Η Μάλαγα του στέρησε τη δεύτερη θέση

malaga olympiakos spanoulis

Κρίμα που το μεγάλο ρεκόρ του Βασίλη Σπανούλη  δεν συνοδεύτηκε με νίκη στη Μάλαγα. Ο Ολυμπιακός χωρίς τους Πρίντεζη, Παπανικολάου, έχασε στις λεπτομέρειες (87-85), μετά από παράταση και αφού γύρισε ένα παιχνίδι από το -16 στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου (49-33).

Η ήττα αυτή στερεί πλέον από τους «ερυθρόλευκους» τη δεύτερη θέση και για να παραμείνουν τρίτοι χρειάζονται απαραιτήτως νίκη επί της Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ. Όπως και να’χει, το πλεονέκτημα της έδρας είναι εξασφαλισμένο κι αυτό έχει την μεγαλύτερη σημασία για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Σ’ ένα αδιάφορο παιχνίδι, μιας και η Μαλάγα δεν διεκδικούσε τίποτα, έγινε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, με εντυπωσιακές διακυμάνσεις και με σασπένς, τόσο στο φινάλε της κανονικής περιόδου, όσο και της παράτασης.

Ο Ολυμπιακός μετά από ένα κακό δεύτερο δεκάλεπτο, είχε μία εκπληκτική τρίτη περίοδο, ανατρέποντας μία διαφορά 16 πόντων και με επιμέρους 23-4 προηγήθηκε και με πέντε πόντους (56-51). Στο δεκάλεπτο αυτό, δέχθηκε μόνο 7 πόντους εκ των οποίων τους τρεις με βολές στο τέλος. Η άμυνα των «ερυθρολεύκων» ήταν για σεμινάριο και μπροστάρηδες σ’ αυτή την μεταμόρφωση τοποθετούνται οι Σπανούλης, Μάντζαρης, ενώ πρωταγωνιστικό ρόλο έπαιξαν και οι ψηλοί Μιλουτίνοφ, ΜακΛιν.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος στο τέταρτο δεκάλεπτο δοκίμασε και το σχήμα με τον αρχηγό πλαισιωμένο από τους Ρόμπερτς, Μπράουν και στο 37΄ ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 74-67, έχοντας πετύχει τέσσερα τρίποντα με τους Στρέλνιεκς, Γουίλτζερ, Ρόμπερτς (2).

Όλα έδειχναν ότι θα έφτανε στη νίκη, αλλά ένα λάθος του Τιλί και δύο άστοχες επιθέσεις έδωσαν το δικαίωμα στη Μάλαγα να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στην παράταση.

Εκεί ο Ολυμπιακός πέτυχε άλλα τρία τρίποντα και δέχθηκε τέσσερα, με τον Βατσίνσκι να τον πληγώνει δύο φορές και τον Όγκουστιν να σημειώνει το νικητήριο καλάθι, δύο δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη.

Χαρακτηριστικό είναι ότι γηπεδούχοι τελείωσαν τον αγώνα με μόνο 4 φάουλ, ενώ ο Ολυμπιακός υπέπεσε σε 13.

Η ελληνική ομάδα είχε : 19/41 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 8/10 βολές, 37 ριμπάουντ (15 επιθετικά), 19 ασίστ, 2 κλεψίματα, 13 λάθη, και η Μάλαγα: 27/47 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 12/16 βολές, 31 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 47-33, 54-56, 74-74 (κ.α.), 87-84 παρ.

ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα):  Οκούο 4, ΜακΚάλουμ 13 (1),  Ντίαθ 3 (1), Σάλιν 7 (1), Ντίεθ 6, Μιλοσάβλιεβιτς 3, Νέντοβιτς 17 (2), Βατσίνσκι 10 (2)  Μπρουκς 7, Όγκουστιν 12, Σουάρεθ  5

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 8, Μπράουν 2, Παπαπέτρου 11 (2), Σπανούλης 15 (2 τρ., 8 ασίστ), Μιλουτίνοβ 10 (12 ριμπ.), Στρέλνιεκς 10 (2), Τιλί 7 (1), Μάντζαρης 11 (3), Ρόμπερτς 8,  Γουίλτζερ 3 (1).