Η εκδίκηση του "Μαύρου"!

mavroidis osfp

Ο Δημήτρης Μαυροειδής ήθελε να αποδείξει ότι είχε ακόμα θέση στο ρόστερ του Ολυμπιακού και τα κατάφερε οδηγώντας την Κηφισιά σε πολύ μεγάλη νίκη (68-67) επί των "ερυθρολεύκων"!

Ο Μίλαν Τόμιτς ξεκίνησε βασικούς τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Λοτζέσκι, Χάντερ, Πέτγουεϊ απέναντι στη Νέα Κηφισιά των Τσαλδάρη, Λιακόπουλου, Ψαθά, Κακιούζη και του νεοαποκτηθέντα Κάρι Ρεμεκούν. Ο Οθέλο Χάντερ έκανε το 6-7 στο 4'23'' ωστόσο η ομάδα των βορείων προαστίων με σερί 7-0 προηγήθηκε 13-7. Ο Βασίλης Σπανούλης σκόραρε τέσσερις σερί πόντους όμως ο Τσαλδάρης έστειλε τη διαφορά στο +7 (18-11) για την Κηφισιά, που προηγήθηκε στο τέλος της πρώτης περιόδου με 18-14, καθώς οι Κακιούζης και Τσαλδάρης δεν είχαν αντίπαλο.

Η παρουσία του Λαφαγέτ στην περιφέρεια νοικοκύρεψε κάπως το παιχνίδι του Ολυμπιακού, όμως η Κηφισιά χτυπούσε μέσα στη ρακέτα, όπου ο Μαυροειδής, θέλοντας προφανώς να αποδείξει ότι είχε ακόμα θέση στο "ερυθρόλευκο" ροστερ, έκανε σπουδαία δουλειά. Ο Έλληνας σέντερ διαμόρφωσε το 32-30 λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνο ενώ οι σερί πόντοι των Λαφαγιέτ, Σπανούλη έβαλαν τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ και του χάρισαν μικρό προβάδισμα στη λήξη του ημιχρόνου (34-35).

Ο Μαυροειδής μπήκε φουριόζος και στο δεύτερο ημίχρονο, δημιούργησε πολλά προβλήματα στη ρακέτα του Ολυμπιακού και έκανε το 41-37 στο 24. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει κυρίως με σουτ από την περιφέρεια, τα οποία όμως ήταν κατά κανόνα άστοχα κι αυτός ήταν ο λόγος που η Κηφισιά όχι μόνο διεκδικούσε στα ίσια τη νίκη, αλλά ήταν και μπροστά στο σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου χάρη σε τρίποντο που πέτυχε ο εξαιρετικός Τσαλδάρης (49-46).

Με τον νεαποκτηθέντα Ρεμεκούν οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 53-48 στο 32', ωστόσο ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με το λέι απ του Χάντερ και το γκολ-φάουλ του Πέτγουεϊ. Ο Σλούκας διαμόρφωσε το 58-61 από τη γραμμή των βολών στο 36' και καθώς ο Ολυμπιακός φάνηκε να βρίσκει λύσεις από την άμυνά του, όμως ο Λιακόπουλος ισοφάρισε 61-61 στο 38' και ο Μαυροειδής έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Κηφισιά (63-61) σκοράροντας από την κορυφή. Ένα λεπτό πριν από τη λήξη και παλι ο Λιακόπουλος πέτυχε καλάθι κάνοντας το 65-61 για τους γηπεδούχους, που αγκάλιασαν τη νίκη.

Και την πήραν διότι έβαλαν τις βολές που έπρεπε στο τέλος, αλλά και διότι ο πελαγωμένος Ολυμπιακός έχανε λέι απ (Σλούκας) και βολές (Σπανούλης). Το τρίποντο του Λαφαγέτ 2'' πριν από το φινάλε ήρθε καθυστερημένα και απλώς διαμόρφωσε το τελικό 68-67 της πολύ μεγάλης και ιστορικής νίκης για την Κηφισιά.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 34-35, 49-46, 68-67.

Κηφισιά: Ρεμεκούν 6, Καυκής 7, Γιούιν, Λιακόπουλος 9, Πόποβιτς, Πεσάκοβιτς, Μαυροειδής 14, Ψαθάς 2, Κακιούζης 11 (1), Τσαλδάρης 12 (2), Ντούβνιακ 7 (1), Ντέιβις.

Ολυμπιακός: Πέτγουεϊ 6, Χάντερ 11, Ντάνστον 6, Σπανούλης 13 (1), Σλούκας 9, Λαφαγιέτ 9 (3), Λοτζέσκι 4, Αγραβάνης 5 (1), Μάντζαρης 3 (1), Κατσίβελης 1.