Ο Σφαιρόπουλος νίκησε τον Ιτούδη!

ELnU23 WsBQiVFb 1

Η Μακάμπι ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής αφού επικράτησε στο Τελ Αβίβ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 90-80. Εξαιρετικοί οι Σκότι Ουίλμπεκιν (22π., 9ασ.) και Οθέλο Χάντερ (20π., 7ριμπ.)

Όταν ένα ολόκληρο γήπεδο «χορεύει» και... παίρνει φωτιά, είναι λογικό και επόμενο να δώσει επιπλέον ώθηση και ενέργεια στους παίκτες της ομάδας. Όπως ακριβώς συνέβη στην «Menora Mivtachim Arena» του Τελ Αβίβ, όπου η Μακάμπι εκμεταλλεύτηκε ένα εξαιρετικό διάστημα και έριξε στο καναβάτσο τους φιλοξενούμενους.

Ένα ματς που είχε ελληνικό ενδιαφέρον στους δύο πάγκους με τις παρουσίες των Σφαιρόπουλου και Ιτούδη, ένας που είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον από τη στιγμή που και οι δύο ομάδες ισοβαθμούσαν στο 8-4 πριν από το τζάμπολ, ένα ματς που είχε ενδιαφέρον και λόγω των πολλών απουσιών και στις δύο πλευρές του παρκέ (Μπλακ, Ουόλτερς, Ντιπαρτολομέο για τη Μακάμπι, Κλάιμπερν και Χίλιαρντ για την ΤΣΣΚΑ).

Ο Σκότι Ουίλμπεκιν ήταν εκείνος που έδωσε πρώτος το έναυσμα της αντεπίθεσης έχοντας 22 πόντους με 4/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5/8 βολές, 9 ασίστ, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 λάθη, ενώ ο Οθέλο Χάντερ κέρδισε κατά κράτος τους ψηλούς της ΤΣΣΚΑ, έχοντας 20 πόντους με 8/13 δίποντα, 4/4 βολές και 7 ριμπάουντ. Για λογαριασμό της ΤΣΣΚΑ, ο Μάικ Τζέιμς άργησε να ξυπνήσει και έκανε ό,τι μπορούσε για να αποσοβήσει την ήττα της ομάδας του ενώ καλή ήταν και η παρουσία του Κάιλ Χάινς με 14 πόντους και 7/11 δίποντα.

Ιδιαίτερα αμφίρροπο ήταν το ματς στο πρώτο πεντάλεπτο (14-14) με την Μακάμπι να έχει και προβάδισμα ενός τριπόντου (17-14). Όμως από εκείνο το σημείο και μετά ξεκίνησε η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων με τους Μπέικερ και Τζέιμς, οι οποίοι οδήγησαν την ΤΣΣΚΑ σε ένα σερί 8-0 για το 17-22 στο 8'. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έμοιαζε να έχει πάρει το momentum του ματς και με νέο 7-0 μετέτρεψε το 20-22 σε 20-29 με τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην δεύτερη περίοδο.

Η ΤΣΣΚΑ επέκτεινε το σερί της στο 9-0 για το 20-31 στο 11' ενώ η διαφορά έφτασε και στους 14 πόντους (30-44) τρία λεπτά αργότερα. Από εκείνο το σημείο και μετά ήταν η ώρα του Ουίλμπεκιν να «αφυπνιστεί» και να βοηθήσει την Μακάμπι να πραγματοποιήσει ένα επιμέρους 12-2 και να μειώσει στους τέσσερις πόντους (42-46) τρία λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου.

Σε αυτό το διάστημα η ομάδα του Ισραήλ ήταν άστοχη στα δίποντα (44% με 8/18) και εύστοχη στα τρίποντα (60% με 9/15) σε αντίθεση με την ΤΣΣΚΑ που ήταν εύστοχη στα δίποντα (61% με 16/26) και άστοχη στα τρίποντα (4/12). Βέβαια η μεγάλη διαφορά ήταν στα ριμπάουντ με τους Ρώσους να έχουν 12 περισσότερα (20-8) από την Μακάμπι.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου είχε την ίδια εικόνα με τη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου. Όπερ και σημαίνει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να ελέγχει το ματς και να προηγείται και πάλι με 11 πόντους διαφορά (60-49)! Όμως... μέχρι εκεί. Η Μακάμπι πραγματοποίησε αντεπίθεση διαρκείας και με ένα επιμέρους 15-4 (!) γύρισε το ματς και προηγήθηκε με 66-64 με την λήξη της 3ης περιόδου. Αυτό ήταν! Το momentum είχε μεταφερθεί ολοκληρωτικά στην πλευρά των γηπεδούχων οι οποίοι δεν σταμάτησαν εκεί. Το επέκτειναν στο 23-4 (!) και έφτασαν να προηγούνται με 8 πόντους διαφορά (72-64) έχοντας... βάλει φωτιά στην «Menora Mivtachim Arena» του Τελ Αβίβ. Παρόλα αυτά η ΤΣΣΚΑ βρήκε τον τρόπο και πιο συγκεκριμένα με τον Μάικ Τζέιμς να επιστρέψει στο ματς και να ισοφαρίσει σε 80-80 έχοντας πραγματοποιήσει ένα δικό της επιμέρους 16-8. Στη συνέχεια η Μακάμπι με ένα γρήγορο 4-0 έφτασε στο 84-80 στο 01:37 πριν από το τέλος. Η ΤΣΣΚΑ με δύο σερί λάθη δεν μπόρεσε να αλλάξει την κατάσταση και η Μακάμπι έφτασε στη νίκη με 90-80.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 45-52, 66-64, 90-80

Φενέρμπαχτσε - Εφές 73-81

Φενέρμπαχτσε - Εφές 73-81: Το αφεντικό της Πόλης!

Η Αναντολού Εφές είναι το… αφεντικό της Πόλης καθώς κέρδισε (73-81) ξανά τη Φενέρμπαχτσε, με εξαιρετικό παιχνίδι από τον Κρούνοσλαβ Σίμον.

Η Αναντολού Εφές έχει πάρει τον αέρα της Φενέρμπαχτσε καθώς την είχε κερδίσει στον περσινό στον ημιτελικό του περσινού Final Four αλλά και στους τελικούς του τουρκικού Πρωταθλήματος. Τώρα, την κέρδισε και στην πρώτη αναμέτρησή του για τη φετινή Euroleague και μάλιστα πολύ πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ.

Η προσωπική μονομαχία μεταξύ Ντέρικ Ουίλιαμς και Κρις Σίνγκλετον μάλλον ξεχώρισε στα πρώτα πέντε αγωνιστικά λεπτά. Η Αναντολού Εφές άρχισε καλύτερα, προηγήθηκε με 7-12 μετά τα μισά της περιόδου για να ακολουθήσει ο… βομβαρδισμός τριών πόντων από τη Φενέρμαχτσε (είχε 4/6 στην πρώτη περίοδο) η οποία με 9-0 σερί προηγήθηκε με 16-12. Εκεί η Εφές βρήκε λύσεις από τους Πλάις, Σίμον (22-20, 10’).

Ο Σανλί ήταν το πρόσωπο του αγώνα στη δεύτερη περίοδο, σημείωσε εννιά πόντους και ήταν ο μοναδικός που τιμώρησε τη Φενέρμπαχτσε η οποία ανέβαζε ψηλά την άμυνα της για να σταματήσει τους «κοντούς» της Εφές και ιδιαίτερα τον Λάρκιν. Και το κατάφερε (30-30,15’). Αυτό που δεν είχε η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν συνέπεια στην επίθεση κι έτσι το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 38-38.

Ο Σέιν Λάρκιν ήταν άποντος έως το 23’, ωστόσο, όταν βρήκε ρυθμό άλλαξαν οι ισορροπίες του αγώνα. Ο Αμερικανός έβαλε 10 πόντους σε επτά λεπτά και Εφές προηγήθηκε με 43-53 μετά τη συμπλήρωση έξι αγωνιστικών λεπτά. Μάλιστα, τα πράγματα θα μπορούσαν να είχαν εξελιχθεί πολύ χειρότερα για τη Φενέρμπαχτσε, αλλά η Εφές αστόχησε σε διαδοχικά ελεύθερα τρίποντα, συν τοις άλλοις, ο Μίτσιτς έκανε δύο σοβαρά λάθη εκεί που η ομάδα του είχε ευκαιρία να χτίσει μεγάλη διαφορά. Ο Ομπράντοβιτς αντέδρασε με χαμηλό σχήμα, αλλά δεν του βγήκε (49-59, 30’).

Η Φενέρμπαχτσε συνέχισε να χωλαίνει στην επίθεση, σε αντίθεση με την Εφές η οποία είχε το πλεονέκτημα της παρουσίας του Λάρκιν και η διαφορά έφτασε στο +14 (54-68, 33’). Τα διαδοχικά τρίποντα στοιχειοθέτησαν την τελευταία προσπάθεια επιστροφής της Φενέρμπαχτσε, Μαχμούτογλου-Ουίλιαμς και Ντατόμε δεν ήταν εύστοχοι κι έτσι η Εφές μπήκε στο τελευταίο τετράλεπτο με +17(56-73).

Ένα 11-0 σερί από τη Φενέρμπαχτσε, με δύο τρίποντα του Σλούκα, έβαλε νέα δεδομένα στο παιχνίδι (67-73, 38:30). Εκεί ένα έμμεσο τρίποντο του Σίμον έδωσε ανάσα στην Εφές. Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Κάλινιτς (71-76) διατήρησαν την αγωνία αλλά ένα απίθανο καλάθι του Λάρκιν κι ένα κλέψιμο του Σίμον (στην εξέλιξη της φάσης πέτυχε και το καλάθι στον αιφνιδιασμό) έγραψαν τον επίλογο του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 38-38, 49-59, 73-81

Ερυθρός Αστέρας - Μπασκόνια 64-72

Ερυθρός Αστέρας - Μπασκόνια 64-72: Σενγκέλια και Στάουσκας έσπασαν το αήττητο του Σάκοτα!

Τέλος στο αήττητο του Σάκοτα στον πάγκο του Ερυθρού Αστέρα στη Euroleague μετά από 3 παιχνίδια.H Μπασκόνια πήγε στο Βελιγράδι και με πρωταγωνιστές τους Σταόυσκας και Σενγκέλια, πήρε σημαντικό διπλό (64-72), ανεβαίνοντας στο 6-7. Στον αντίποδα οι Σέρβοι έπεσαν στο 5-8.Για τους νικητές ο Σενγκέλια είχε 19 με 8 ριμπάουντ και ο Στάουσκας 22 με 4/5 τρίποντα. Από την άλλη 20 πέτυχε ο Μπράουν.

Με το τρίποντο του Μπαρόν ο Ερυθρός Αστέρας έκανε το 8-6, αλλά δεν κράτησε για πολύ το προβάδισμα του, αφού Σιλντς και Σενγκέλια με τρίποντα, έκαναν το 12-17 στο 7'. Ο Νταβίντοβατς έκανε το 14-20, διαμορφώνοντας το σκορ του δεκαλέπτου.

Ο Ντιόπ πήγε τη διαφορά στο +9 (21-30) με το καλάθι του Ντιόπ, αλλά η ομάδα του Σάκοτα αντέδρασε και με τον Κούζμιτς μείωσε σε 27-32. Οι φιλοξενούμενοι... χάθηκαν για λίγο και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, κάνοντας το 31-32 με 2 βολές του Μπράουν. Ο Ερυθρός Αστέρας είχε 3/13 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ η Μπασκόνια το τελείωσε με 4/11.

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε στη Μπασκόνια. Οι Βάσκοι πάτησαν γκάζι στο τέλος της τρίτης περιόδου, μετατρέποντας το 41-45 σε 43-56 χάρη στους Σενγκέλια και Στάουσκας, ο οποίος έφτασε στους 19 πόντους.

Η κατάσταση δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου, με τον Στάουσκας να γράφει το 45-64 στο 32'. Η Μπασκόνια έκανε την απέλπιδα προσπάθεια για την ανατροπή με τον Σίμανιτς να μειώνει σε 58-69 στο 36'. Ο Μπαρόν έχασε τρίποντο με το σκορ στο 62-70 στα 48 δευτερόλεπτα και έτσι η Μπασκόνια έσπασε το αήττητο του Σάκοτα το αήττητο του Σάκοτα στη φετινή Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 31-32, 43-56, 64-72

Χίμκι - Άλμπα 104-87

Χίμκι - Άλμπα 104-87: Συνεχίζει σε τροχιά playoffs! (vid)

Η Χίμκι βρήκε ρυθμό στην επίθεση κι επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου με σκορ 104-87, παραμένοντας στην πρώτη οκτάδα της κατάταξης.

Η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις βρέθηκε πίσω στο σκορ με 23-32 στο 10' ωστόσο βελτίωσε την άμυνα της στη συνέχεια κι ανέβηκε στο 7-6 στην κατάταξη, ρίχνοντας την Άλμπα στο 4-9. Μπούκερ (24π., 10ριμπ.) και Σβεντ (22π.) κλείδωσαν τη νίκη των Ρώσων που επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα μετά από τέσσερις σερί ήττες.

Οι δυο ομάδες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης στην Arena Mytishchi, εκεί όπου ο Αλεξέι Σβεντ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 12-11 στο 4'58". Ο Ντέβιν Μπούκερ έκανε το 18-17 στο 6:44 φτάνοντας τους 8 πόντους με 4/4 δίποντα σε αυτό το διάστημα όμως η Άλμπα προηγήθηκε με 23-32 στο 10' με τα συνεχόμενα τρίποντα των Γκίφεϊ, Γκιεντράιτις και τις πρωτοβουλίες του Κρέζιμιρ Νίκιτς!

Ακολούθως ο Γιόνας Γερέμπκο έδωσε λύσεις στην επίθεση της Χίμκι που μετέτρεψε το εις βάρος της 27-39 στο 12:07 σε 50-48 στο 18:10 με τον εξαιρετικό Μπούκερ. Μάλιστα η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 54-51, κάνοντας επιμέρους σκορ 31-19 στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Σβεντ ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (62-51, 22:34), ο Γερέμπκο σκόραρε για το +16 (77-61) φτάνοντας τους 18 προσωπικούς πόντους για τη Χίμκι που δεν απειλήθηκε ως το τέλος κι έφτασε στη νίκη με το υπέρ της 104-87.

Τα δεκάλεπτα: 23-32, 54-51, 77-63, 104-87.