«Καθάρισε» με Δημήτρη... Τριποντίδη!

Φαίνεται ότι το κρεσέντο έξω από τα 6.75μ. στα δύο τελευταία ματς με ΑΕΚ και Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ δεν ήταν... αρκετό για τον Παναθηναϊκό! Υπήρχε και συνέχεια!

Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν την περασμένη Πέμπτη, με τελευταίο (τους) θύμα τα Τρίκαλα. Τα ποσοστά μπορεί να μην άγγιξαν την τελειότητα ωστόσο το τελικό 96-70 ήταν απόρροια των μακρινών σουτ.

Κι όλα αυτά τη στιγμή που ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο ματς με τους Τούρκους να έμεινε στο «μηδέν»! Οι «πράσινοι» τελείωσαν το ματς με 14/32 τρίποντα, αλλά ο Έι Τζέι Σλότερ έμεινε (για πρώτη φορά φέτος) άποντος έχοντας 0/5 δίποντα και 0/2 τρίποντα! Μάλιστα ήταν και ο μοναδικός από τους 12 παίκτες που δεν έγραψε το όνομά του στους σκόρερς! Μικρό το κακό. Ακόμα και έτσι οι νταμπλούχοι μπόρεσαν να φτάσουν εύκολα τους 90+ πόντους και να παραδώσουν για ένα ακόμα παιχνίδι μαθήματα επιθετικού μπάσκετ.

Πρώτος και καλύτερος ο Δημήτρης Διαμαντίδης , ο οποίος έκανε το καλύτερο παιχνίδι του «εκτελεστικά» φέτος με 18 πόντους (5/9τρ), 7 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ενώ εξαιρετική ήταν και η παρουσία του (άστοχου έξω από τα 6.75μ.) Βλάντο Γιάνκοβιτς. Ο φόργουορντ του Παναθηναϊκού είχε ένα «γεμάτο» ματς με 14 πόντους (4/4διπ., 1/6τρ., 3/4β.,) 5ριμπάουντ και 6 ασίστ, με τον Γιάνις Μπλουμς να εξακολυθεί να αποτελεί εγγύηση στα μακρινά σου έχοντας 4/6 τρίποντα σε 16 λεπτά συμμετοχής.

Πάντως το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, αφού τα Τρίκαλα έβαλαν δύσκολα στον Παναθηναϊκό στο πρώτο μισό του αγώνα και δη στο β' δεκάλεπτο. Με σωστές επιθέσεις και πίεση στην άμυνα, οι παίκτες του Φλεβαράκη επέστρεψαν από το -15 (23-38 στο 12') και πλησίασαν στο καλάθι (36-38) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Μάλιστα στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου δεν άλλαξε ιδιαίτερα το σκηνικό. Ώσπου μια φάση στάθηκε αρκετή για να γείρει ολοκληρωτικά τη πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων.

Με το σκορ στο 54-56 τα Τρίκαλα αστόχησαν σε τρίποντο... ενθουσιασμού προκειμένου να πάρουν για πρώτη φορά το προβάδισμα και έκτοτε άρχισε η... κατηφόρα. Με ένα γρήγορο 10-1 ο Παναθηναϊκός έφτασε σε διψήφια διαφορά μετατρέποντας το υπόλοιπο του αγώνα σε... τυπική διαδικασία.Ο Ιβάνοβιτς έδωσε και πάλι χρόνο συμμετοχής στον (ανέτοιμο) Μαυροκεφαλίδη, ενώ χρησιμοποίησε και τον νεαρό Κόνιαρη (σ.σ. ο οποίος μάλιστα σκόραρε) που είχε πάρει τη θέση του Παππά.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 42-48, 60-72, 70-96

ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Ινγκραμ 9, Νικολόπουλος, Τρέισι 7, Μπόουι 2 (9ασ.), Τσούπκοβιτς 13(3), Πάνος 14, Σπανός 8(2), Δεληγιάννης 11, Ματαλόν 4, Βαρυτιμιάδης, Κάτζι 2, Χουχούμης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 7(1), Σλότερ (0/7σουτ), Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 14(1), Φώτσης 10(2), Μαυροκεφαλίδης 3, Διαμαντίδης 18(5), Γκιστ 11(1), Μπατίστα 11, Κόνιαρης 2, Μπλουμς 12(4), Ράιτ 6.