• Α1
  • Posted

Τον διέλυσε

Ο ΠΑΟΚ έκανε απίστευτο finish στον δεύτερο τελικό και διέλυσε τον Πανιώνιο με 81-63 στο PAOK SPORTS ARENA κάνοντας το 2-0 στη σειρά και πλέον χρειάζεται μία νίκη για να εξασφαλίσει τη 3η θέση. Οι δύο ομάδες βάδιζαν στο σχοινί με την είσοδο του αγώνα στο τελευταίο πεντάλεπτο και με το σκορ στο 59-57, αλλά η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έκανε επιμέρους σκορ 20-2 απέναντι στην εικόνα διάλυσης που παρουσίασαν οι Νεοσμυρνιώτες.

Είναι αλήθεια ότι ο ΠΑΟΚ – όπως και στο πρώτο παιχνίδι – παρουσίασε στοιχεία «πιο ομάδας» από τον Πανιώνιο. Στη νίκη τον οδήγησαν οι παγκίτες του, την ώρα που ο Πανιώνιος περίμενε τα πάντα από τον ΜακΚόλουμ ο οποίος βρέθηκε σε τραγική μέρα. Η διαφορά στους πάγκους, φάνηκε από το πρώτο ημίχρονο, καθώς ο Πανιώνιος βρήκε τον τρόπο για να σταματήσει τον Κούπερ. Στην πραγματικότητα, ακολούθησε την ίδια τακτική, απλά ο Κάρτερ ήταν πιο αποτελεσματικός συγκριτικά με τον πρώτο αγώνα, περιορίζοντάς τον στις δύο ασίστ. Γι’ αυτό, οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν με 15-18 στο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Δικέφαλος εισέπραξε πολλά από τον πάγκο. Ο Δέδας έδωσε επτά πόντους με 3/4 σουτ, ο Μαργαρίτης έδωσε έξι πόντους, όσους και ο Πέιν με απόλυτη ευστοχία στα σουτ, ενώ ο Τσόχλας οργάνωσε σωστές επιθέσεις. Από την άλλη πλευρά, ο Πανιώνιος τα περίμενε όλα από τον ΜακΚόλουμ. Ο Αμερικανός δεν πήρε τραβηγμένες προσπάθειες, αλλά ήταν αναποτελεσματικός με 2/8 προσπάθειες. Έτσι ο ΠΑΟΚ με σερί 7-0 ξέφυγε με 34-25 (16’), αλλά και με +10 (36-26, 17’). Εκεί ο Ντούβνιακ κράτησε όρθιο τον Πανιώνιο, παίρνοντας ουσιαστικά τη σκυτάλη από τον Κάρτερ. Ο πρώτος τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 10 πόντους και 4/5 προσπάθειες. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 40-33 για τον ΠΑΟΚ, όπου οι δύο ομάδες είχαν περισσότερα λάθη (σ. σ. 11), απ’ ότι τελικές πάσες (σ. σ. 5). Κι αν για τον Πανιώνιο το ατομικό παιχνίδι εντάσσεται στη φιλοσοφία του, για τον ΠΑΟΚ ήταν η συνέπεια της εξαιρετικής άμυνας του Κάρτερ πάνω στον Κούπερ. Οι υπόλοιποι φρόντισαν όμως να καλύψουν το κενό.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο, έβγαλε δύο καλάθια στον αιφνιδιασμό κι έφτασε στο +12 (47-35, 25’). Με όπλο τη δυνατή άμυνα, ο Πανιώνιος επέστρεψε στο παιχνίδι κάνοντας επιμέρους σκορ 13-4. Σε αυτό το διάστημα, ο Κάρτερ έβγαλε εκτός ρυθμού τον Κούπερ προσφέροντας λύσεις και στην επίθεση, ενώ ο Λάνγκφορντ βγήκε νικητής από τις περισσότερες μονομαχίες κάτω από τα καλάθια. Η διαφορά μειώθηκε έως και στους τρεις πόντους (51-48), για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με σκορ 55-48 έπειτα από έμμεσο τρίποντο από τον Τσαϊρέλη.

Ο Πανιώνιος επέμεινε έως και στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου αφού με καλάθι του Κάρτερ μείωσε σε 59-57 (35’). Το φινάλε του αγώνα ήταν πραγματικά απροσδόκητο. Ο ΠΑΟΚ είχε πολλά αποθέματα ενέργειας και πίστης, σε αντίθεση με τον Πανιώνιο που παρουσίασε σημεία διάλυσης. Δέδας, Τσαϊρέλης, Μαργαρίτης και Πέιν έριξαν νοκ ντάουν τους Νεοσμυρνιώτες που «γεύτηκαν» τις συνέπειες της απελπιστικής αστοχίας του ΜακΚόλουμ (σ. σ. τελείωσε το παιχνίδι με 3/17 σουτ). Ο Δικέφαλος με επιμέρους σκορ 20-2(!), έφτασε στο +20 (79-59), για να τελειώσει το παιχνίδι με σκορ 81-63.

Δεκάλεπτα: 15-18, 40-33, 55-48, 81-63

ΠΑΟΚ: Πέιν 10, Κούπερ 13(3), Χαραλαμπίδης 4, Τσόχλας 5(1), Βουτσίτσεβιτς 2, Τσαϊρέλης 14(1), Δέδας 11(2), Μαργαρίτης 13(1), Μπόγρης 4, Κασελάκης 5(1), Λιάπης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: ΜακΚόλουμ 8, Σταμάτης, Ντούβνιακ 10(2), Κάρτερ 16(1), Μίλμπουρν 2, Αθανασούλας 6, Μπατής, Σπυρόπουλος, Λάνγκφορντ 14(1), Μίσελ 3, Σίμτσακ 4.