Αήττητη με «100άρα» η ΤΣΣΚΑ, νίκη για Μπάρτσα

dqdlezfxcauaskv 1

Με νίκες συνέχισαν μετά την 4η αγωνιστική η ΤΣΣΚΑ Μόσχας και η Μπαρτσελόνα κερδίζοντας Γκραν Κανάρια και Νταρουσάφακα αντίστοιχα.

Γκραν Κανάρια - ΤΣΣΚΑ 91-106

Η ΤΣΣΚΑ (4-0) του Δημήτρη Ιτούδη νίκησε την Γκραν Κανάρια (1-3) με 91-106 σε ένα ματς που ήταν αμφίρροπο μέχρι και το 36'.

Οι γηπεδούχοι αστόχησαν για πρώτη φορά στο ματς μετά από 5΄' κι αφού νωρίτερα είχαν 4/4 δίποντα και 3/3 τρίποντα με πρωταγωνιστή τον Έβανς (18-10). ΝτεΚολό και Κλάιμπερν όμως βρήκαν ρυθμό μέσα από συνεχόμενα καλάθια και έτσι οι Ρώσοι μείωσαν σε 22-21 (8΄).

Η Γκραν Κανάρια πάντως παρά την αντίδραση των αντιπάλων της, βρήκε τρόπο κυρίως χάρη στον Χάνα να ξαναφύγει με διαφορά 8 πόντων (47-38, 16').

Οι παίκτες του Ιτούδη μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με μεγαλύτερη συγκέντρωση στα αμυντικά τους καθήκοντα. Στην επίθεση ανέλαβε δράση ο Χάινς και με δύο συνεχόμενα δικά του καλάθια έγινε το 69-73 (27'). Οι Μοσχοβίτες διατήρησαν για αρκετή ώρα αυτό το ισχνό προβάδισμα (81-82, 32') μέχρι το σημείο που ο Πίτερς με δύο τρίποντα έδωσε προβάδισμα 8 πόντων (86-94, 38') και ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι.

Νταρουσάφακα-Μπαρτσελόνα 71-79

Νταρουσάφακα-Μπαρτσελόνα 71-79 (vid)

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Νταρουσάφακα με 71-79 στην Κωνσταντινούπολη και πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στην EuroLeague με κορυφαίους τους Σίνγκλετον & Τόμιτς! Οι Καταλανοί ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στο τέταρτο δεκάλεπτο κι ανέβηκαν στο 2-2 στην κατάταξη, ρίχνοντας την Νταρουσάφακα στο 1-3.

Ο αγώνας

Η Μπαρτσελόνα επέβαλε τον ρυθμό της στα πρώτα λεπτά του αγώνα με την Νταρουσάφακα στην Κωνσταντινούπολη, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 18-23, έχοντας 8/12 δίποντα (66.7%), μοιράζοντας 7 ασίστ και υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους σε 7 λάθη σε αυτό το διάστημα!

Ο Άντε Τόμιτς (9π., 2ριμπ., 2ασ., 1κλ.) έκανε τη διαφορά στο «ζωγραφιστό» για τους Καταλανούς ανεβάζοντας τη διαφορά στο +10 (33-43, 18'02") ενώ οι «μπλαουγκράνα» πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 40-47, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση από τον Κρις Σίνγκλετον (11π.).

Η Νταρουσάφακα αντέδρασε, άρχισε την τρίτη περίοδο με σερί 9-0 και προηγήθηκε με 49-47 στο 22'59" με τον Μπράουν ενώ το τρίποντο του Οζμιζράκ διαμόρφωσε το 64-58 στο 30'! Ο Μάικλ Έρικ έφερε το ματς στα ίσα με 2/2 βολές (69-69, 36'14") ωστόσο η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς απάντησε με σερί 8-0, κάνοντας το 69-77 στο 1'36" με τον Πάνγκος! Εν τέλει η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 71-79, πετυχαίνοντας τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στη διοργάνωση.