Χαλαρά και με πλουραλισμό

lojeski apollon

Έξι παίκτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Λοτζέσκι πιο παραγωγικό από αυτούς, και ο Ολυμπιακός νίκησε χωρίς να φορτσάρει τον φιλότιμο Ίκαρο στη Χαλκίδα με 87-64.

Ο Ίκαρος μπήκε στον αγώνα χωρίς άγχος στον αγώνα, αφού κανείς δεν περίμενε από αυτόν να κερδίσει, και τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να βάλει δύσκολα στον Ολυμπιακό. Οι "ερυθρόλευκοι" ήταν αρκετά νωθροί, ειδικά στην άμυνα, όπου οι Άσκα, Σάτον μέσα στη ρακέτα και ο Γκαγκαλούδης από την περιφέρεια προκάλεσαν αρκετά προβλήματα.

Στην επίθεση, ωστόσο, του Ολυμπιακού υπήρχε ο Λοτζέσκι, που ήταν "ζεστός" και τραβούσε το σκοράρισμα με αρκετές βοήθειες και από τον Σλούκα. Υπό αυτές τις συνθήκες ο Ολυμπιακός είχε ένα προβάδισμα στο πρώτο μέρος, όχι όμως μεγάλο, μάλιστα ο Ίκαρος προηγήθηκε στο 8' με 17-16 και στο 14' ισοφάρισε με δύο διαδοχικά τρίποντα από τους Γκαγκαλούδη και Ρίτσαρντς 27-27. Το ημίχρονο έληξε με τον Ολυμπιακό μπροστά μόλις με 41-38, όμως στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε.

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να γλιτώσει την... ταλαιπωρία που υπέστη στο προηγούμενο παιχνίδι με τον Ηλυσιακό και να "καθαρίσει" μια ώρα αρχύτερα τη νίκη. Στην άμυνα σοβαρεύτηκε και σε αρκετές περιπτώσεις προκάλεσε... ασφυξία στον Ίκαρο, ενώ στην επίθεση η αφύπνιση του Ντάνστον και του Σπανούλη έδωσαν στον Λοτζέσκι τις βοήθειες εκείνες που ήταν απαραίτητες ώστε η ομάδα να ξεφύγει.

Με ένα σερί 10-4 στο τελευταίο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 58-46 και στην τελευταία περίοδο κυριάρχησε πλήρως, καθώς ο Ίκαρος έμεινε από δυνάμεις και πέταξε λευκή πετσέτα. Με τρίποντο του Σλούκα η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στους 20 πόντους στο 35' (70-50), ενώ με καλάθι του θετικού Κόλινς άγγιξε και το +23 στο 38' (81-58) πριν νικήσει εύκολα τελικά με 87-64.

Δεκάλεπτα: 19-24, 38-41, 46-58, 64-87

ΙΚΑΡΟΣ: Στρναντ, Γκόβενς 5, Ασκα 14, Σάτον 15, Γκαγκαλούδης 15(20, Σπανός 1, Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Μάσιτς 3, Ρίτσαρντς 11(2), Μπέμπης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μουν 10, Ντάνστον 13, Σπανούλης 10, Περπέρογλου, Παπαπέτρου 2, Σλούκας 14(3), Κόλινς 10(1), Λοτζέσκι 17(3), Μπέγκιτς 5, Πρίντεζης 4, Μάντζαρης, Καββαδάς 2.