Ο Μπαρτζώκας νίκησε τον Ζοτς, μεγάλο διπλό στο Κάουνας η Εφές!

kostas sloukas fenerbahce beko istanbul eb18

Η Χίμκι ανάγκασε τη Φενέρμπαχτσε στην ήττα έπειτα από 12 σερί νίκες στην Euroleague, σ’ έναν αγώνα που κρίθηκε αρχικά στη ρώσικη ρουλέτα των βολών και στη συνέχεια στην παράταση. Εκεί η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν πιο σκληρή και επικράτησε με 84-78 (72-72 κ.α.)

Τρομερό παιχνίδι έγινε στα περίχωρα της Μόσχας καθώς η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έφτασε να προηγηθεί έως και με διαφορά 13 πόντων, αλλά όλα κρίθηκαν από τη γραμμή των βολών. Η αστοχία οδήγησε στην παράταση κι εκεί η Χίμκι αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει…

Ο Μαχμούτογλου ήταν ο πρωταγωνιστής της Φενέρμπαχτσε στην πρώτη περίοδο καθώς οι δικοί του επτά πόντοι έκαναν τη διαφορά κι έδωσαν τη δυνατότητα στην ομάδα του να ξεφύγει με 13-23 στο τέλος της περιόδου, με την παράλληλη άψογη εκτέλεση στο transitiongame.

Στη δεύτερη περίοδο, η Χίμκι έκανε… ό,τι είχε πράξει στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα. Έγινε πιο επιθετική στην άμυνα, ανάγκασε τη Φενέρμπαχτσε είτε σε λάθη, σε βεβιασμένες ενέργειες αλλά σ’ ένα άγονο τετράλεπτο στην επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό ότι στην πρώτη φάση του δεύτερου δεκαλέπτου, η τουρκική ομάδα πάτησε σε διαφορά 13 πόντων (13-26) έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Μαχμούτογλου για να ακολουθήσει ένα 11-0 σερί της Χίμκι (24-26, μετά το 14’) με πρωταγωνιστές τους Μποστ, Γκριν και Μίκεϊ. Η Φενέρμπαχτσε πήγε στα αποδυτήρια με +3 (38-41) χάρη στην ευστοχία του Κώστα Σλούκα από τη γραμμή των βολών. Γενικώς οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/13 βολές στο πρώτο μέρος.

Οι οκτώ συνεχόμενοι πόντοι του Γιαν Βέσελι (43-49, 23:30) δεν ήταν αρκετοί για να βάλουν τη Φενέρμπαχτσε σε ασφαλείς ράγες. Η Χίμκι βρήκε δύο μεγάλα σουτ από τους Μόνια, Τζένκινς, ανέβασε την πίεση στην άμυνά της και με επιμέρους σκορ 13-2 προηγήθηκε με 56-51 μετά τη συμπλήρωση 28 λεπτών. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 57-54.

Έπειτα από δύο λεπτά στην τελευταία περίοδο η Χίμκι προηγήθηκε με 60-56, αλλά ο Μαχμούτογλου κράτησε όρθια την τουρκική ομάδα εκτελώντας δύο φορές σε… νεκρό χρόνο έξω από τα 6.75 για να ακολουθήσουν δύο καλάθια στο transitiongame ανεβάζοντας το επιμέρους σκορ για τη Φενέρμπαχτσε στο 3-10 (63-66, 37’).

Ένα τρίποντο του Μάρκοβιτς από τα οκτώ μέτρα έφερε το παιχνίδι στα ίσια (66-66) 100’’ πριν το τέλος για να ακολουθήσει κι ένα έμμεσο από τον Γκιλ (69-66). Ο Αμερικανός διατήρησε το +3 για την ομάδα του (70-67) 40’’ πριν το τέλος. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στη ρώσικη ρουλέτα των βολών (72-71, 20’’ πριν το τέλος) όπου Στέφαν Μάρκοβιτς και Νικόλο Μέλι έγραψαν τον επίλογο της κανονικής διάρκειας με την αστοχία τους. Ο πρώτος είχε 0/2, η Φενέρμπαχτσε στην τελευταία επίθεση των 17 δευτερολέπτων είδε τον Μέλι να πηγαίνει στη γραμμή, 1.4’’ πριν το φινάλε, αλλά ο Ιταλός με 1/2 προσπάθειες οδήγησε τον αγώνα στην παράταση.

Η Χίμκι ξέφυγε με διαφορά έξι πόντων (80-74) περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος της παράτασης καθώς έβαλε την μπάλα στη ρακέτα και δικαιώθηκε για την επιλογή της. Η αστοχία της Φενέρμπαχτσε ουσιαστικά έριξε τους τίτλους τέλους στον αγώνα και φυσικά την οδήγησε στην ήττα έπειτα από 12 συνεχόμενες νίκες.

Ζάλγκιρις - Αναντολού Εφές 58-79

Η Αναντολού Εφές έκανε  ό,τι ήθελε στην «Zalgirio Arena» πραγματοποιώντας εμφατική εμφάνιση απέναντι στην Ζάλγκιρις την οποία και διέλυσε με 79-58!

Η τουρκική ομάδα όχι μόνο κατάφερε να πάρει τη ρεβάνς από την Ζάλγκιρις για το -14 του πρώτου γύρου στην Πόλη, αλλά κατάφερε να κάνει «σμπαράλια» οποιαδήποτε προσπάθεια του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και των παικτών του!

Το τελικό 79-58 και το +21 μέσα στην κατάμεστη «Zalgirio Arena» αποτυπώνει στο έπακρον τα όσα συνέβησαν στο Κάουνας, όπου η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν η κυρίαρχη του παιχνιδιού από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά. Το επιμέρους 25-14 σε αυτό το διάστημα σε συνδυασμό με την εξαιρετική εμφάνιση του Αντριέν Μοερμάν στο πρώτο μισό του ματς, συνετέλεσαν τα μέγιστα για να φτάσει η διαφορά τους 11 πόντους (40-29). Έκτοτε όχι μόνο δεν υπήρξε αντίδραση από την Ζάλγκιρις που δεν είχε κανέναν παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων, αλλά η Εφές το μόνο που έκανε ήταν να αυξάνει τον δείκτη του σκορ!

Με τη λήξη της τρίτης περιόδου η διαφορά είχε φτάσει ήδη στο +18 (45-63) ενώ έφτασε για πρώτη φορά και στο +26 (79-53) λίγο πριν από το τέλος του αγώνα. Ο Μοερμάν ήταν ο πρώτος σκόρερ της Αναντολού με 23 πόντους (5/8 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 1/1 βολή) και 6 ριμπάουντ, ενώ «διψήφιοι» ήταν και οι Ντάνστον (13π., 4ρ., 4ασ.) και Μπομπουά (12π.) Στον αντίποδα, η Ζάλγκιρις είχε μόλις 3/11 τρίποντα, καμία δημιουργία (13-20 οι ασίστ) ενώ είχε χαμηλό ποσοστό και στα δίποντα (46%).

Γκραν Κανάρια - Ρεάλ Μαδρίτης 67-75

Î“κραν Κανάρια - Ρεάλ Μαδρίτης 67-75

Η Ρεάλ έκανε επιμέρους σκορ 23-11 στην τέταρτη περίοδο κι επικράτησε της Γκραν Κανάρια με 67-75 πριν από την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό στη Μαδρίτη (10/1, 22:00).

Οι νησιώτες ζόρισαν τη «Βασίλισσα» όμως ο Ρούντι Φερνάντεθ ανέβασε στροφές στο τέταρτο δεκάλεπτο για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο που πέρασε νικηφόρα από την Gran Canaria Arena και πλέον στρέφεται στον αγώνα με τους «ερυθρόλευκους».

Η Γκραν Κανάρια είχε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τη Ρεάλ Μαδρίτης και προηγήθηκε 15-8 με τον Μπάλβιν ωστόσο η «Βασίλισσα» έκανε σερί 8-0 κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 15-16 με μπροστάρη τον Γιουλ. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στη δεύτερη περίοδο, βελτίωσαν την άμυνά τους, δέχτηκαν μόνο 11 πόντους σε αυτό το διάστημα και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 34-27. Μάλιστα ο Μπάλβιν ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (38-28, 22'08"), η Ρεάλ πήρε πόντους με το μακρινό σουτ ωστόσο οι νησιώτες άντεξαν στην πίεση και προηγήθηκαν με 56-52 στο 30'. Ο Άλμπερτ Όλιβερ έκανε το 62-61 στα 5'17" για το φινάλε όμως η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ολοκλήρωσε την ανατροπή στα τελευταία λεπτά με κορυφαίο τον Ρούντι Φερνάντεθ κι έφτασε στη νίκη με 67-75.