Αήττητη η ΤΣΣΚΑ, «έχασε» τον Κλάιμπερν!

clll 1

H TΣΣΚΑ δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει την Άλμπα με 82-66 εκτός έδρας και να φτάσει στο 4/4 στη Euroleague, όμως στο ματς τραυματίστηκε σοβαρά ο Ουίλ Κλάιμπερν. Πρώτος σκόρερ ο Τζέιμς με 22 πόντους.

H Άλμπα προηγήθηκε με 5-3, με τον Σίκμα να έχει κέφια στο ξεκίνημα με 5 δικους του πόντους. Η χαρά των Γερμανών δεν κράτησε για πολύ, αφού τα τρίποντα των Χίλιαρντ και Τζέιμς έφεραν τους Ρώσους στο +5( 8-13). Ο Γκίφι διαμόρφωσε στο σκορ δεκαλέπτου (15-17).

Με το καλάθι του Σνάιντερ οι Γερμανοί έγραψαν το 23-21, αλλά η ΤΣΣΚΑ πήρε πάλι το προβάδισμα με τον Φόιγκτμαν (25-29). Ο Κλάιμπερν χτύπησε στο δεξί γόνατο και αποχώρησε υποβασταζόμενος από το ματς στο 16'. Ο Τζέιμς έφτασε τους 10 πόντους στο τέλος του 2ου δεκαλέπτου και έκανε το 34-39. Η ομάδα του Ιτούδη είχε 6/11 τρίποντα στο ημίχρονο.

To τρίποντο του Φόιγκτμαν έφερε τη διαφορά στο +8 (36-44) στο 23'. Ο Γερμανός έδωσε προβάδισμα 10 πόντων για πρώτη φορά στους Ρώσους (39-49, 26'). Η ΤΣΣΚΑ πάτησε γκάζι στη συνέχεια και ξέφυγε για 16 (40-56) με το τρίποντο του Χίλιαρντ.

Η κατάσταση δεν άλλαξε στο 4ο δεκάλεπτο, με την ΤΣΣΚΑ να ελέγχει το ματς και να κάνει το 51-66 (35') με την τρίποντη βόμβα του Στρέλνιεκς. Το ματς δεν γυρνούσε με τίποτα και το σύνολο του Ιτούδη έφτασε στο 4/4 στη Εuroleague.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 34-39, 42-61, 66-82