Ο Ντόντσιτς «έσβησε» τις «πράσινες» ελπίδες!

6767676767 0

Ο Λούκα Ντόντσιτς με τρίποντο στο τέλος χάρισε τη νίκη στη Ρεάλ επί του Ερυθρού Αστέρα στη Μαδρίτη και πήρε τη... μπουκιά του πλεονεκτήματος από το στόμα του Παναθηναϊκού. Μεγάλη νίκη και για την Ζάλγκιρις απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Ερυθρός Αστέρας - Ρεάλ Μαδρίτης 79-82

Το αστείρευτο ταλέντο του Λούκα Ντόντσιτς γλίτωσε τη Ρεάλ Μαδρίτης και στέρησε ένα δώρο στον Παναθηναϊκό. Ο νεαρός Σλοβένος σκόραρε στην εκπνοή έξω από τα 6,75 και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι με 79-82.

Η Ρέαλ δεν εμφανίστηκε στο παρκέ για περίπου τέσσερα λεπτά στην τελευταία περίοδο και οι γηπεδούχοι με ηγέτη τον Όμιτς με 13-0 σερί απέκτησαν για πρώτη φορά το προβάδισμα με 70-64. Περνώντας την μπάλα στο καλάθι η Ρεάλ απάντησε με 0-8 σερί (70-72, 37’). Με τον Ταβάρες να τελειώνει διαδοχικές φάσεις κάτω από τα καλάθια, η Ρεάλ κράτησε την πρωτοπορία (75-76, 38:30). Οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν ισχυρό πλεονέκτημα 40’’ πριν το τέλος (75-79) για να ακολουθήσει ένα καλάθι του Φελντέιν, κλέψιμο της μπάλας και κάρφωμα του Όμιτς (79-79), 5.9’’ πριν το φινάλε. Το φινάλε ανήκε αποκλειστικά στον Λούκα Ντόντσιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-27, 39-43, 57-64, 79-82

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Αλιμπίγιεβιτς): Νταβίντοβατς 3, Λάζιτς 2, Ντόμπριτς 12 (2), Φελντέιν 18 (3 τρίποντα, 9 ασίστ), Γιάνκοβιτς, Ρότσεστι 6, Όμιτς 25 (10 ριμπάουντ), Λεσόρ 6, Ένις 5, Μπιέλιτσα 2

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 6, Ραντλ 6 (1), Ράντολφ (7 (1), Φερνάντεθ, Ντόντιτς 24 (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Ρέγιες 14 (9 ριμπάουντ), Αγιόν 2, Κάρολ 4, Ταβάρες 9, Τόμκινς 11 (2), Τέιλορ.

Ζάλγκιρις - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 85-73

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους σκόρπισε την αδιάφορη, βαθμολογικά, ΤΣΣΚΑ Μόσχας και συνεχίζει να διεκδικεί το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην κατάταξη ενόψει playoffs χάρη στο επιθετικό ξέσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο!

. Οι Λιθουανοί μπήκαν με το γκάζι... πατημένο στο τέταρτο δεκάλεπτο, έκαναν επιμέρους σκορ 16-4 και προηγήθηκαν με 80-62 στα 5'11" για το φινάλε, βρίσκοντας λύσεις πίσω από τα 6μ.75 με τους Πάνγκος και Μιλάκνις. Η Ζάλγκιρις κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε, πανηγυρίζοντας τη σπουδαία νίκη με 85-73.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-18, 48-42, 64-60, 85-73

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 17 (5 ριμπάουντ), Πάνγκος 15 (11 ασίστ), Ούντριχ 9, Γιανκούνας 13, Σάγιους, Μιλάκνις 5, Μίτσιτς 6, Γουάιτ 4, Καβαλιάουσκας 11 (5 ριμπάουντ), Βαλίνσκας, Ουλανόβας 5 (6 ριμπάουντ).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 18, Ραντ 6, Φριντζόν, Βέστερμαν 5 (5 ασίστ), Αντόνοφ 2, Ροντρίγκεθ 6, Βοροντσέβιτς 2, Κλάιμπουρν 6, Χίγκινς 6, Κουρμπάνοφ 7 (5 ριμπάουντ), Χάινς 12, Χάντερ 3.