Έγραψαν ιστορία Ήφαιστος και Χολαργός!

1994855 1

Την... δική του ιστορία έγραψαν ο Ήφαιστος Λήμνου και ο Χολαργός, αφού σημείωσαν τις παρθενικές τους νίκες κόντρα σε Πανιώνιο και Κολοσσό Ρόδου αντίστοιχα. Συγκλονιστική η παρουσία του «διψασμένου» κόσμου στη Λήμνο.

Ο Ήφαιστος Λήμνου όχι μόνο δεν ένιωσε την ανάσα του Πανιωνίου, αλλά μετέτρεψε το παιχνίδι για την 2η αγωνιστική της Basket League σε παράσταση για έναν ρόλο. Το τελικό 86-64 αποτυπώνει στο έπακρον την κυριαρχία των γηπεδούχων, οι οποίοι σημείωσαν την πρώτη νίκη της ιστορία τους στην μεγάλη κατηγορία.

Ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο όπου η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου πάτησε το πόδι στο γκάζι και με ένα επιμέρους 45-26 κατάφερε να ανοίξει την «ψαλίδα» της διαφοράς και να φτάσει στην εύκολη -όπως αποδείχθηκε- επικράτησε.

Ο Φρεϊμάνι με 19 πόντους και 7/10 εντός παιδιάς ήταν ο καλύτερος των νικητών, ενώ τον ακολούθησαν οι Τζέρι Σμιθ (16π., 4/7τρ.) και Ταϊρόν Μπρέιζελτον (14π., 7ασ.) Για λογαριασμό του Πανιωνίου από 14 πόντους σημείωσαν οι Μπέρι και Σίνγκλερ.

Ένα από τα χαρακτηριστικά του πρώτου ημιχρόνου ήταν η κυριαρχία των... ξένων και για τις δύο ομάδες. Από τον γηπεδούχο Ήφαιστο οι Μπρέιζελτον (8π.), Σμιθ (8π.), Φρεϊμάνις (7π.), Έβανς (6π.), Ουίγκινς (6π.), Γκότσερ (3π.) είχαν πετύχει τους 37 από τους 41 πόντους της ομάδας τους, ενώ από τον Πανιώνιο οι Μπράουν (11π.), Μπέρι (7π.), Σίνγκλερ (7π.), Χάρις (6π.), Τέιλορ (2π.) τους 33 από τους 38 πόντους! Το ματς ήταν ντέρμπι σε αυτό το διάστημα ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ήφαιστος διατηρούσε διαφορά πέντε πόντων (29-25 στο στο 12') ενώ έφτασε και στο +9 (34-25) στο 14'. Με ένα γρήγορο 6-0 ο Πανιώνιος μείωσε στο τρίποντο (34-31 στο 16'), με την διαφορά να διατηρείται μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (41-38).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ανέλαβε δράση ο Μπρέιζελτον για λογαριασμό των γηπεδούχων με αποτέλεσμα ο δείκτης του σκορ να ανέβει και πάλι στο +9 (51-42) στα μέσα της τρίτης περιόδου. Μάλιστα η διαφορά έγινε για πρώτη φορά διψήφια λίγο πριν από το τέλος της περιόδου φτάνοντας και στο +13 (60-47) στο 28'. Κάπου εκεί... γράφτηκαν οι τίτλοι τέλους του ματς. Στη συνέχεια το έργο των γηπεδούχων έγινε πολύ πιο εύκολο, το άγχος... πήγε περίπατο ενώ οι Φρεϊμάνις και Σμιθ ήταν εκείνοι που πήραν τη σκυτάλη από τον συμπαίκτη τους με αποτέλεσμα να ευστοχούν από παντού. Η διαφορά έφτασε και στους 20 πόντους (68-48) στο 32' και έκτοτε το ματς αποτελέσει τυπική διαδικασία μέχρι και το τέλος. Ο Πανιώνιος δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικός και ανταγωνιστικής το δεύτερο ημίχρονο του ματς και απλά... προσπαθούσε να βρει λύσεις σουτάροντας τρίποντα! Ενδεικτικό ότι τελείωσε το ματς με 11/30 τρίποντα και μόλις 10/21 δίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 41-38, 65-48, 86-64

Χολαργός - Κολοσσός 74-60

Î§Î¿Î»Î±ÏÎ³ÏŒÏ‚ - Κολοσσός 74-60

Ο Χολαργός έκανε την πρώτη νίκη στην ιστορία του στην Α1, αφού επικράτησε του Κολοσσού με 74-60. Οι γηπεδούχοι είχαν 0/12 τρίποντα. Οι γηπεδούχοι παρόλο που τα... έσπασαν πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (0/12), ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος παίρνοντας μια σημαντική νίκη. Από την άλλη η ομάδα της Ρόδου έπεσε στο 0-2.

Ο Χολαργός κυριάρχησε και στα ριμπάουντ (42 αντί 27 του Κολοσσού), κάτι που τον βοήθησε στα κρίσιμα σημεία του ματς. Για τους νικητές ο Αγκμπελέσε μέτρησε 17 πόντους, ενώ ο Ντιγκς ήταν πρώτος σκόρερ των ηττημένων με 16 πόντους.

O Xολαργός πηρε προβάδισμα 5 πόντων με τον Λοβ (9-4) στο 5'. Δεν άφησε τον αντίπαλο του να ξεφύγει κι άλλο ο Κολοσσός, καθώς μείωσε στους 2 (15-13). Η ομάδα από την Ρόδο ήταν αυτή που μίλησε στο τέλος της πρώτης περιόδου, αφού ο Μαυροειδής με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 19-19.

Oι γηπεδούχοι πήραν ξανά τα ηνία του ματς και με τον Ντίγκς προηγήθηκαν για 7 πόντους (27-20) στο 23'. Το έργο επαναλήφθηκε και οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τη διαφορά και κατάφεραν να περάσουν μπροστά με τους Μαυροειδή και Ντιγκς (29-33). Για άλλη μια φορά το προβάδισμα άλλαξε χέρια, με τον Καμπερίδη να διαμορφώνει το αποτέλεσμα του ημιχρόνου (37-33).

Ο σύλλογος της Ρόδου έγραψε το 50-46 με τον Γιάνκοβιτς, αλλά ο Ντιγκς γρήγορα έκανε το 52-51. Με τους Καμπερίδη και Γιάνκοβιτς να βρίσκουν στόχο, οι γηπεδούχοι έκαναν το 56-51 στο 29', μέχρι ο Ντιγκς να διαμορφώσει το 56-52 (30').

Οι δύο ομάδες δυσκολευόντουσαν πολύ να βρουν στόχο στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου, αλλά τελικά ο Χόκινς σκόραρε για το 60-52. O Xολαργός αύξησε τη διαφορά στους 10 (66-56) με τον Χόκινς (37'). Ο ίδιος παίκτης το πήρα πάνω του και σημείωσε το 70-56 (38'), τελειώνοντας το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 37-33, 56-52, 74-60