«Αγκαλιά» με το TOP 16 η Μπεσίκτας

Μία νίκη μακριά από την πρόκριση στην επόμενη φάση βρίσκεται πλέον η Μπεσίκτας. Ο τουρκικός σύλλογος λύγισε εντός έδρας την αντίσταση της Μπάμπεργκ με 83-72. Φοβερός ο Κρίστοφερ με είκοσι πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι έψαχναν το «διπλό» για να μπουν γερά όχι μόνο στο κυνήγι της πρόκρισης αλλά και της τρίτης θέσης του δευτέρου ομίλου.

Μάλιστα στο πρώτο ημίχρονο είχαν τον έλεγχο του ματς και στην ανάπαυλα είχαν προβάδισμα έξι πόντους (42-36). Το τρίτο δεκάλεπτο όμως αποδείχτηκε καθοριστικό για την έκβαση της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 26-12 πέρασαν μπροστά και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω, με το τελικό 83-72 να αντικατοπτρίζει την εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου.

Ο Κρίστοφερ ηγήθηκε στο σκοράρισμα για τους νικητές με είκοσι πόντους. Άξιος συμπαραστάτης του ο Κέρτις Τζέρελς (φωτό) με 17.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα με 21 πόντους ο άλλοτε παίκτης του Άρη, Άντον Γκαβέλ.

Δεκάλεπτα: 18-18, 36-42, 62-54, 83-72

Μπεσίκτας (Αταμάν): Γκιουλέρ 7 (1), Οζμιζράκ, Ακίν 2, Βίντμαρ 10, Φόλκερ 4, Τσετίν 5 (1), Μάρκοτα 13 (1), Κρίστοφερ 20 (4), Ντάσιτς 5, Χερσέκ, Τζέρελς 17 (3)

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Γκίμπσον 2, Γκόντσμπερι 3 (1), Νάχμπαρ 7 (1), Τάντα 4, Νόιμαν 4, Φορντ 4, Ουίλιαμς 4, Τζέικομπσεν 14 (2), Γκαβέλ 21 (5), Ζιρμπς 9