Λονδίνο - Ιλίσια σε... 20'

Ενα ημίχρονο χρειάστηκε ο Ολυμπιακός για να... προσγειωθεί στην Α1, να νικήσει στα Ιλίσια με 81-70 στον εξ αναβολής αγώνα και να διατηρήσει τον τίτλο του "τελικού παραμονής" για τον αγώνα της ερχόμενης Κυριακής (19/5) μεταξύ Περιστερίου και Ηλυσιακού.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα χρειάστηκε... χρόνο προσαρμογής, αφού και μέχρι λίγο πριν από το τζάμπολ η ατμόσφαιρα θύμιζε έντονα τον πρόσφατο ευρωπαϊκό του θρίαμβο. Ο πρόεδρος του Ηλυσιακού, Παντελής Γαμπιεράκης, τίμησε τους αδεφλούς Αγγελόπουλους και ο Νίκος Χατζής τον Βασίλη Σπανούλη για τη μεγάλη του επιτυχία στο Λονδίνο.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε χωρίς του Σερμαντίνι και Γκετσεβίτσιους που αντιμετώπιζαν μικρά προβλήματα τραυματισμών, εκτός από τους μόνιμα απόντες Μάντζαρη και Μαυροειδή. Ο Ηλυσιακός χωρίς προβλήματα και με προσδοκία για ένα θαύμα που θα του έδινε ανέλπιστα την παραμονή στην κατηγορία, μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε με 11-4, με 20-19 στο δεκάλεπτο και με 25-19 στο 13', στηριζόμενος στην τριπλέτα Μάρας, Μόρισον και Στόγκλιν.

Ο Ολυμπιακός άρχισε να... συνέρχεται σταδιακά, οι Λο, Αντιτς και Χάινς πήραν την κατάσταση πάνω τους και στο ημίχρονο οι Ερυθρόλευκοι πήραν βραχίεα κεφαλή, με το σκορ στο 39-38.

Από τα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, το νερό μπήκε στο αυλάκι. Ο Ολυμπιακός με σερί 8-0 ξέφυγε με 47-38 και ο Ηλυσιακός είχε την τελευταία του αναλαμπή στο ματς στο 29', όταν μείωσε σε 57-55. Ο Ολυμπιακός έκλεισε το δεκάλεπτο με 63-55, και στην τελευταία περίοδο είχε σταθερά μια διαφορά δέκα πόντων, μέχρι να σφραγίσει τη νίκη του με το τελικό 81-70.

Ηλυσιακός (Λιόγας): Καυκής 2, Αναγκόνιε 15(1), Αποστολίδης, Χατζής 12(1), Δορκοφίκης, Αντωνάκης 2, Μόρισον 19(1), Γουϊσε 5(1), Μάρας 8, Παραγυιός 2, Στόγκλιν 5.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 13, Λο 14, Άντιτς 8(2), Σπανούλης 14(2), Περπέρογλου 5(1), Σλούκας, Πάουελ 8, Πέρκινς 5(1), Πρίντεζης 5(1), Παπανικολάου 3(1), Γεωργάκης 1, Κατσίβελης 5(1).