Φοβερή ανατροπή η Φενέρ στο ντέρμπι με τη Ρεάλ!

dvhfoblwsaa2cpb

Σε μια... επανάληψη του περσινού τελικού της Euroleague, η Φενέρ (14-1) πήρε το «αίμα» της πίσω για τον χαμένο τίτλο, αφού επικράτησε δύσκολα της Ρεάλ (12-3) με 65-63 και έκανε την 11η σερί νίκη της στη φετινή διοργάνωση. Αποβλήθηκε ο Γιουλ.

Η τούρκικη ομάδα με σερί 8-0 στα τελευταία δύο λεπτά κατάφερε να φτάσει στη νίκη επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Ρεάλ, (65-63) και να μείνει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι Μαδριλένοι άφησαν πίσω τους την αποβολή του Σέρχιο Γιουλ (27') και τον εκνευρισμό τους με τις αποφάσεις των διαιτητών και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στο 37' (57-63). Εκεί, όμως, το μυαλό, όμως, δεν ήταν καθαρό και οι Γκούντουριτς - Ντατόμε (με τρίποντο ο ένας και φοβερό γκολ-φάουλ ο άλλος) τελείωσαν την δουλειά για την ομάδα τους, που έμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.Για τους φιλοξενούμενους, ο Ρούντι είχε 12 πόντους και οι Ράντολφ - Κάρολ από 11 έκαστος.Δεν αγωνίστηκε ο Κώστας Σλούκας, λόγω πυρετού.

Η Φενέρ μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ (8-2, 3'), η Ρεάλ προσπαθούσε να απαντήσει μέσα από τα τρίποντα του Κάρολ (11-10, 5'), αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν σε διψήφια διαφορά στο δεκάλεπτο (22-12), μέσα από ωραίες συνεργασίες.

Η Ρεάλ έκανε σερί μετά από το αντιαθλητικό του Γκούντουριτς στον Καμπάτσο και τρίποντο του δεύτερου και του Ρούντι, με αποτέλεσμα να μειώσει στο 24-20 (14'). Ο Ισπανός πλησίασε και στον πόντο (29-28, 17') και ο Τόμπκινς ισοφάρισε για τους Μαδριλένους στο ημίχρονο (32-32, 20').

Οι ομάδες βάδιζαν μαζί και στην τρίτη περίοδο (41-40, 27'), αλλά ήρθε η αποβολή του Γιουλ κι εκεί η Φενέρ «ανέβηκε» ξανά. Ο ηγέτης της Ρεάλ εκνευρίστηκε με φάουλ που χρέωσαν στον Αγιόν και έσκασε με δύναμη την μπάλα στο παρκέ. Ο Ντατόμε έβαλε την βολή και ακολούθησε κάρφωμα του Λοβέρν, για να μειώσει ο Αγιόν (48-44, 30').

Οι Μαδριλένοι προσπάθησαν να ξεπεράσουν την αποβολή του ηγέτη τους και τον εκνευρισμό τους στην τέταρτη περίοδο. Βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση (57-56, 34') και κάνοντας ένα μικρό σερί, πέρασαν μπροστά (57-63, 37'). Ο Γκούντουριτς εκτέλεσε (60-63, 38') και ο Ντατόμε έβαλε έμμεσο, μετά το φάουλ του Ράντολφ (65-63, 40').

Μπάγερν - Μπουντούτσνοστ 93-88

Μπάγερν - Μπουντούτσνοστ 93-88 (vid)

Η Μπάγερν Μονάχου γύρισε από το -17 (21-38, 14'37") κι επικράτησε της Μπουντούτσνοστ με 93-88, σημειώνοντας την όγδοη εφετινή νίκη της στην regular season.

Η Μπουντούτσνοστ αιφνιδίασε την Μπάγερν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Audi Dome, εκεί όπου ο Γκόγκα Μπιτάτζε σκόραρε για το 10-17 στο 8'01" ενώ οι Μαυροβούνιοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 14-21 με το καλάθι του Νόρις Κόουλ. Ο Ντανίλο Νίκολιτς ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για τους φιλοξενούμενους (18-29, 12'23"), ο Κόουλ διαμόρφωσε το 20-35 στο 14'12" και ο Μπιτάτζε ευστόχησε για το +17, κάνοντας το 21-38 στο 14'37"! Η Μπουντούτσνοστ επέβαλε τον ρυθμό της και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 38-49. Ο Κόουλ κουβάλησε επιθετικά τους φιλοξενούμενους, σκοράροντας για το 52-62 στο 27'27" και φτάνοντας τους 21 πόντους σε αυτό το διάστημα κόντρα στην Μπάγερν που προσπάθησε να αντιδράσει στη συνέχεια. Οι Βαυαροί βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στην τελευταία περίοδο, πέτυχαν 28 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο με μπροστάρη τον Ντέρικ Ουίλιαμς και επικράτησαν με 93-88, με αποτέλεσμα να εδραιωθούν στην πρώτη οκτάδα με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου της regular season.

Γκραν Κανάρια - Ζαλγκίρις Κάουνας 73-66

Γκραν Κανάρια - Ζαλγκίρις Κάουνας 73-66 (vid)

Η Γκραν Κανάρια επικράτησε της Ζαλγκίρις Κάουνας με 73-66, έφτασε τις έξι νίκες και φυσικά διατήρησε τις ελπίδες της για τα Play Offs της Euroleague. Πολύ κακή εμφανίστηκε η Ζαλγκίρις Κάουνας παρά τη φιλότιμη προσπάθεια των Ουόλτον, Ντέιβις και Μιλάκνις.

Δίχως συγκέντρωση, με 11 λάθη σ’ ένα ημίχρονο και λιγότερες κατοχές σε σχέση με την Γκραν Κανάρια, το πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να είχε εξελιχθεί πολύ άσχημα για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Το πρόβλημά της ξεκινούσε από την επίθεση, από εκεί άντλησε καλάθια στο transition η Γκραν Κανάρια η οποία προηγήθηκε με 12-4 μετά τη συμπλήρωση τεσσάρων αγωνιστικών λεπτών παίρνοντας επτά πόντους από τον Ραμπασέδα. Εκεί, η Ζαλγκίρις έδειξε σημάδια αντίδρασης και μείωσε σε 20-17 στο τέλος της περιόδου.

Έπειτα από περίπου τέσσερα λεπτά στη δεύτερη περίοδο, η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 22-24 στη συνέχεια όμως… χάθηκαν τα ίχνη της. Η Γκραν Κανάρια δεν εκμεταλλεύτηκε τις περισσότερες κατοχές καθώς σούταρε με χαμηλό ποσοστό σε δίποντα (9/21, 42.8%) και τρίποντα (3/12, 25%). Αξιοποίησε, ωστόσο, το… ρεσιτάλ λαθών του αντιπάλου, απάντησε με 12-0 σερί (34-24, 19’) και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 36-26.

Όταν μπήκαν τα σουτ της Γκραν Κανάρια στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η διαφορά πήγε στο +17 (48-31, 25:30). Η Ζαλγκίρις προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι, βρήκε ενέργεια και λύσεις μέσα από το πληθωρικό παιχνίδι του Ντέρικ Ουόλτον και από το 56-40 (λίγο πριν το 28’) με επιμέρους σκορ 10-1 μείωσε σε 57-50 (30’).

Όπως όμως συνέβη και στο προηγούμενο διάστημα του αγώνα, οι αντιδράσεις της Ζαλγκίρις ήταν στιγμιαίες, δεν είχε διάρκεια στην απόδοσή της με συνέπεια από το 57-52 στις αρχές της τελευταίας περιόδου να βρεθεί και πάλι στο -13 (65-52) μετά τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών. Με την επιστροφή του Ουόλτον στο παιχνίδι, η Ζαλγκίρις μείωσε σε 65-59 (36:30) αλλά και σε 69-66 (39’). 41’’ πριν το τέλος οι Λιθουανοί είχαν την κατοχή της μπάλας και τη δυνατότητα αλλά κλώτσησαν και την τελευταία ευκαιρία τους.