Σεφτές για Χαλκίδα!

suton

Με την αμερικάνικη βοήθεια των Σάτον και Γκόβενς ο Ίκαρος νίκησε τον Απόλλωνα με 72-64 και η Χαλκίδα πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στην Α1!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ήταν ισορροπημένο, καθώς και οι δύο ομάδες έβρισκαν λύσεις στην επίθεση κυρίως με τους Αμερικανούς τους. Ο Ίκαρος με τον Γκόβενς να αξιοποιεί τους συμπαίκτες του πέρασε μπροστά με 15-10 στο 7', όμως ο Απόλλων αντέδρασε γρήγορα, με σερί 8-1 προηγήθηκε με 17-16, πριν ο Γκαγκαλούδης με τρίποντο κάνει το 19-18 στη λήξη της περιόδου.

Κάπως έτσι συνεχίστηκε το παιχνίδι μέχρι και τα μισά της δεύτερης περιόδου όταν ο Ίκαρος ξέσπασε. Με τον Ντομινίκ Σάτον να κάνει μεγάλο παιχνίδι σκοράροντας και μαζεύοντας ριμπάουντ κατά βούληση, τον Άσκα να δίνει πολύτιμες βοήθειες και τον Γκαγκαλούδη να οργανώνει σωστά, η ομάδα της Χαλκίδας έτρεξε ένα σερί 14-3 μεταξύ 14' και 19' και πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα 11 πόντων (39-28). Ο Απόλλων σε αυτό το διάστημα έχασε όλες τις μάχες μέσα στη ρακέτα, ήταν άστοχος κι έκανε πολλά λάθη και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει 39-30 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Με τον Γκόβενς να σκοράρει, εκτός από το να πασάρει, και συνεχίζοντας να κερδίζει τις περισσότερες μάχες μέσα στις ρακέτες, ο Ίκαρος διατήρησε το προβάδισμά του σε διψήφια τιμή και στην τρίτη περίοδο και στο 25' προηγήθηκε με 48-36. Σ' εκείνο το σημείο ο νεαρός Μαυροβούνιος Χοτ βρήκε το χέρι του κι έδωσε ορισμένες μαζεμένες λύσεις στον Απόλλωνα, που μείωσε προσωρινά σε 51-44, αλλά ο Ίκαρος αντέδρασε αμέσως. Με τον Άσκα να σκοράρει μέσα στο καλάθι ξέφυγε ξανά με 56-44, πριν ο εκπληκτικός Χοτ με φόλοου μειώσει ξανά σε 56-49, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Αυτό το ξέσπασμα του Χοτ έβαλε ξανά τον Απόλλωνα στο παιχνίδι, όπως φάνηκε και από το τρίποντο που πέτυχε στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο Ουίλσον μειώνοντας τη διαφορά στους 4 πόντους (56-52). Ο αγώνας έγινε αίφνης ντέρμπι, ωστόσο ως τέτοιο προκάλεσε νευρικότητα και στις δύο ομάδες με αποτέλεσμα να... γκρεμίσουν τα καλάθια.

Η αστοχία ήταν μεγάλη, ακόμα και από τη γραμμή των βολών, και φυσικά χαμένος της υπόθεσης ήταν ο Απόλλων, ο οποίος δεν μπόρεσε να εκμηδενίσει τη διαφορά ή και να περάσει μπροστά. Οι Σάτον και Γκόβενς έδωσαν ξανά διψήφιο προβάδισμα στον Ίκαρο (65-55 στο 36'), ενώ στη συνέχεια οι Παπανικολόπουλος και Μπεκ φρόντισαν με σημαντικά καλάθια να κάνουν το σκορ 70-58 και ουσιαστικά να διασφαλίσουν την πρώτη φετινή νίκη του Ικάρου στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 39-30, 56-49, 72-64.

Ίκαρος: Στρναντ 5(1), Γκόβενς 14(1), Παπανικολόπουλος 3(1), Άσκα 12, Μανωλόπουλος 6(1), Σάτον 15, Γκαγκαλούδης 8(1), Σπανός 3(1), Μπορόβνιακ, Βουγιούκας, Μπεκ 6(1).

Απόλλων: Χιλ 3, Αργυρόπουλος 13, Τέιλορ 10(1), Ουίλσον 11(2), Λιανός 3, Πέτροβιτς 7, Νιφόρας, Ζαφείρης, Τρεπάλοβατς 3, Χοτ 10(2), Μπολντς 4.