«Απόδραση» από την Πόλη η Ζάλγκιρις, μεγάλο «διπλο» η Ρεάλ στο Μιλάνο!

tytyt 1 0

Η Ζάλγκιρις Κάουνας σημείωσε τη νίκη της βραδιας κερδίζοντας μέσα στην Πόλη την Εφές με 93-79, ενώ η Ρεάλ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο θριλερ του Μιλάνου κόντρα στην Αρμάνι με 91-85. Τέλος, η Φενέρ επικράτησε εντός έδρας της Χίμκι με 93-85.

Εφές-Ζαλγκίρις 79-93

Άμεση αντίδραση για την Ζαλγκίρις, μετά την ήττα της στην πρεμιέρα κόντρα στη Μπασκόνια. Η ομάδα του Σάρας Γιασικεβίτσιους έκανε υγιεινό... περίπατο μέσα στην Τουρκία επί της Εφές, με το τελικό 93-79 να λέει πολλά για την εικόνα του αγώνα. Οι Λιθουανοί έφτασαν στο 1-1, ενώ το ίδιο ρεκόρ έχουν και οι Τούρκοι που απογοήτευσαν μετά τη νίκη επί της Μπάγερν. Για τους νικητές ο Ντέιβις είχε 18, ενώ ο Σίμον σημείωσε 17 πόντους για τους φιλοξενούμενους.

To τρίποντο του Τζέιμς Άντερσον έφερε την Εφές μπροστά στο σκορ με 7-4 στο 2', αλλά η Ζαλγκίρις πήρε γρήγορα το προβάδισμα με τις δύο εύστοχες βολές του Γιανκούνας (9-12, 5'). To ματς πήγε πόντο-πόντο μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Γκριγκόνις να γράφει το 16-19 για τη Ζαλγκίρις, αλλά τον Μπαλμπάι να απαντά άμεσα για το 19-19 (10').

Ο Γκριγκόνις με το πρώτο του τρίποντο στο ματς έφερε στο +5 (24-29) τους παίκτες του Γιασικεβίτσιους, με τον Μίσιτς να μειώνει σε 28-29 στο 15'. Mετά τα μέσα της δεύτερης περιόδου, οι Λιθουανοί... πάτησαν γκάζι και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 10 (32-42) με τον Βέστερμαν. Η ομάδα της Τουρκία δεν μπόρεσε να αντιδράσει και ο Μπράντον Ντέιβις ήταν ο άνθρωπος που διαμόρφωσε το αποτέλεσμα ημιχρόνου (32-46).

Ο σύλλογος από το Κάουνας συνέχισε να κυριαρχεί απόλυτα στο παρκέ και με τον Νέιτ Ουόλτερς να σκοράρει, το προβάδισμα πήγε στους 19 πόντους (34-53). Οι παίκτες του Σάρας είχαν στήσει το δικό τους... πάρτι στην Πολη, με τον Γιανκούνας να σημειώνει το 44-67, ένα λεπτό πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Με το πρώτο του καλάθι στο ματς, ο Μιλάκνις έκανε το 54-73 στο 33'. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν, με τον Σιμόν να κάνει το 74-82 στο 38', αλλά η Ζαλγκίρις απάντησε άμεσα για το 74-84

Οι φιλοξενούμενοι έλεγξαν το υπόλοιπο του ματς και πήρε ένα σημαντικό διπλό με 93-79 μέσα στην Τουρκία.

Αρμάνι Μιλάνο - Ρεάλ Μαδρίτης 85-91

Αρμάνι Μιλάνο - Ρεάλ Μαδρίτης 85-91 (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης ολοκλήρωσε το comeback στο β' ημίχρονο κι επικράτησε της Αρμάνι με 85-91 στο Mediolanum Forum, κάνοντας το 2/2 στην EuroLeague.

H ανεβασμένη Αρμάνι ζόρισε τη Ρεάλ Μαδρίτης ωστόσο η «Βασίλισσα» πανηγύρισε την εκτός έδρας νίκη μολονότι παρατάχθηκε χωρίς τους Γκουστάβο Αγιόν & Τρέι Τόμπκινς, ο Φαμπιάν Κοζέρ δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο και ο Σέρχιο Γιουλ είχε 0/3 σουτ σε 9' συμμετοχής! Το δίδυμο των Ράντολφ, Καμπάτσο στην επίθεση και η αμυντική δουλειά του Ρούντι σφράγισαν το 2/2 των πρωταθλητών Ευρώπης.

O αγώνας

Η Αρμάνι Μιλάνο βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα, προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων (20-10), ο Τζεφ Μπρουκς σκόραρε για το 23-10 στο 7'08" ενώ ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ έστειλε τους γηπεδούχους στο +15, κάνοντας το 28-13 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο Mediolanum Forum! Σε αυτό το διάστημα η Αρμάνι σούταρε με 53.9% στα δίποντα (7/13) και 60% στα τρίποντα (3/5), υποχρεώνοντας την πρωταθλήτρια Ευρώπης σε 5 λάθη. Το δίδυμο των Μίτσοφ (11π.), Τζέιμς (8π.) κουβάλησε επιθετικά την Αρμάνι Μιλάνο που είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Οι Μαδριλένοι πίεσαν, ο Άντονι Ράντολφ έδωσε λύσεις πίσω από τα 6μ.75 (39-31, 14'29") όμως οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 50-41, σουτάροντας 5/6 δίποντα στη δεύτερη περίοδο και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση από τους Αρτούρας Γκουντάιτις, Νταϊρίς Μπερτάνς. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο πάτησε... γκάζι στην τρίτη περίοδο κι ανέκτησε το προβάδισμα (64-67, 30') κάνοντας επιμέρους σκορ 14-26! Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στα τελευταία λεπτά (80-81, 36'33") όμως οι Ράντολφ και Καμπάτσο το πήραν πάνω τους και με συνεχόμενους πόντους «κλείδωσαν» το διπλό της Ρεάλ στο Μιλάνο.

Φενέρμπαχτσε - Χίμκι 93-85

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε φτάσει στο +11 στο ημίχρονο (54-43, 20'), αλλά οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα άρ χισαν την αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος. Ο Κρόκερ έφτασε μέχρι και στην ισοφάρισε (66-66, 32'), αλλά ο Ντίξον (ή Μοχάμεντ Άλι) με τα τρίποντά του «καθάρισε» το ματς.

Συνολικά, η Φενέρ είχε 61.1% στα τρίποντα, κάτι που την... έσωσε από τα 16 λάθη της. Για την Χίμκι ξεχώρισε ξανά ο Αλεξέι Σβεντ με 26 πόντους και 8 ασίστ. Ο Κρόκερ είχε 17 πόντους, ο Μίκι 12 και ο Γκιλ 10 και 5 ριμπάουντ.Η Χίμκι προηγήθηκε στην αρχή του ματς (9-11, 4'), αλλά η Φενέρ με σερί πέρασε μπροστά (17-11, 6') και κράτησε το προβάδισμα (28-21, 10'). Η ομάδα του «Ζοτς» παραλίγο να φτάσει σε διψήφια διαφορά με τους Μέλι και Ένις (41-32, 14'), κάτι που έγινε στο φινάλε του ημιχρόνου, μετά από τρίποντο του Σλούκα (54-43, 20').

Με την έναρξη της 3ης περιόδου, η Χίμκι έτρεξε ένα σερί 10-0 με τους Μίκι και Σβεντ (54-53, 24'), ο Γκιλ την κράτησε κοντά (62-61, 28'), αλλά ο Ντατόμε έκανε το 66-63 στο 30'. Ο Κρόκερ ισοφάρισε με τρίποντο (66-66, 32'), αλλά τα δύο τρίποντα του Ντίξον άνοιξαν πάλι την διαφορά (77-70, 35'). Ο Σβεντ μείωσε με τετράποντο (82-78, 38'), ο Ντίξον ευστόχησε ξανά πίσω από τα 6.75 (89-80, 39') και ο Σλούκας έγραψε το τελικό 93-85 (40').