Α' όμιλος: Πρόκριση για Πολωνία, «ζωντανή» η Βενεζουέλα

image 3 1 1

Η Πολωνία εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των Κινέζων και νίκησε στην παράταση με 76-79 κατακτώντας την πρώτη θέση στον όμιλο.

Η Πολωνία νίκησε στην παράταση την Κίνα με 76-79 εκμεταλλευόμενη δύο τραγικές επαναφορές από την πλαϊνή γραμμή των παικτών της οικοδέσποινας. Με αυτό το αποτέλεσμα οι Πολωνοί κατέκτησαν την κορυφή ομίλου.

Οι οικοδεσπότες ξεκίνησαν με ενθουσιασμό το παιχνίδι και με πρωταγωνιστές τους Γκου και Γι προηγήθηκαν με 20-11 (7'). Η Πολωνία βελτίωσε την άμυνά της ενώ ο Πονίτκα ήταν αυτός που τράβηξε την ομάδα στην επίθεση κι έτσι αρκετά γρήγορα μείωσαν σε 27-22 (14'). Μάλιστα με καλάθι του Σλότερ πήγαν και στα αποδυτήρια προηγούμενοι στο σκορ (35-39).

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν διαφοροποιήθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Κίνα προσπαθούσε να βρει τρόπο να προσπεράσει στο σκορ, ωστόσο ο Πονίτκα συνέχιζε να ταλαιπωρεί την αντίπαλη άμυνα (48-52, 27').

Η αντίδραση των Ασιατών έφερε αποτέλεσμα όταν και προσπέρασαν με 63-61 στο 36' χάρη σε τρίποντο του Ζάο. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο μέχρι το τέλος του με τον Γι και τον Σλότερ να ευστοχούν (69-67, 39').

Οι γηπεδούχοι είχαν τη νίκη στα χέρια τους, ωστόσο μία λανθασμένη πάσα και 1/2 βολές του Πονίτκα έστειλαν τον αγώνα στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο πρωταγωνίστησαν κούραση και αστοχία και με σκορ με την Κίνα να κάνει νέα κακή επαναφορά και τους Πολωνούς να μένουν ψύχραιμοι στις βολές που ακολούθησαν.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 35-39, 54-57, 72-72 (παρ.) 76-79

Βενεζουέλα - Ακτή Ελεφαντοστού 87-71

Î’ενεζουέλα - Ακτή Ελεφαντοστού 87-71

Η Βενεζουέλα (1-1) νίκησε την Ακτή Ελεφαντοστού (0-2) με 87-71 και διατήρησε ελπίδες πρόκρισης.

Ο Χέισλερ Γκιλέν έδωσε τρομερή παράσταση με 31 πόντους και η Βενεζουέλα επικράτησε άνετα της Ακτής Ελεφαντοστού με 87-71 διατηρώντας έτσι τις ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι Βενεζουλεάνοι πρέπει να κερδίσουν στην 3η αγωνιστική την οικοδέσποινα Κίνα.

Η Βενεζουέλα είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα από το πρώτο δεκάλεπτο, καθώς διάβασε τις φάσεις, αξιοποίησε το… δώρο της άμυνας ζώνης της Ακτής Ελεφαντοστού και με 4/11 προσπάθειες τριών πόντων προηγήθηκε με 19-11 μετά τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών αγώνα και με 26-17 στο τέλος της περιόδου. Η ομάδα της Αφρικής είχε πρόβλημα επικοινωνίας, αλλά και εκτέλεσης.

Αυτό αποδείχθηκε μέσα από την επίδοση των 13/30 σουτ που είχε στο τέλος του ημιχρόνου, πολύ περισσότερο από το γεγονός ότι χάθηκαν αρκετά λέι απ. Η Βενεζουέλα δεν είχε πρόβλημα στη διατήρηση της διαφοράς καθώς είχε τα σουτ απέναντι στην άμυνα ζώνης (8/19 τρίποντα στο τέλος του ημιχρόνου) και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 9-0 σερί μετατρέποντας το 40-32 σε 49-32, διευκολύνοντας έτσι το έργο της.

Η διαφορά έφτασε και στα επίπεδα των 22 πόντων (60-38, 25’) καθώς ο Γκιλέν συνέχισε να βομβαρδίζει το καλάθι της Ακτής Ελεφαντοστού. Εκεί η τελευταία έβαλε περισσότερη ένταση στην άμυνά της, είδε με χαρά την… εμφάνιση του Ντιόν Τόμπσον και με επιμέρους σκορ 2-10 μείωσε σε 62-48 (27’). Όπως συνέβη όμως στη διάρκεια του αγώνα, η Βενεζουέλα βρήκε και πάλι ψυχολογία έξω από τα 6.75 (73-56, 30’).

Η Βενεζουέλα δεν είχε την ίδια συνέπεια στην επίθεση στις αρχές της τελευταίας περιόδου καθώς με εξαίρεση τον Ζαμόρα μάταια προσπάθησε να βρει άλλες λύσεις, τούτο όμως δεν της κόστισε στη διατήρηση της διαφοράς (79-64, 33’). Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος του αγώνα καθώς οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε αρκετές άστοχες προσπάθειες.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 49-32, 73-56, 87-71