Περίπατος στα... δυο στενά

trikalailisiakos

Με καλή άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση τα Τρίκαλα αποχαιρέτησαν το 2013 με άνετη νίκη επί του Πανελευσινιακού (70-59) και εδραίωσαν τη θέση τους στην Α1.

Τα Τρίκαλα έδειξαν από την αρχή διάθεση να εκμεταλλευτούν την έδρα τους και να επιβάλουν το ρυθμό τους. Πήραν ένα μικρό προβάδισμα, όμως όσο ο Πανελευσινιακός έβρισκε λύσεις στην επίθεση, έμενε κοντά στο σκορ.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όμως, τα Τρίκαλα ξέφυγαν. Τα τρίποντα του Μουτακαμπίρ και η εξαιρετική παρουσία του Δεληγιάννη μέσα στη ρακέτα μαζί με την άμυνα, που βελτιώθηκε ακόμα πιο πολύ και ανάγκαζε τους παίκτες του Πανελευσινιακού να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο, έδωσαν τη δυνατότητα στην ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη να προηγηθεί με 24-14 στο 13' και 34-20 στο 17' και να διατηρήσει άνετα αυτό το προβάδισμα ως το τέλος του ημιχρόνου.

Καθώς μάλιστα ο Γιούιν έδωσε κάποιες λύσεις μαζεμένες στην αρχή της τρίτης περιόδου, τα Τρίκαλα προηγήθηκαν ακόμα και με διαφορά 21 πόντων (48-27) στο 25'. Ο Πανελευσινιακός έκανε πολλά λάθη, ο Φαγέ ήταν εκτός κλίματος και έπαιξε λίγο και μόνο οι Τέρνερ και Παπαμακάριος προσπαθούσαν, απέναντι πάντως σε έναν αντίπαλο που με ακμαίο ηθικό δεν ήταν δυνατό να χάσει.

Απλώς στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παικτες των Τρικαλων χαλάρωσαν λίγο και η διαφορά έπεσε λίγο, όμως η νίκη ήρθε άνετα και το 2013 έφυγε με ιδανικό τρόπο για τη νεοφώτιστη στην Α1 θεσσαλική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 38-25, 54-40, 70-59.

Τρίκαλα: Έβανς 6, Περούνιτσιτς, Γιούιν 9, Γιαννακίδης 8, Πέτροβιτς 7(1), Γκρέιντζερ 9(1), Δεληγιάννης 12, Ματαλόν 4, Φούντας 1, Νικολόπουλος, Γεωργάκης 5, Μουτακαμπίρ 9(2).

Πανελευσινιακός: Νίκου, Παπαμακάριος 12, Αράπης 9(1), Ράλεϊ Ρος 7(1), Δημάκος 5(1), Τζοουνς 10(2), Φαγέ 2, Μελισσαράτος, Τέρνερ 14, Αβραμίδης.