• FIBA
  • Posted

Νέα ήττα για την Κίνα

australia-kina

Αυτή τη φορά η Κίνα του Παναγιώτη Γιαννάκη πάλεψε, αλλά η Αυστραλία ήταν πιο ψύχραιμη στο τέλος και νίκησε με 68-65 στο τρίτο κατά σειρά φιλικό των δύο ομάδων, που έγινε στην κινεζική πόλη Τιαντζίν.

Οι Αυστραλοί ήταν καλύτεροι στα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα και χάρη στην κυριαρχία του Λιουκ Νέβιλ μέσα στις ρακέτες πήραν ένα προβάδισμα που έφτασε μέχρι και τους 15 πόντους λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου.

Η Κίνα, όμως, αύξησε την πίεση στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, πέτυχε και κάποια τρίποντα και μετά το 25' άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά. Στα μισά της τελευταίας περιόδου ισοφάρισε (60-60), αλλά δεν μπόρεσε να περάσει μπροστά κι έτσι η Αυστραλία κατάφερε, διατηρώντας την ψυχραιμία της στα τελευταία δευτερόλεπτα να πάρει τη νίκη.

Μετά από αυτό το φιλικό και άλλα δύο που είχαν γίνει την περασμένη εβδομάδα στην Αυστραλία, οι δύο ομάδες θα παίξουν ένα τέταρτο και τελευταίο παιχνίδι την Παρασκευή στην πόλη Γιονγκσένγκ.