Δράμα... και του χρόνου

Με τον Μπάβτσιτς να κάνει το καλύτερο παιχνίδι του στην Ελλάδα και αφού άντεξε την αντεπίθεση του Ρεθύμνου στην τελευταία περίοδο, ο ΚΑΟΔ νίκησε στη Δράμα με 84-80 και εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή του στην Α1.

Ο ΚΑΟΔ ήταν αυτός που είχε κίνητρο, αφού ήθελε να ξεμπερδεύει οριστικά με τα σενάρια υποβιβασμού, γι' αυτό μπήκε στο παιχνίδι δυνατά. Ο Μπάβτσιτς έδειξε από την αρχή ήταν σε μεγάλη μέρα, οπότε η μπάλα πήγαινε συνεχώς σε αυτόν κι έτσι οι Δραμινοί πήραν ένα προβάδισμα, που δεν ήταν μεγάλο, διότι και το Ρέθυμνο έβρισκε τρόπους να σκοράρει.

Μ' ένα σερί 8-0 στις αρχές της δεύτερης περιόδου ο ΚΑΟΔ ξέφυγε για πρώτη φορά στο σκορ (34-22), ωστόσο το Ρέθυμνο προοδευτικά μείωσε πριν πάρει και πάλι... φωτιά ο Μπάβτσιτς και αποκαταστήσει την τάξη.

Το ημίχρονο έληξε με τον ΚΑΟΔ να προηγείται 49-40, ωστόσο στην τρίτη περίοδο Πετγουέι και Κόμματος οδήγησαν το Ρέθυμνο σε comeback και το έβαλαν για πρώτη φορά στη θέση του οδηγού στο 27' (58-60). Η απάντηση του ΚΑΟΔ ήταν άμεση. Σερί 12-0 με Μπάβτσιτς, Νόουλς και το σκορ στο 31' ήταν 70-60 και στο 33' 74-62. Ο ΚΑΟΔ έδειχνε πως θα έφτανε σε άνετη νίκη, ωστόσο το Ρέθυμνο δεν είχε πει την τελευταία λέξη του.

Με πρωταγωνιστές τους Κόμματο και Κάρτερ μείωσε στον πόντο (80-79) και τα τελευταία δευτερόλεπτα το παιχνίδι έγινε θρίλερ. Στη ρουλέτα των βολών ο Ζάρας αποδείχθηκε πολύ ψύχραιμος, αντίθετα ο Κόμματος έχασε μία κρίσιμη κι έτσι η ζυγαριά έγειρε οριστικά προς τη μεριά του ΚΑΟΔ.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 49-40, 68-60, 84-80

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης, Νόουλς 15 (4), Ακεψεμαΐδης 2, Μπένας, Μάικλ 4, Μπάβτσιτς 33 (2), Ζάρας 7, Ιωάννου, Πάλμερ 12 (1), Ρόου 9 (1), Ράντοβιτς.

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χορν 8 (2), Καλλινικίδης, Προύιτ 5 (1), Αγγελόπουλος 7, Τσόχλας 2, Ντούβνιακ 6, Κόμματος 17 (3), Κάρτερ 15 (1), Λάτοβιτς 2, Πέτγουεϊ 18 (2), Σιζόπουλος.