Χάλια μαύρα ο Άρης, οδεύει για Α2!

ariss

Θλιβερός ξανά ο Άρης δέχθηκε σκορ 47-12 (!!!) σε 13 λεπτά, και εκπέμπει SOS καθώς η μαχητική Κύμη πήρε νίκη και διαφορά 17 πόντων (75-57)! Πλέον ο άλλοτε αυτοκράτορας βρίσκεται σε θέση υποβιβασμού, χωρίς μάλιστα τη δυνατότητα να αλλάξει τίποτα!

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικές και δεν... έβαζαν καλάθι, κυρίως ο Άρης που ήταν άποντος στα πρώτα 4’ και 40’’. Κάπου εκεί ο Χάρις έκανε την αρχή και οι «κίτρινοι» έκαναν ένα σερί 17-2 στα επόμενα 2΄και 21΄΄, για να προηγηθούν με 4-17. Η Κύμη αντέδρασε και μείωσε σε 13-18 στο τέλος της περιόδου.

Η Κύμη μείωσε σε 16-18 με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, αλλά ο Άρης αντέδρασε άμεσα και μπόρεσε εκ νέου να πάει την διαφορά σε... ασφαλή επίπεδα (16-24 στο 13ο λεπτό). Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη είχαν τον έλεγχο του αγώνα κυρίως μέσα από την άμυνα τους και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με εννέα πόντους (26-35).

Η Κύμη μείωσε σε 28-35 στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, αλλά ο Άρης απάντησε με ένα σερί 10-0 για να στείλει την διαφορά στο +17 (28-45) στο 24ο λεπτό, δείχνοντας ότι ... καθαρίσει τον αγώνα. Οι γηπεδούχοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Εκμεταλλεύτηκαν το πρόβλημα με φάουλ που είχαν οι «κίτρινοι» και έκαναν ένα σερί 15-0 για να μειώσουν σε 43-45 στο 29ο λεπτό, με τον Άρη να μένει άποντος για σχεδόν έξι λεπτά και σε 46-48 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο η Κύμη κυριάρχησε απόλυτα με τους Ουάσινγκτον και Σαγκς να σκοράρουν, την ίδια στιγμή που ο Άρης είχε προβλήματα σε όλες τις γραμμές, άμυνα και επίθεση. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν αντίπαλο κυρίως επιθετικά και προηγήθηκαν με 63-53 στο 35΄και 20΄΄, έχοντας ένα επιμέρους σκορ 35-7 από την στιγμή που βρέθηκαν στο -17. Αντίδραση δεν υπήρχε από τον Άρη ο οποίος υπέκυψε στον ρυθμό των γηπεδούχων που κέρδισαν με το επιβλητικό 75-57.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-18, 26-35, 46-48, 75-57

Κύμη (Κουτσός): Μητσιμπόνας, Χόρτον 9 (7 ριμπάουντ), Σαγκς 20 (11), Ουάσινγκτον 10 (3), Λιούις 11 (1 τρίποντο, 11 ασίστ), Πουλιανίτης 3 (1), Στυλιανού 3 (1), Άρμστεντ, Μαραγκός 2, Τουντζιαράκης 15, Καμφόρ 5 (1).

Άρης (Καστρίτης): Φλιώνης 5 (1), Μποχωρίδης 6 (2), ΜακΓκί 4 (13 ριμπάουντ), Χάρις 14 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Βεργίνης 4 (1), Χρηστίδης 6, Τζόουνς 8, Νταλό, Κάιζερ, Αγγέλου 3 (1).