Μπορούν και τη Γαλλία

Αήττητη τερμάτισε στη δεύτερη φάση του Ευρωμπάσκετ η Εθνική ομάδα εφήβων στο Βόλο. Μπορεί ο τρίτος αγώνας με τη Ρωσία να ήταν αδιάφορος βαθμολογικά,

αλλά οι «μικροί» δεν ήθελαν να χαλάσουν τις εντυπώσεις που κέρδισαν εναντίον της Τουρκίας και νίκησαν με 61-57 (22-30). Η τέταρτη θέση στον όμιλο φέρνει την ελληνική ομάδα αντίπαλο στον προημιτελικό της Παρασκευής με την πρωτοπόρου του άλλου ομίλου, Γαλλία, η οποία νίκησε τη Γερμανία με 89-74.

Ήταν φανερό ότι έφηβοι είχαν «αδειάσει» από δυνάμεις μετά την μεγάλη προσπάθεια που έκαναν για την πρόκριση απέναντι στην Ιταλία και την Τουρκία και δικαιολογείται η κάτω του αναμενομένου απόδοσή τους στο α΄ ημίχρονο. Παράλληλα ο Ηλίας Παπαθεοδώρου θέλησε να δώσει περισσότερο χρόνοι και σε άλλα παιδιά και από τγη σημερινή εμφάνιση κρατάμε την πολύ καλή απόδοση του Μιλεντίγεβιτς, όπως και του Νικολούτσου.

Το κακό πρόσωπο του α΄ ημιχρόνου το εκμεταλεύτηκαν οι Ρώσοι που είχαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ και μάλιστα στο 27΄πήραν και την μεγαλύτερη διαφορά (42-28.). Από το σημείο αυτό η Εθνική άρχισε να «ψαλιδίζει» τη διαφορά και κατάφερε μέσα ένα τρίλεπτο να γυρίσει τον αγώνα από το -14 και να προηγηθεί 46-43, με μπροστάρη τον Μιλεντίγεβιτς. Η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για την ελληνική ομάδα, που ήθελε να κλείσει τις υποχρεώσεις της με τις καλύτερες εντυπώσεις.

Τα δεκάλεπτα: 11-11, 22-30, 43-46, 61-57.

ΕΛΛΑΔΑ: Λούντζης 5 (1), Ντουτζίδης 2, Μιλεντίγεβιτς 19 (5/9 τρ.), Φλυώνης23, Μιχαλούτσος 4, Μουράτος, Σκουλίδας 2, Χρηστίδης 9, Δίπλαρος 2, Σκορδάς 2, Παπαγιάννης 4, Χαραλαμπόπουλος 12 (2 τρ., 9 ριμπ., 3 ασίστ).