Δραματική νίκη για Λαύριο, εύκολα Προμηθέας και Πανιώνιος!

56565 1

Το Λαύριο ήταν η ομάδα που επικράτησε στο θρίλερ με τον Κολοσσό, ενώ την ίδια ώρα ο Πανιώνιος κέρδιζε εύκολα το Ρέθυμνο και ο Προμηθέας περνούσε χωρίς πρόβλημα από την έδρα του Χολαργού.

Το Λαύριο κατάφερε να επικρατήσει με 74-70 του Κολοσσού και να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη, φτάνοντας στο 3-3. Ο Περράκης με 2/2 βολές στο τέλος... κλείδωσε το ματς. Bυθίζεται ο Κολοσσός.

Σε ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, το Λαύριο νίκησε με 74-70 τον Κολοσσό και ανέβηκε στο 3-3 στη Basket League. Οι ηττημένοι έπεσαν στο 1-5 και είναι σε δύσκολη θέση.Πρώτος σκόρερ για το Λαύριο ο Λαμπ με 21, ενώ για την ομάδα της Ρόδου ο Άσκα μέτρησε 16.Το Λαύριο κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, παρόλο που είχε μόλις 8 ασίστ έναντι 17 των φιλοξενούμενων.

O Kολοσσός είχε εξαιρετική εκκίνηση στο ματς, αφού προηγήθηκε με 10 (2-12) χάρη στο καλάθι του Δημάκος. Ο Τζόουνς μείωσε σε 10-14 για το Λαύριο με τον Τζόουνς, αλλά ο Πίνκστον έκανε το 10-18. Την τελευταία κουβέντα στο 4 πρώτο δεκάλεπτο την είπε ο Κακλαμανάκης που διαμόρφωσε το 14-19.

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους 3 (20-23) με τον Μέλσον, αλλά ο Πίνκστον συνέχισε να πληγώνει το Λαύριο, κάνοντας το 24-29 στο 25'. Η ομάδα του Σερέλη πέρασε μπροστά στο σκορ με τον Λαμπ (32-31) στο 17'. Το τελευταίο καλάθι πριν το ημίχρονο μπήκε από τον Μαυροειδή που έκανε το 34-35. Οι δύο ομάδες αντιμετώπισαν δυσκολίες πίσω από τη γραμμή του τριπόντου, αφού το Λαύριο σούταρε με 2/9 και ο Κολοσσός είχε 2/10.

Ο Μιλόσεβιτς έφερε το ματς στα ίσα (41-41) στο 23' χάρη με έμμεσο τρίποντο. Κανείς δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με τον Κουζέλογλου να γράφει το 47-47 στο 26'. Με τρίποντο του Γκιμπς, οι Ροδίτες προηγήθηκαν με 49-52 στο 29'.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Μιλόσεβιτς που έκανε το 61-58, αλλά ο Πίνκσον με τον Μπράουνινγκ απάντησαν για το 63-64 στο 37'. Μέλσον και Μιλόσεβιτς έκαναν το 67-64, 2 λεπτά πριν το τέλος. Στον πόντο μείωσε ο Άσκα (67-66) στο 39', αλλά ο Λαμπ σκόραρε για το 69-66. Ο Βετούλας χρεώθηκε με τεχνική ποινή, 39 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά το Λαύριο έχασε τη βολή. Λαμπ και Μπράουνινγκ σκόραραν για τρεις και έτσι έγινε το 72-70. Ο Περράκης με 2/2 βολές στο τέλος κλείδωσε τη νίκη του Λαυρίου.

Πανιώνιος - Ρέθυμνο 88-72

Την δεύτερη του νίκη στην Basket League πανηγύρισε ο Πανιώνιος, αφού επικράτησε του Ρεθύμνου με 88-72, για την 6η αγωνιστική. Χωρίς νίκη ακόμα οι Κρητικοί στο πρωτάθλημα και ζορίζουν γι' αυτούς τα πράγματα.

Οι παίκτες του Βασίλη Φραγκιά απώλεσαν μια διαφορά 15 πόντων (30-15, 13'), αφού το Ρέθυμνο έκανε την αντεπίθεση του (45-44, 25'), ωστόσο αυτό δεν τους στοίχισε. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «κυανέρυθροι» κατάφεραν να επιβάλλουν ξανά τον ρυθμό τους και να φτάσουν στην δεύτερη νίκη, που τους κρατά «ζωντανούς» στο πρωτάθλημα και να περάσουν πάνω από τον Κολοσσό, ο οποίος ηττήθηκε από το Λαύριο.

Από την άλλη, ζόρικα είναι τα πράγματα για τους Κρητικούς, οι οποίοι υπέστησαν την 6η τους ήττα στην Basket League και εξακολουθούν να βρίσκονται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Για τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισαν οι Μπαρτ (17π., 5ρ., 5ασ.) και Χριστοδούλου (12π.).

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Πανιώνιο να παίρνει ένα γρήγορο προβάδισμα (11-3, 6'), με το Ρέθυμνο να μειώνει (11-10, 6') και να μένει πίσω για πέντε πόντους στο 10' (21-15). Ο Ντόρσεϊ μπήκε δυναμικά στην δεύτερη περίοδο και με σερί του (6-0) κι επιμέρους 9-0, οι «κυανέρυθροι» έφτασαν στο 30-15 (13'). Το τάιμ άουτ του Μυκονιάτη λειτούργησε ευεργετικά και το Ρέθυμνο με τους Σιγκούνα - Χριστοδούλου έκανε αντεπίθεση πίσω από τα 6.75 (σερί 14-0), ισοφάρισε (32-32, 18') κι έκλεισε το ημίχρονο στο 36-35 (20').

Στην τρίτη περίοδο το ματς εξακολουθούσε να είναι στα ίσια (45-44, 25'), αλλά η ομάδα της Νέας Σμύρνης άρχιζε να βρίσκει και πάλι ρυθμό και ξέφυγε (55-44, 27'), για να φτάσει στο 62-49 (30'), μετά από κλέψιμο του Δίπλαρου και κάρφωμα του Σίνγκλερ.

ΣίνγκλερΔίπλαρος και Χάρις διατήρησαν την διαφορά (73-55, 33'), για να φτάσει στην δεύτερη του νίκη ο Πανιώνιος (86-76) στο πρωτάθλημα και να... βυθίζει κι άλλο το Ρέθυμνο.

Χολαργός - Προμηθέας 57-69

Ο Προμηθέας Πάτρας σημείωσε την 4η νίκη του στο πρωτάθλημα της Basket League αφού κατάφερε να περάσει και από την έδρα του Χολαργού κερδίζοντας με 69-57. Καλύτεροι οι Μπράουν και Λίποβι.

Κάθε εβδομάδα και σε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά, ο Προμηθέας αποδεικνύει ότι δεν είναι καθόλου τυχαία η φετινή του πορεία εντός και εκτός των συνόρων. Μετά την ευρωπαϊκή νίκη του στην έδρα της Νεπτούνας, η ομάδα της Πάτρας δεν... σταμάτησε ούτε στον Χολαργό!

Το τελικό σκορ (69-57) αποτυπώνει στο έπακρον τα όσα συνέβησαν στο ματς αφού ο Προμηθέας έφτασε στο ρελαντί στην τελική επικράτηση χωρίς να κινδυνεύσει καθόλου. Ο Ρίον Μπράουν ήταν εκείνος που έκανε την (μεγαλύτερη) διαφορά στο ματς έχοντας 19 πόντους και 3/6 τρίποντα, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Λίποβι με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ. Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι πλήρωσαν την μεγάλη τους αστοχία στα τρίποντα έχοντας μόλις 2/22 σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα!

Ο Προμηθέας ήταν η ομάδα που άρχισε να ελέγχει από νωρίς το παιχνίδι και μετά το πεντάλεπτο (9-10) να «ανοίγει» την διαφορά και να τη στέλνει στο +5 (10-15) με τον Λίποβι να αποτελεί την μεγαλύτερη απειλή για το καλάθι των γηπεδούχων. Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε μετά το δεκάλεπτο (15-19) αφού οι Πατρινοί διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα φτάνοντας και στο +10 (17-27) στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Ο Ρίον Μπράουν ήταν εκείνος που είχε πάρει την σκυτάλη σε αυτό το διάστημα (11 πόντοι) ενώ η διαφορά πήγε και στους 11 πόντους (18-29). Ο Χολαργός είχε μειώσει και στους 4 πόντους (32-36) στα 29'' πριν από το τέλος του α' μέρους αλλά ο Μπράουν με πέντε σερί πόντους (και highlight το τρίποντο από το κέντρο) έστειλε εκ νέου τον δείκτη του σκορ σε όρια διψήφιας διαφοράς (32-41).

O Μπράουν δεν... σταμάτησε ούτε μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και μαζί με τον Μιχάλη Τσαϊρέλη ήταν εκείνοι που κρατούσαν σταθερά το προβάδισμα για λογαριασμό των Πατρινών. Άλλωστε στο 28' ήταν στους 10 πόντους (44-54) ενώ έξι λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα έφτασε για πρώτη φορά και στους 12 πόντους (50-62). Η αστοχία ωστόσο των γηπεδούχων έξω από τα 6.75 μέτρα ήταν ο... μεγαλύτερος εχθρός για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη με αποτέλεσμα να τελειώσουν οι παίκτες του το ματς με 2/22 τρίποντα και ποσοστό 9%!!