Ο παλιός είναι αλλιώς

argyropoulos

Με τον έμπειρο Νίκο Αργυρόπουλο να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του στην τελευταία περίοδο ο Απόλλων νίκησε δύσκολα στην Πάτρα τον Ίκαρο (71-65) και ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, καθώς και ο Ίκαρος βρίσκεται στην επικίνδυνη ζώνη και πάλεψε σκληρά για να πάρει μια νίκη, που θα τον βοηθούσε σημαντικά να ξεφύγει από αυτήν. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ επί 30 λεπτά, ενάλλασσονταν στην πρωτοπορία και δεν μπορούσαν να ξεφύγουν κάνοντας ό,τι μπορούσαν για να τα καταφέρουν.

Ο Απόλλων στηρίχτηκε κυρίως στην περιφερειακή του γραμμή, όπου Μπολντς, Μιλουτίνοβιτς και Αργυρόπουλος έδιναν λύσεις, την ώρα που Ουίλσον και Ντάνιελ προσπαθούσαν να ελέγξουν τα ριμπάουντ. Εκεί όμως ο Ίκαρος αποδείχθηκε ιδιαίτερα δυνατός, καθώς ο Άσκα κυριαρχούσε, παρ' όλα αυτά η τραγική αστοχία του από την περιφέρεια δεν του επέτρεπε να αξιοποιεί σωστά τις παραπάνω επιθέσεις που κέρδιζε.

Στο 30' το σκορ ήταν ισόπαλο 53-53, αλλά στην τελευταία περίοδο μίλησε η εμπειρία του Αργυρόπουλος. Ο πολύπειρος γκαρντ πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με δύο τρίποντα μεταξύ 32' και 35' πρωταγωνίστησε σε ένα σερί 10-0 με το οποίο ο Απόλλων ξέφυγε, χάρη και στην καλή του άμυνα, με 67-57. Ο Ίκαρος έκανε την ύστατη προσπάθεια με τον Άσκα και μείωσε 69-65 στο 38', όμως στο τελευταίο δίλεπτο δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις κακές επιλογές των γηπεδούχων, διότι ήταν κι αυτός άστοχος. Έτσι ο Ουίλσον μετά από ασίστ του Αργυρόπουλου έκανε το 71-65 και σφράγισε την πολύτιμη για τον Απόλλωνα νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 33-35, 53-53, 71-65

Απόλλων Π.: Ρος 6, Αργυρόπουλος 16, Ντάνιελ 9 (12 ριμπ.), Ουίλσον 13 (8 ριμπ.), Λιανός 1, Πέτροβιτς 2, Πελεκούδας, Μιλουτίνοβιτς 12, Μπολντς 12.

Ίκαρος: Στρναντ 5, Γκόβενς 3, Άσκα 21 (13 ριμπ.), Μανωλόπουλος 10, Σούτον 14 (10 ριμπ.), Γκαγκαλούδης 4, Σποανός, Μάσιτς 3, Ρίτσαρντς 4.