Triple double o Γιάννης και απόδραση των Μπακς από το Χιούστον! (vid)

giannis 0

Σε ένα πολύ δύσκολο ματς οι Μπακς επέστρεψαν από το -16 και με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πετυχαίνει triple double, επικράτησαν των Ρόκετς μέσα στο Χιούστον με 117-111.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που πέτυχε triple double με 30 πόντους (11/17 σουτ), 13 ριμπάουντ, 11 ασίστ, ένα κλέψιμο και μία τάπα. Άξιοι συμπαραστάτες οι Μάθιους (14π), Ιλιάσοβα (13π/11 ριμπ), Μπλέντσο (11π), Λόπες (11π), Μίντλετον (11π/8 ριμπ) και Κόνατον (10π).

Για τους Ρόκετς κορυφαίος ήταν ο Γουέστμπρουκ (24π/16 ριμπ/7 ασίστ), με Τάκερ να έχει 17 πόντους και τον Καπέλα να σκοράρει 13 πόντους και να κατεβάζει 12 ριμπάουντ. Κακός ο Χάρντεν που πέτυχε 19 πόντους με 2/13 σουτ, πήρε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ αλλά έκανε και 7 λάθη.

Στο ξεκίνημά τους οι Ρόκετς ήταν εκπληκτικοί. Έπιασαν τους Μπακς από τον… λαιμό και έκαναν ένα γρήγορο 12-2. Οι Μπακς αδυνατούσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση και σταθερότητα στην άμυνα και ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο στο -7 (30-23).

Η κατάσταση έγινε ακόμα πιο δύσκολη στο δεύτερο δωδεκάλεπτο με τους Ρόκετς να έχουν το γκάζι στο πάτωμα και να κλείνουν το ημίχρονο με τη μεγαλύτερη έως τότε διαφορά υπέρ τους (66-50).

Και εκεί που έδειχνε πως το ματς δεν είχε γυρισμό για τον Αντετοκούνμπο και την παρέα του, ο κόουτς Μπούντενχολζερ σαν να άλλαξε τσιπάκι στη ομάδα. Η διαφορά άρχισε αργά αλλά σταθερά να πέφτει, κλείνοντας το τρίτο δωδεκάλεπτο στο -9 (87-78).

Στη τέταρτη περίοδο οι Μπακς έκαναν το «μπαμ». Με ένα επί μέρους 13-3 πήραν για πρώτη φορά στο ματς το προβάδισμα (91-90), με τους Ρόκετς να απαντούν και να προσπερνούν εκ νέου με 95-91. Δεύτερο μεγάλο σερί από το Μιλγουόκι (10-0) που πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με 101-95.