• FIBA
  • Posted

"Μπλακ άουτ" του Άρη για ένα ημίχρονο

nibourk aris wever

Μακριά από τη Θεσσαλονίκη ο Άρης γνώρισε άλλη μια βαριά ήττα, αυτή τη φορά στη διοργάνωση της FIBA και το 70-99 στη Τσεχία από τη Νίμπουρκ, μιλάει μόνο του.

Με τραγική άμυνα, έγινε εύκολη λεία από τους γηπεδούχους, οι οποίοι στο β΄ ημίχρονο μετέτρεψαν τον αγώνα σε μονόλογο.

Μέχρι τότε τίποτα δεν προδίκαζε αυτή την εξέλιξη, τη στιγμή μάλιστα που στο ξεκίνημα του τρίτου δεκάλεπτου ο Βασιλόπουλος μείωσε την διαφορά στους τρεις πόντους (46-43). Από εκεί μετά όμως ήρθε η κατάρρευση και ο Άρης ανέδειξε την αντίπαλό του σε ....ομαδάρα

Η Νίμπουρκ με ένα γρήγορο 10-0 άρχισε να κτίζει διαφορά και καθώς δεν υπήρχε αντίδραση από την πλευρά του Άρη, αυτή άρχισε να αυξάνει και να αγγίζει τους 20 (71-51), προτού κλείσει η τρίτη περίοδος.

Η απογοητευτική εμφάνιση των «κίτρινων» συνεχίστηκε και έδωσε στην Τσέχικη ομάδα την ευκαιρία να φτάσει στο +28 (99-70) και χωρίς να έχει την ευστοχία στα τρίποντα όπως στο α΄ στο ημίχρονο (7/12, εκ των οποίων 5/7 στο α΄ δεκάλεπτο), ενώ τα λάθη της έφτασαν τα 17.Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη, μόνο στη δεύτερη περίοδο ήταν ανταγωνιστική και έδειξε ότι μπορεί να διεκδικήσει τη νίκη.

Στο 17΄ μείωσε με τον Βασιλόπουλο στους δύο πόντους (41-39), αλλά η Νίμπουρκ πάντα εύρισκε τις λύσεις για να χτυπάει στον αιφνιδιασμό και να βρίσκει κενά στην άμυνα του Άρη, κυρίως από τους Αμερικανούς Λόρενς, Ντικς. Χαρακτηριστικό της πολυφωνίας των γηπεδούχων ήταν το γεγονός ότι πέντε παίκτες τελείωσαν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ από τον Άρη μόνο ο Μπελ.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 46-41, 71-54, 99-70.

ΝΙΜΠΟΥΡΚ (Γκίνζμπουργκ): Ρέι 18, Μπέντα 7, Πούμπρλα 5 (1), Λόρενς 14 (1), Ντιγκς 19 (5/6 τρ.), Πέτερκα 5 (1), Μπόχατσικ 7 (1), Μπάρατς, Κριζ 11, Βιόραλ, Χρούμπαν 13 (1).

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης 5 (1), Βον 12 (2), Τσαϊρέλης 7, Πουλιανίτης, Χρηστίδης, Μούρτος 2, Αθηναίου 7, Μόραντ, Βασιλόπουλος 9, Ουίβερ 4, Μπένσον 9, Μπελ 15 (5/9 τρ.).

. Η Ζιελόνα Γκόρα, μετά την ήττα της από τον Άρη, νίκησε δύσκολα την Τέλεκομ Βόνης 73-69.