• Α1
  • Posted

Κέρδισε και ελπίζει

Ο Αντώνης Ασημακόπουλος ήταν πραγματικός αρχηγός, ο Λαρεντζάκης έβγαλε τη συσσωρευμένη ενέργεια που είχε μέσα του και ο Άρης επικράτησε του Πανελευσινιακού με 75-61. Σε συνδυασμό με την ήττα του ΚΑΟΔ, οι «κίτρινοι» διατηρούν τις ελπίδες του για την κατάληψη της 6ης θέσης, ενώ η δε Ελευσίνα σε ένα ακόμη παιχνίδι ήταν κακή σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο.

Ο Άρης του πρώτου ημιχρόνου, έκανε… αυτό που έχει μάθει να κάνει. Έπαιξε καλή άμυνα, ήλεγξε τα ριμπάουντ και εκμεταλλεύτηκε τη κάθε ευκαιρία που του παρουσιάστηκε για εύκολο καλάθι στον αιφνιδιασμό. Εξάλλου, για πρώτη φορά τα τελευταία δύο χρόνια, χρησιμοποίησε άμυνα ζώνης, γεγονός που τον βοήθησε για να ακολουθήσουν τα παραπάνω. Σε συνδυασμό με την αποτελεσματικότητά του έξω από τη γραμμή των 6,75 (σ. σ. 6/13), έχτισε μια διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο, η οποία έφτασε έως και στο +18 (35-17, 17’). Σε αυτό το διάστημα, ο Ασημακόπουλος είχε 3/3 σουτ τριών πόντων. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο (17-15) και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στο τελευταίο τρίλεπτο του ημιχρόνου με 7-0 σερί. Το σκορ του ημιχρόνου (35-24) διαμορφώθηκε με τρίποντο από τον Μάντζαρη, αφού νωρίτερα είχε κλέψει τη μπάλα από τον Γκίκα.

Το επιμέρους σκορ του Πανελευσινιακού συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Μάντζαρης και Ούζας ήταν οι βασικοί εκφραστές της αντεπίθεσης των φιλοξενούμενων που μείωσε σε 38-34 (23’) και σε 42-37 (25’). Εκεί, ο Αντώνης Ασημακόπουλος έβαλε πέντε συνεχόμενους πόντους, ο Άρης αύξησε και πάλι τη διαφορά στο +12 (49-37, 26’). Η τελευταία περίοδος ανήκε στον Λαρεντζάκη, ο οποίος έβαλε 10 πόντους και διατήρησε τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα.

Δεάλεπτα: 17-15, 35-24, 58-47, 75-61

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 6(1), Πελεκάνος 6, Γκίκας 9(1), Ασημακόπουλος 16(4), Πουλιανίτης, Χαρίσης 2, Λαρεντζάκης 14(1), Βεζένκοφ 8(1), Σαρικόπουλος 6, Μούρτος 8.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ: Νίκου, Παπαμακάριος 5(1), Κάιλς 13(1), Δημακός, Τζόουνς, Φαγιέ 6(1), Φίσερ 2, Μελισσαράτος 8, Τέρνερ 7, Ούζας 12(2), Μάντζαρης 8(2).