"Καθάρισε" ο Χαντερ για την ΑΕΚ!

2050319

Ο Πανιώνιος ήταν ανταγωνιστικός στο κλειστό του ΟΑΚΑ, όμως η ΑΕΚ είχε σε εξαιρετική βραδιά τον Βινς Χάντερ, που πραγματοποίησε μία ακόμα εμφάνιση υψηλού επιπέδου και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη (73-62), με την Ένωση να... αποχαιρετά το 2018 με χαμόγελο!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βινς Χάντερ, ο οποίος σημείωσε 24 πόντους και κατέβασε 10 ριμπάουντ, η ΑΕΚ έκαμψε τη σθεναρή αντίσταση του μαχητικού Πανιωνίου επικρατώντας 73-62 στο ΟΑΚΑ και άφησε πίσω της τη συντριβή από τον Παναθηναϊκό.

Παράλληλα, η «Ένωση» συνέχισε την πολύ καλή παράδοση που έχει ως γηπεδούχος κόντρα στην ομάδα της Νέας Σμύρνης και βελτίωσε το ρεκόρ της στην Basket League στο 8-3. Από την άλλη, οι «κυανέρυθροι» υπέστησαν την 8η ήττα τους στο φετινό πρωτάθλημα (3-8).

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με ένα γρήγορο 6-0, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν άμεσα, «μάτσαραν» την ενέργεια των γηπεδούχων και πήραν το προβάδισμα (7-10, 4'). Ο Πανιώνιος προσπάθησε να ελέγξει τον ρυθμό με σετ και αργές επιθέσεις, όμως η ΑΕΚ βρήκε λύσεις και προηγήθηκε με 24-21 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Το μομέντουμ ήταν... κιτρινόμαυρο και η ΑΕΚ κυριάρχησε στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι κυκλοφόρησε σωστά, βρήκε σκορ από Χάντερ και Σάκοτα και προηγήθηκε με 37-29, στο 18ο λεπτό. Εκεί υπήρξε ένα νεκρό διάστημα των γηπεδούχων και ένα μικρό ξέσπασμα του «Ιστορικού», που με ένα σερί 7-0 μείωσε σε 37-36 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο: Η ΑΕΚ ανέλαβε ξανά θέση οδηγού, πήρε διαφορά (46-38 στο 24' και 49-40 στο 26'), όμως ο Πανιώνιος δεν άφησε το παιχνίδι να ξεφύγει και βρήκε τρόπο να επιστρέψει ξανά, κυρίως χάρη στις προσπάθειες του Ντέιβιον Μπέρι. Οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» σερί 9-0 και ισοφάρισαν (49-49, 29'), όμως ένα τρομερό τρίποντο του Λαρεντζάκη έφερε τους γηπεδούχους στο +5 (54-49) στο 30'.

Η ΑΕΚ... καθάρισε το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο. Η «Ένωση» ανέβασε στροφές και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των φιλοξενούμενων, έχοντας παράλληλα σε κεντρικό «κάδρο» τον τρομερό Χάντερ. Έτσι, η ομάδα του Λούκα Μπάνκι προηγήθηκε με 13 (69-56, 38') και έφτασε με άνεση στη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-21, 37-36, 54-49, 73-62

AEK (Μπάνκι): Γιαννόπουλος 5 , Ματσιούλις 4 (5 ριμπάουντ), Χάντερ 24 (10/11 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 2, Ράταν-Μέις 2, Μωραΐτης, Σάκοτα 11 (1), Λαρεντζάκης 12 (2 τρίποτνα, 7 ασίστ), Τσαλμπούρης 5 (1), Ρογκαβόπουλος, Γκρίφιν 4 (5 ασίστ), Ρόμπερσον 4 (7 ριμπάουντ).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Παπαντωνίου 8 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Ντόρσεϊ 11 (11 ριμπάουντ), Μπέρι 15 (1), Σινγκλέρ 5 (8 ριμπάουντ), Όστιν 6, Δίπλαρος 1, Τέιλορ 11, Χάρις 5 (1), Ρουμελιώτης.