Ο Ζήσης... πίκρανε την ΑΕΚ

225900

Το νικηφόρο σερί 8-0 της ΑΕΚ (8-2) στο BCL έφτασε στο τέλος του, αφού η Μπάμπεργκ (7-3) αναδείχθηκε νικήτρια (77-73), για την 10η αγωνιστική, σε ένα ματς που ήταν στην... κόψη του ξυραφιού μέχρι το τέλος.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έπειτα από 8 συνεχόμενες νίκες έπεσε στο 8-2, αλλά η αγωνιστική της εικόνα σε μια από τις δυσκολότερες έδρες της διοργάνωσης ήταν απόλυτα θετική και ο Ιταλός τεχνικός μπορεί να... ονειρεύεται, πως όταν μπει και στην εξίσωση ο Θίοντορ, η ομάδα του θα ανέβει επίπεδο.

Κορυφαίοι για την ΑΕΚ ήταν οι Σάκοτα (15π., 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάντερ (14π.), ενώ Ματσιούλις (12π., 5 ριμπάουντ) και Γκρίφιν (11π., 6 ριμπάουντ) είχαν καλές στιγμές στο παιχνίδι, αλλά όχι και την απαιτούμενη διάρκεια.

Οι δύο ομάδες δεν είχαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά, με τον Χάρις να κάνει «ζημιά» από την μία και ο Ματσιούλις από την άλλη. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 6-11 (5'), αλλά η Μπάμπεργκ έκανε σερί μέσα σε δυο λεπτά και πέρασε μπροστά (15-11, 7'). Το σκορ εναλλασσόταν, με τους Σάκοτα και Χάντερ να δίνουν βοήθειες και να κάνουν το 19-20 (10').

Το ματς ήταν ισορροπημένο και στην δεύτερη περίοδο (30-30, 15'), με τον Μπαγκάτσκις να περνά στο παρκέ τον Σμιντ και να δημιουργεί πρόβλημα στην ΑΕΚ. Την... σκυτάλη πήρε ο Ράις (35-30, 17'), με τους Γερμανούς να έχουν τον έλεγχο του ματς και τους «κιτρινόμαυρους» να κάνουν αχρείαστα λάθη. Ο Σάκοτα, όμως, «όπλισε» και εκτέλεσε την Μπάμπεργκ, για να ισοφαρίσει στο ημίχρονο (39-39, 20').

Όσο η ΑΕΚ ήταν καλή επιθετικά, τόσο... έπασχε στην άμυνα, με αποτέλεσμα να μην την αφήνει η Μπάμπεργκ να πάρει «ανάσα» (50-50, 25'). Ο Αλεξάντερ έκανε το 56-55 (30') με 1/2 βολές μετά το φάουλ του Γκρίφιν, με τον Σαντ-Ρος να μην καταφέρνει να σκοράρει στο τέλος.

Η Μπάμπεργκ ξέφυγε με δύο έμμεσα τρίποντα των Αλεξάντερ και Ράις (68-60, 35'), αλλά ο Λαρεντζάκης σε ρόλο δημιουργού κι εκτελεστή μείωσε για την ΑΕΚ (70-67, 37'). Ο διεθνής γκαρντ πάσαρε λίγο αργότερα στον Χάντερ, ο οποίος έφερε ξανά το ματς στα ίσια (71-71, 38'). Ο Ξανθόπουλος χρεώθηκε με φάουλ στον Ράις (75-73, 39'), με τον Λαρεντζάκη να χάνει δύο φορές την ευκαιρία να σκοράρει πίσω από τα 6.75μ. Οι διαιτητές δεν έδωσαν φάουλ στον Σάκοτα και λίγο πριν το τέλος, ο Ρούμπιτ έκανε το 77-73 (40'), μετά το φάουλ του Ξανθόπουλου.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-39, 56-55, 77-73.