Πάρτι με Κόμματο!

Στην αποκριάτικη Πάτρα αυτός που γιόρτασε ήταν ο ΑΓΟΡ! Καθοδηγούμενη από τον εξαιρετικό Νέστορα Κόμματο και χάρη στα μεγάλα σουτ που πέτυχε στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Ρεθύμνου νίκησε τον Απόλλωνα με 75-65 και ουσιαστικά σφράγισε την πέμπτη θέση στην κανονική περίοδο.

Το Ρέθυμνο έδειξε τις διαθέσεις του από την αρχή. Μπήκε δυνατά και με τον επίσης διακριθέντα Κάρτερ να τραβάει το σκοράρισμα προηγήθηκε με 9-1 και 14-4 στο 5' εκμεταλλευόμενο την αστοχία των γηπεδούχων. Οι τελευταίοι χρειάστηκαν κάμποση ώρα για να συνέλθουν, από την έναρξη της δεύτερης περιόδου και μετά όμως άρχισαν σιγά σιγά να ανακάμπτουν.

Με τον Νίκο Αργυρόπουλο να ηγείται ο Απόλλων μείωσε 32-31στο 17', ωστόσο σε εκείνο το σημείο ο Κόμματος πήρε το όπλο του και κράτησε ζωντανό το προβάδισμα του ΑΓΟΡ, που πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενος με 40-37.

Το Ρέθυμνο πάντως είχε χάσει την ευστοχία των πρώτων λεπτών και αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Απόλλων να κάνει ένα σερί 8-2 μεταξύ 13' και 17' και να παίρνει για πρώτη φορά το προβάδισμα (49-47). Δεν το κράτησε όμως για πολύ, καθώς ο Πετγουέι με ένα από τα λίγα καλά σουτ του στον αγώνα και οι Χορν, Καλλινικίδης έβαλαν ξανά τον ΑΓΟΡ στη θέση του οδηγού.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, όπου η αστοχία και οι κακές επιλογές εκατέρωθεν δεν επέτρεψαν σε καμία ομάδα να ξεφύγει. Τελικώς τη λύση την έδωσε ο Κόμματος με δύο μεγάλα τρίποντα. Με το ένα στο 34' έδωσε αέρα 7 πόντων στο Ρέθυμνο (61-54). Κι όταν ο Απόλλων με ΜακΚόλουμ και Γκραντ πέρασε ξανά μπροστά (62-61), ο Κόμματος με νέο τρίποντο ενάμισι λεπτό πριν από τη λήξη έκανε το 67-62. Στη συνέχεια ο Τσόχλας με δύο βολές έκανε το 69-62 και ουσιαστικά η σεμνή τελετή έληξε, αφού ο Απόλλων δεν είχε άλλο περιθώριο αντίδρασης. Ιδιαίτερα δε από τη στιγμή που ο Κόμματος είχε φυλαγμένο ένα ακόμα τρίποντο για τα τελευταία δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 37-40, 54-56, 65-75.

Απόλλων (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 12(2), Αργυρόπουλος 13(1), Γκραντ 8, Έρτσεγκ, Πέτροβιτς 12(1), Κλάιμπερ 3(1), Ζαφίρης 5(1), Τέρνερ 8, Κρόλο 1.

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χορν 9(1), Καλλινικίδης 4, Αγγελόπουλος 3(1), Τσόχλας 4, Ντούβνιακ 8, Κόμματος 20(3), Κάρτερ 15(2), Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 9(2), Σιζόπουλος 3(1)