• FIBA
  • Posted

Ματσάρα και παλικαρίσια νίκη της ΑΕΚ

venetsia aek green

Εκπληκτικός αγώνας έγινε στο Μέστρε, με την ΑΕΚ να σημειώνει την πρώτη νίκη της μετά από παράταση (103-101) στο πρωτάθλημα της FIBA.

Αυτό το θρίλερ στο τελευταίο πεντάλεπτο της κανονικής διάρκειας και στην παράταση, θα μείνει στην ιστορία της διοργάνωσης και όχι μόνο. Η ΑΕΚ κυνηγούσε στην μεγαλύτερη διάρκειας του αγώνα στο σκορ τη Βενέτσια, αλλά διέθετε πείσμα, πάθος, αποφασιστικότητα και στο τέλος επιβραβεύτηκε.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου έδειξε χαρακτήρα στα δύσκολα και ξεπέρασε αντιξοότητες, που, αν μη τι άλλο, θα την δυναμώσουν ψυχολογικά και θα την κάνουν περισσότερο σκληρή στη συνέχεια.

• Τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη της κανονικής διάρκειας έχανε με 7 πόντους (77-70). Στο 1΄47 ο Μαυροειδή ισοφάρισε (77-77) και από εκείνο το σημείο άρχισε η ρουλέτα με τις βολές, με μοναδική εξαίρεση το καλάθι του Σάκοτα μετά από επιθετικό ριμπάουντ, που έδωσε και το προβάδισμα στην ΑΕΚ (81-79). Συνολικά σε διάστημα 74 δευτερολέπτων εκτελέστηκαν 16 βολές.
  • Η ΑΕΚ ήταν μπροστά με τρεις πόντους, ενώ απέμεναν 12 δευτερόλεπτα για τη λήξη (82-85) και το αντιαθλητικό φάουλ του Λαρεντζάκη στα 9,5 δευτερόλεπτα, παρά λίγο να στοιχίσει ακριβά στην ΑΕΚ. Ο Τζόνσον ευστόχησε στις δύο βολές (84-85) και στην εκπνοή ο Ορελικ κέρδισε επιθετικό ριμπάουντ και φάουλ, αλλά ευστόχησε στη μία βολή, στέλνοντας το ματς στην παράταση.
  • Ξεκίνημα παράτασης με δύο άστοχες βολές το Σάκοτα (σπάνιο κάτι τέτοιο). Ο ίδιος όμως στη συνέχεια πέτυχε δίποντο και τρίποντο, για να τον μιμηθεί από τα 6.75 και ο Γκριν και η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με έξι πόντους (87-93).
  • Οι «αυτοκτονικές» τάσεις της ΑΕΚ εξαφανίστηκαν στην τελευταία επίθεση με τη διείσδυση και το κάρφωμα του Τζέιμς, που έδωσε τη νίκη. Γιατί στο 1΄15΄΄ ο Σάκοτα έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων που εξανεμίστηκε.

Ο Γκριν και ο Μαυροειδής, ήταν οι κορυφαίοι παίκτες της Ένωσης, που είχε 18 επιθετικά ριμπάουντ (26 αμυντικά), 18 ασίστ και μόνο 8 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 38-34, 64-60, 85-85 (κ.α.), 101-103

ΒΕΝΕΤΣΙΑ (Ντε Ραφαέλε): Χέινς 8 (2), Πέριτς 19, Τζόνσον 20 (3), Μπράμος 10 (2), Ντε Νικολάο, Τζένκινς 4, Ορελικ 25 (4), Μπόλπιν, Μπιλίγκα 6, Γουάτ 9.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελόνου 12, Τζέιμς 4 (2), Γκριν 23, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 15 (1), Ατιτς 4, Λαρεντζάκης 14 (2), Μπάρλοου 13 (3), Μαυροειδής 18, Σι.