τις βολές του Μπάλβιν. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 37-30 χάρη στο τρίποντο του Βένε και ο Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 46-35 στο 25'17". Ο Κιντ ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 54-45, ο Νίκολα Ραντίσεβιτς διαμόρφωσε το 60-45 ενώ ο Τζέικομπ Ουίλι σκόραρε για το 76-51 στο 35'01"! Η Γκραν Κανάρια κράτησε διαφορά ασφαλείας ως το φινάλε κι επικράτησε με 84-64.