Φοβερός Σλούκας και... φοβερή Εφές!

kostas sloukas fenerbahce beko istanbul eb19 1 1

Η Φενέρμπαχτσε χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο για να κάμψει την αντίσταση της Άλμπα Βερολίνου, επικρατώντας με σκορ 107-102.

Η Άλμπα αποδείχτηκε σκληρό καρύδι στην Ulker Sports Arena όμως η Φενέρμπαχτσε είχε καλύτερες επιλογές στην παράταση κι έφτασε τις τρεις συνεχόμενες νίκες στη regular season.

Η Φενέρμπαχτσε βρήκε ρυθμό στην επίθεση στην πρώτη περίοδο του αγώνα με την Άλμπα Βερολίνου στην Ulker Sports Arena. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς προηγήθηκε νωρίς - νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Ντέρικ Ουίλιαμς ευστόχησε σε τρίποντο για το 18-6 στο 5:02 κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 30-16. Οι Γερμανοί αντέδρασαν, βελτίωσαν την άμυνα τους, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της Φενέρ, έκαναν επιμέρους σκορ 11-24 στη δεύτερη περίοδο και μείωσαν στο 41-40 του ημιχρόνου.

Μάλιστα ο Λουκ Σίκμα σκόραρε για το 47-54 φτάνοντας τους 14 προσωπικούς πόντους όμως η Φενέρμπαχτσε ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα για το 65-52 στο 30'. Ακολούθως ο Πέιτον έκανε το 80-83 με 2/2 βολές ωστόσο οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 6-0 για το 86-83 στα 30" για το φινάλε με τον Ουίλιαμς (12π.). Ο Μάρτιν Χέρμανσον κέρδισε φάουλ από τον Τζίτζι Ντατόμε κι έκανε το 86-85 από τη γραμμή των βολών.

Ο εξαιρετικός Σλούκας διαμόρφωσε το 88-85, ο Γκίφει έκανε το 88-86 με 1/2 βολές ενώ ο Σίκμα έστειλε το ματς στην παράταση, σκοράροντας για το 88-88 στα 4" για το τέλος της κανονικής διάρκειας! Εκεί οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερες επιλογές κι έφτασαν στη νίκη με 107-102.

Τα δεκάλεπτα: 30-16, 41-40, 65-62, 88-88 κ.α., 107-102 στην παρ.

Μπασκόνια - Εφές 77-102

Μπασκόνια - Εφές 77-102: Εφές να την… πιεις στο ποτήρι!

Η Αναντολού Εφές έκανε τρομερό παιχνίδι στη Βιτόρια και ανάγκασε την Μπασκόνια σε μια άνευ όρων απόδοση. Οι Τούρκοι επιβλήθηκαν με 77-102 στην 6η σερί νίκη τους, ο Σέιν Λάρκιν ήταν και πάλι μαγικός, όπως και η ομάδα του έξω από τα 6.75 με 15/32 τρίποντα

Η αντίσταση της Μπασκόνια δεν κράτησε περισσότερα από πέντε αγωνιστικά λεπτά κι έτσι μετά τα διαδοχικά πικ εν ρολ και τα καλάθια του Πλάις, η Αναντολού Εφές άρχισε να βρίσκει λύσεις έξω από τα 6.75. Από το 10-9 της Μπασκόνια μετά το 4ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 3-15 και προηγήθηκαν με 13-24 (8:30) για να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 16-26.

Οι εννιά διαδοχικοί πόντοι του Σέιν Λάρκιν στις αρχές της δεύτερης περιόδου έβαλαν νέους κανόνες στο παιχνίδι καθώς η διαφορά πήγε στο +19 (18-37, 12’) αλλά και στο +22 (22-46) μετά τα μισά της περιόδου. Μέχρι εκείνο το σημείο, η Εφές είχε 8/13 προσπάθειες τριών πόντων. Η Μπασκόνια προσπάθησε να διατηρηθεί στο παιχνίδι μέσα από τις ατομικές πρωτοβουλίες των Σενγκέλια, Σιλντς, επί της ουσίας όμως οι τελευταίοι απλά φρόντισαν για την αποφυγή των χειροτέρων μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (35-55).

Το ρεσιτάλ της Εφές στην επίθεση συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου (41-65, 23’). Γενικώς, το τρίτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε μια παράδοση άνευ όρων για την Μπασκόνια η οποία δεν έκανε χρήση ούτε των φάουλ για να ανακόψει τον ρυθμό της Εφές (44-73, 27’). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 53-76.

Η απόπειρα των γηπεδούχων να μειώσουν τη διαφορά έπεσε στο κενό καθώς Λάρκιν και Μπομπουά δεν άφησαν πολλά περιθώρια (65-96), περίπου τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Έτσι κύλησαν και τα υπόλοιπα αγωνιστικά λεπτά παρά το rotation του Εργκίν Αταμάν.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 35-55, 55-75, 77-102

Χίμκι - Μπαρτσελόνα 94-102

Χίμκι - Μπαρτσελόνα 94-102: Σίφουνας με Μίροτιτς, Ντιλέινι και τρίποντα

Η Μπαρτσελόνα (9-3) νίκησε στη Μόσχα τη Χίμκι (6-6) με 94-102 έχοντας 12/21 τρίποντα. Εκπληκτικοί οι Μίροτιτς (28π., 9ρ.) και Ντιλέινι (17π., 9ασ.).

Η Μπαρτσελόνα πήρε σημαντική νίκη στη Μόσχα επικρατώντας της Χίμκι με 94-102. Οι παίκτες του Σβέτισλαβ Πέσιτς με 12/21 τρίποντα δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα μιας και μοναδικός τους αντίπαλος ήταν ο Αλεξέι Σβεντ (23π., 5ασ.).

Οι Καταλανοί μπήκαν αποφασισμένοι στο παρκέ και με άριστες επιλογές βρέθηκαν στο 0-11 (5'), την ώρα που οι παίκτες της Χίμκι μετρούσαν 0/5 σουτ και 2 λάθη. Ο Σβεντ βρήκε επαφή με το καλάθι, ωστόσο με 4/5 τρίποντα η Μπαρτσελόνα παρέμενε μπροστά στο σκορ (10-21, 7').

Ο Ρώσος ηγέτης της Χίμκι δεν είχε σταματημό, αλλά από τη στιγμή που δεν έπαιζαν άμυνα στην άλλη πλευρά Χίγκινς, Κούριτς και Μίροτιτς δεν είχαν πρόβλημα, Η Μπαρτσελόνα ήταν απλά καταιγιστική και με 11-0 σερί μετέτρεψε το 30-35 σε 30-46 (35').

Οι γηπεδούχοι ήθελαν να αντιδράσουν με την επιστροφή τους από τα αποδυτήρια, αλλά χωρίς να παίξουν άμυνα δε γινόταν. Ο Μίροτιτς βρήκε συμπαραστάτη στο πρόσωπο του Τόμιτς με αποτέλεσμα να μην ανησυχεί η ομάδα τους (58-75, 26').

Η Χίμκι βρήκε σκορ από μακρινή απόσταση και έριξε τη διαφορά στους 9 πόντους (77-86, 32'), ωστόσο η Μπαρτσελόνα σοβαρεύτηκε γρήγορα και με τη βοήθεια του Ντιλέινι τόσο με ασίστ όσο και με σκορ, ξέφυγαν και πάλι στο σκορ. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι πίστεψαν πως έληξε το ματς, όμως ο Καράσεφ με συνεχόμενα τρίποντα μείωσε σε 94-97 (39'). Ο Μίροτιτς επιβεβαίωσε τς ηγετικές του ικανότητες και η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-31, 46-61, 70-84, 94-102

Ζενίτ - Βιλερμπάν 75-70

Ζενίτ - Βιλερμπάν 75-70: Πρώτη νίκη μετά από 6 σερί ήττες για τους Ρώσους

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στην EuroLeague έπειτα από τις 30 Οκτωβρίου, επικρατώντας της Βιλερμπάν με σκορ 75-70.

Πριν από το τζάμπολ του αγώνα με τη Βιλερμπάν, η ομάδα του Τζουάν Πλάθα μετρούσε 6 συνεχόμενες ήττες στη regular season. Για την ακρίβεια, επικράτησε εκτός έδρας της Ζάλγκιρις στις 70-82 στις 30 Οκτωβρίου κι έκτοτε είχε ρεκόρ 0-6 απέναντι στις ΤΣΣΚΑ, Χίμκι, Αναντολού Εφές, Βαλένθια, Μπασκόνια και Ρεάλ. Απόψε (6/12) οι Ρώσοι επιβλήθηκαν των πρωταθλητών Γαλλίας κι έσπασαν το αρνητικό σερί.

Ο αγώνας

Ο Κόλτον Άιβερσον ηγήθηκε επιθετικά της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Βιλερμπάν, σκοράροντας τέσσερις σερί πόντους για το 17-9 στο 8:06. Η ομάδα του Τζουάν Πλάθα επέβαλε τον ρυθμό της, άντεξε στην πίεση των φιλοξενούμενων κι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 17-15.

Οι Γάλλοι αντέδρασαν, ισοφάρισαν αρχικώς σε 24-24 με τον Αντουάν Ντιό και προηγήθηκαν με +7 με το καλάθι του Έντουιν Τζάκσον (27-34, 17:56). Μάλιστα η Βιλερμπάν πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 30-36, ο Ντέιβιντ Λάιτι  ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 41-43 ωστόσο η Ζενίτ απάντησε με σερί 11-0 για το 52-43 στο 27:16 με τον Ματέουζ Πονίτκα!

Οι Ρώσοι διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα, αφού ο Άλεξ Ρένφρο έκανε το 68-65 με 2/2 βολές και ο Ουίλ Τόμας διαμόρφωσε το 72-67 στο 1:56 για το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 30-36, 53-49, 75-70.