• Α1
  • Posted

Ξεκούραστα ο Ολυμπιακός

Μετά την αγγαρεία του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός προκρίθηκε ξεκούραστα στην ημιτελική φάση του πρωταθλήματος καθώς επικράτησε του Άρη στο Αλεξάνδρειο με 59-74. Ο δε Άρης ολοκλήρωσε μια αποτυχημένη χρονιά καθώς δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στιε υψηλές προσδοκίες, όπως είχαν διατυπωθεί στο ξεκίνημα.

Η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου χαρακτηρίζεται… απαγορευτική για το διαφημιστικό σποτ του ΕΣΑΚΕ για τα πλέι οφ. Ο μεν Άρης δεν μπορούσε να βρει τρόπους για ένα ελεύθερο σουτ και ήταν εγκλωβισμένος σε ένα ανούσιο στυλ παιχνιδιού, ο δε Ολυμπιακός έβγαζε περισσότερα λάθη, παρά συνεργασίες, βγάζοντας και τον Γιώργο Μπαρτζώκα από τα ρούχα του. Βέβαια, οι «ερυθρόλευκοι» στηριζόμενοι στη καλή άμυνά τους, είχαν τη πρωτοπορία στο σκορ και στο δεκάλεπτο προηγήθηκαν με 8-17. Η δεύτερη περίοδος ήταν κάπως καλύτερη, εκτελεστικά και για τις δύο ομάδες. Ο Άρης έπειτα από την επίδοση των 5/21 σουτ έπειτα από 13 λεπτά αγώνα (11-22), πήρε πόντους από τους Πελεκάνο, Ασημακόπουλο, ενώ σε δύο περιπτώσεις έφυγε καλά στο transition. Ο δε Ολυμπιακός έβγαλε κάποιες συνεργασίες με τον Σπανούλη, στόχευσε επιθετικά στον Πρίντεζη και ο τελευταίος του έδωσε οκτώ συνεχόμενους πόντους. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 26-36 για τους Πειραιώτες.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερη ενέργεια στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου ο Στράτος Περπέρογλου έκανε τη διαφορά. Ο διεθνής φόργουορντ τελείωσε όσες προσπάθειες ανέλαβε και με συνολικά δέκα πόντους, σε αυτή τη περίοδο, φρόντισε να ξεφύγει η ομάδα του με διαφορά ασφαλείας. Ο Άρης είχε μειώσει έως και με 33-42 (23’), στη συνέχεια όμως ο Ολυμπιακός τον κράτησε έξι λεπτά χωρίς καλάθι και με επιμέρους σκορ 14-1, εγκατέστησε διαφορά 22 πόντων (34-56, 27’), για να τελειώσει το δεκάλεπτο με σκορ 40-59. Στη τελευταία περίοδο, οι δύο ομάδες έκαναν διαχείριση του ρόστερ τους.

Δεκάλεπτα: 8-17, 26-36, 40-59, 59-74

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 10(1), Πελεκάνος 4, Γκίκας 5(1), Τσακαλέρης 6, Ασημακόπουλος 9(1), Χαρίσης 10, Λαρεντζάκης 9(1), Σαρικόπουλος 1, Μούρτος 5(1), Πουλιανίτης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πέτγουεϊ 6(2), Ντάνστον 6, Σπανούλης 15(2), Περπέρογλου 10(2), Παπαπέτρου, Σλούκας 8(2), Κόλινς 5, Πρίντεζης 10(1), Σίμονς 3, Μάντζαρης 9(3), Καββαδάς, Χριστοδούλου 2.