Break με ΜακΚόλουμ οι Μπλέιζερς! (vid)

cj 1

Oι Μπλέιζερς κατάφεραν να κάνουν break (97-90) στο Game 2 μέσα στο Ντένβερ, αφού άντεξαν στην αντεπίθεση των Νάγκετς στο τέλος και πλέον η σειρά βρίσκεται στο 1-1.

Για τους νικητές ο ΜακΚόλουμ είχε 20 πόντους, ο Καντέρ μέτρησε 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Λίλαρντ είχε 14 με 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Στον αντίποδα ο Γιόκιτς είχε 16 πόντους και 14 ριμπάουντ, 14 με 11 ριμπάουντ είχε ο Μίλσαπ και 15 ο Χάρις. Οι Μπλέιζερς δημιούργησαν πολλά προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο στους Νάγκετς και προηγήθηκαν με 50-35.

Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στην τρίτη περίοδο, αφού η παρέα του Λίλαρντ κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ με 78-64,έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Καντέρ με 15 πόντους. Στο τελευταίο 12λεπτο το Ντένβερ αντέδρασε και έριξε τη διαφορά στους 7 (91-84), με το τρίποντο του Μάρεϊ, 3 λεπτά πριν τη λήξη. Ο Γιόκιτς είχε την ευκαιρία να μειώσει στους 2 πόντους, 26 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, αλλά αστόχησε σε τρίποντο και έτσι ο Χουντ έκανε 2/2 βολές στη συνέχεια και... κλείδωσε τη νίκη της ομάδας του. Ένταση είχαμε λίγο πριν το τέλος, με τον Καντέρ να πέφτει πάνω στον Κρεγκ που νωρίτερα έσπασε την μύτη του και τον Μάρεϊ να ζητά τον λόγο από τον Τούρκο.