Δ' όμιλος: Σαρωτική Σερβία, τρίποντη Ιταλία

69593261 355862681966943 2841328729836224512 n

Η Σερβία (2-0) διέσυρε τις Φιλιππίνες (0-2) με το εκκωφαντικό 126-67, έφτασε τους 99 πόντους στο 30', ξεπέρασε για δεύτερη φορά τους +100 πόντους και πλέον στρέφεται στον αγώνα με την Ιταλία (4/9, 14:00).

Οι Σέρβοι συνεχίζουν με τη βελόνα στο... κόκκινο κι όπως συνέβη στην πρεμιέρα με την Ανγκόλα (105-59), έτσι και σήμερα σκόρπισαν τις Φιλιππίνες με +59 πόντους διαφορά, επιβεβαιώνοντας εξ αρχής την ανωτερότητα τους και κάνοντας εύκολα το 2/2 στον Δ' όμιλο της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς είχε επτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, σούταρε με 86% στο δίποντο (36/42) και 55% στο τρίποντο (12/22) απέναντι στους Φιλιππινέζους που κράτησαν επαφή με το σκορ ως τα πρώτα λεπτά της πρώτης περιόδου (11-9, 5:25) πριν παραδοθούν στις ορέξεις της Σερβίας που έφτασε τους 99 πόντους στο 30'!

Η Σερβία προηγήθηκε με +15 πόντους σε πέντε λεπτά (28-13) και με πρώτο σκόρερ τον Ραντούλιτσα (11π.), έφτασε στο 62-35 του ημιχρόνου. Μάλιστα ο Γιόκιτς είχε ήδη 9 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ σε αυτό το διάστημα όπου η ομάδα του είχε 14/19 δίποντα, 7/12 τρίποντα και 13/13 βολές, ενώ είχε φτάσει στις 18 ασίστ.

Στην τρίτη περίοδο ο Μπιέλιτσα πέτυχε 10 προσωπικούς πόντους κι έφτασε στους 18 με 3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3/3 βολές. Η διαφορά άρχισε να παίρνει μεγάλες διαστάσεις για τις Φιλιππίνες που δεν κατάφεραν να δείξουν ανταγωνιστικό πρόσωπο σε κανένα σημείο του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 62-35, 99-48, 126-67.

Ιταλία - Ανγκόλα 92-61

Ιταλία - Ανγκόλα 92-61: Τρίποντη εκτέλεση και... παρατράγουδα! (pics & vid)

Σε έναν αγώνα που έληξε με τσακωμό του Τζεντίλε με τον Πάουλο, η Ιταλία συνέτριψε την Ανγκόλα με 92-61, έχοντας 40% στα τρίποντα. Έρχεται το σπουδαίο ματς με την Σερβία (04/09, 14:30, ΕΡΤ2), που θα κρίνει την πρωτιά στον Δ' όμιλο.

Εκεί που φαινόταν πως όλα θα έληγαν ήρεμα και η Ιταλία θα πανηγύριζε ακόμα μία νίκη, ήρθε η ένταση μεταξύ Τζεντίλε και Πάουλο, με 16.6'' να απομένουν για το φινάλε του ματς.

Οι δύο αντίπαλοι διαπληκτίστηκαν σε μαρκάρισμα, με τον Ιταλό να σπρώχνει τον Ανγκολέζο και ο ίδιος να απαντάει με... κουτουλιά! Ο Τζεντίλε χρεώθηκε με τεχνική ποινή και ο Πάουλο αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ, για να επισφραγίσει ο Τεσιτόρι το τελικό σκορ (92-61).

Από εκεί και πέρα, η «σκουάντρα αντζούρα» ήταν καταιγιστική από τα 6.75μ. αφού είχε 40% στα τρίποντα, με την Ανγκόλα να μένει μόλις στα... δύο εύστοχα!

Ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Γιανίκ Μορέιρα, ήταν κορυφαίος για την ομάδα του, με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Η Ανγκόλα βρέθηκε μπροστά στην αρχή του ματς, με καλάθια του πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, Μορέιρα, και του Αντόνιο (3-5, 2'), αλλά η Ιταλία άρχιζε να βρίσκει ρυθμό (8-8, 4'), με αποτέλεσμα να ξεφύγει (16-8, 5') και να κλείσει το δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (25-11). Η «σκουάντρα αντζούρα» δεν κατέβασε ρυθμό, βρήκε στόχο από τα 6/75μ και έφτασε στο +23 στο ημίχρονο (44-21, 20').

Η ομάδα του Μέο Σακέτι ήταν καταιγιστική και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Ανγκόλα να μην μπορεί να αντιδράσει. Οι Ιταλοί πήγαν στο +34 ( 68-34, 25'), έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να μειώνουν στο 30' με καλάθι του Πάουλο (70-42). Ντέλα Βάλε με τρίποντο και Τεσιτόρι με κάρφωμα πήγαν την διαφορά στο +35 (81-46, 24'). Με 16.6'' να απομένουν για τη λήξη του ματς, Τζεντίλε και Πάουλο διαπληκτίστηκαν και ο Τεσιτόρι έκανε το τελικό 92-61 με βολές.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 44-21, 70-42, 92-61.