Εύκολα η ΑΕΚ και τώρα... ΠΑΟΚ

1 7

Ο Διαγόρας έκανε τη ζωή της ΑΕΚ... δύσκολη στο Αιγάλεω για -περίπου- 17 λεπτά, όμως η Ένωση όταν σοβαρεύτηκε έφερε στα μέτρα της το παιχνίδι και με εφαλτήριο την άμυνα έφτασε σε άνετη νίκη-πρόκριση στα προημιτελικά (76-54).

Η «Βασίλισσα» βελτιώθηκε στο δεύτερο μέρος του αγώνα με τον Διαγόρα Δρυοπιδέων και πανηγύρισε την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος, όπου και θα βρει τον ΠΑΟΚ (03-04/11).

Οι γηπεδούχοι, που θα αγωνιστούν για πρώτη φορά στην Α2 φέτος, κέρδισαν τις εντυπώσεις, καθώς κατέβαλλαν μεγάλη προσπάθεια στο πρώτο μέρος του ματς. Οι άνθρωποι του Διαγόρα βράβευσαν την «κιτρινόμαυρη» ΚΑΕ, αλλά και τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη, πριν από την έναρξη του παιχνιδιού.

Πολλοί οι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Λούκα Μπάνκι. Από την άλλη, ο Νίκος Τσιώκος είχε 13 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Το ματς

Εντυπωσιακή έναρξη είχε το ματς, με τον Γκρίφιν να καρφώνει αμέσως μετά το τζάμπολ για να ανοίξει το σκορ (0-2, 1'). Στην συνέχεια, ο «μπομπέρ» Κόκκαλης με δύο τρίποντα έβαλε μπροστά την ομάδα του (6-4, 2'), ενώ ο Διαγόρας έφτασε και στο +6 (15-9, 5'). Το τάιμ άουτ του Μπάνκι «αφύπνισε» τους παίκτες του, οι οποίοι έκαναν σερί και ισοφάρισαν (15-15, 7'), αλλά οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στο δεκάλεπτο (23-19, 10').

Μάρτζος, Μαχαίρας, Περσίδης και Τσιώκος δημιουργούσαν πρόβλημα στην Κυπελλούχο Ελλάδος (28-28, 15'), η οποία ωστόσο βρήκε στόχο από τα 6.75 και με σερί, πέρασε μπροστά στο ημίχρονο (32-43, 20').

Στα πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν σερί 11-0 για να φτάσουν στο +22 (32-54, 25'), με τον Τσιώκο να βάζει... στοπ με 2/2 βολές (34-54, 26'). Ο Γιαννόπουλος έβαλε την ΑΕΚ στο +23 (40-63, 30') στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Διαγόρας δεν μπορούσε να κάνει κάτι περισσότερο στην τέταρτη περίοδο, με την ΑΕΚ να φτάνει και στο +26 (44-70, 37') και τελικώς στη νίκη (54-76).