Δύσκολα ο ΠΑΟΚ, στο Περιστέρι το ντέρμπι!

peristeri 0

Το Περιστέρι ήταν η ομάδα που... πήρε το ντέρμπι με τον Ήφαιστο Λήμνου κερδίζοντας με 91-81, ενώ ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε αλλά επικράτησε του Πανιωνίου στην Πυλαία με 81-69. Πρόκριση και για την Κύμη που επικράτησε μέσα στην Κρήτη του Ρεθύμνου με 69-61.

Περιστέρι - Ήφαιστος Λήμνου 91-81

Η ομάδα των δυτικών προαστίων που φέτος επέστρεψε στην Basket League έπειτα από τη σεζόν 2012-13, άρχισε νικηφόρα τις επίσημες υποχρεώσεις της, ξεπερνώντας το εμπόδιο του νεοφώτιστου και ιδιαίτερα φιλόδοξου Ήφαιστου Λήμνου στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και σουτάροντας με 71.4% στα δίποντα (30/42).

Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 41.7% πίσω από τα 6μ.75 (10/24) όμως έκαναν 15 λάθη και πλέον στρέφονται στις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα.

Ο αγώνας

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν το Ρέθυμνο και προηγήθηκαν 2-11 με τον Ουίγκινς όμως το Περιστέρι αντέδρασε άμεσα, βρήκε λύσεις στην επίθεση από τους Αμερικανούς του κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ του 18-16. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στη δεύτερη περίοδο, με τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο να σκοράρει για το 36-32 και τον Ράιαν Χάροου να διαμορφώνει το 39-35 του ημιχρόνου.

Ο Ήφαιστος έκανε την αντεπίθεσή του στη συνέχεια, ο Σταμάτης σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 59-64 και η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου προηγήθηκε με 62-64 στο 30'. Οι νεοφώτιστοι διατηρούσαν το προβάδισμα ως το 34' (66-67), στο σημείο όπου το Περιστέρι βρήκε ρυθμό στην επίθεση, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Ήφαιστου κι έφτασε στη νίκη.

ΠΑΟΚ - Πανιώνιος 81-69

Ο ΠΑΟΚ προβληματίστηκε μόλις για μία περίοδο κόντρα στον Πανιώνιο και εν συνεχεία πήρε εύκολα τη νίκη με 81-69. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου στην επόμενη φάση θα υποδεχτεί σε νοκ άουτ αναμέτρηση την ΑΕΚ (εκτός αν ηττηθεί από τον Διαγόρα).

Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν ανταγωνιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ σοβαρεύτηκε, έβγαλε τη διαφορά ποιότητας στο παρκέ και μόλις προηγήθηκε με διψήφια διαφορά πόντων δεν ανησύχησε ξανά. Στα θετικά του ματς η επανεμφάνιση του Γιάννη Αθηναίου ο οποίος είχε 11 πόντους και 5 ασίστ σε 18'. Ο Λίνος Χρυσικόπουλος έπαιξα πολύ καλά στα 28:05 που αγωνίστηκε έχοντας 15 πόντους (5/6δ., 1/3τρ., 2/4β.), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ρέθυμνο - Κύμη 61-69

Η τριπλέτα των Σαγκς (18π.), Χόρτον (11π.) και Ουάσιγκτον (10π.) έκανε τη διαφορά στην επίθεση για την Κύμη που πέρασε νικηφόρα από το κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» στον πρώτο επίσημο αγώνα της χρονιάς, περιορίζοντας το Ρέθυμνο στους 61 πόντους και αντιμετωπίζοντας το Περιστέρι στα προημιτελικά.

Από την άλλη πλευρά, οι πρωτοβουλίες των ΝτάνιελςΜπρέισι-Ντέιβις και Μπαρτ δεν ήταν αρκετές για το Ρέθυμνο που προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως έμεινε εκτός συνέχειας του θεσμού.

Ο αγώνας

Το Ρέθυμνο μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Ντάνιελς σκόραρε για το 16-6, ο Μπρέισι διαμόρφωσε το 18-10 με 1/2 βολές και οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 18-13. Ο νεοαποκτηθείς Στιβ Μπαρτ τζούνιορ διαμόρφωσε το 23-17 ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα, έτρεξαν σερί 8-0, προηγήθηκαν 23-25 με τον Πουλιανίτη από τη γραμμή των βολών και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 27-31.

Ο Κρις Χόρτον ανέβασε τη διαφορά στο +11 για την Κύμη κάνοντας το 34-45 ενώ οι πέντε σερί πόντοι των Ντάνιελς,  Γκάιτον «έγραψαν» το 44-47. Οι Κουμιώτες άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων (54-60) αφού εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του Ρεθύμνου και προηγήθηκαν με 56-67 με τον Χόρτον, διατηρώντας το προβάδισμα ως το φινάλε και πανηγυρίζοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.