Ολική ανατροπή στη Χαλκίδα

Είναι πολύ σκληρός για να «πεθάνει» ο Ίκαρος και οι ελπίδες του για παραμονή, δεν χάθηκαν μετά τη νίκη του επί των Τρικάλων με 81-74 (32-42).

Δύο όψεις είχε ο αγώνας και η ομάδα της Χαλκίδας με προπονητή τον Θανάση Γιαπλέ (φωτό), για πρώτη φορά στον πάγκο, έδωσε διαστάσεις στην επιτυχία της με την ολική ανατροπή που πέτυχε στο β’  ημίχρονο.
Το πρώτο μέρος ανήκε στα Τρίκαλα, που κατάφεραν να επιβάλουν από το ξεκίνημα του αγώνα το ρυθμό τους και να εκμεταλλευτούν την νευρικότητα και την αστοχία των γηπεδούχων.
Το 13-22 στο δεκάλεπτο, διαμορφώθηκε σε 15-30 στο 13΄ και η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη με περισσότερες λύσεις επιθετικά, κατάφερα να κλείσει το α’ ημίχρονο με μία διαφορά δέκα πόντων (32-42).
Η εικόνα άλλαξε άρδην από τα πρώτα λεπτά της επανάληψης, όταν η απόδοση του Ίκαρου ανέβηκε κατακόρυφα. Τόσο αμυντικά, όσο και επιθετικά με τους βασικούς παίκτες (Γκαγκαλούδης, Ρίτσαρντς, Στρναντ, Ρόμπερσον) να μεταμορφώνονται στο β΄ ημίχρονο.
Το τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 31-12, έπαιξε καθοριστικό ρόλο, αφού άλλαξε την ψυχολογία των γηπεδούχων και από τη στιγμή που πήραν το προβάδισμα στο σκορ (50-49), ήρθε η ολική ανατροπή.
Τα Τρίκαλα στο τέταρτο δεκάλεπτο προσπάθησαν να ξαναφέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν τη διαφορά στους τρεις πόντους (76-73). Ο Ίκαρος είχε τα ψυχικά αποθέματα και την αποφασιστικότητα για να φτάσει στην πολύτιμη νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 13-22, 32-42, 63-54, 81-74.
ΙΚΑΡΟΣ (Θ. Γιαπλές): Στρναντ 11 (1), Ρόμπερσον 16 (4), Γούνταλ 2, Άσκα 13, Σάτον 9, Γκαγκαλούδης 14, Σπανός, Βουγιούκας, Ρίτσαρντς 16 (4).
ΤΡΙΚΑΛΑ (Κ. Φλεβαράκης): Έβανς 19 (3), Περούνισιτς 12 (4), Γιούινγκ 11, Γιαννακίδης 1, Πέτροβιτς 9 (3), Πορίνι, Σαπ 9, Μάταλον 1, Δεληγιάννης, Πάνος 12, Νικόπουλος.