Ο Ρέινολντς «λύτρωσε» τον Προμηθέα στην παράταση

coffey promitheas championsleague.basketball 1

Ο Προμηθέας μετά από πολύ μεγάλη «μάχη», πήρε ένα πολύ δύσκολο διπλό με 100-97 επί της Οπάβα και τελείωσε νικηφόρα τη φάση των ομίλων. Οι χαμένες βολές του Ρέινολντς... έδωσαν το προβάδισμα στο κρισιμότερο σημείο.

Στην τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων στο Basketball Champions League, ο Προμηθέας τα έβαλε με την Οπάβα στην Τσεχία. Έπειτα από ένα πολύ συναρπαστικό ματς το οποίο χρειάστηκε και την παράταση, η ομάδα της Πάτρας κατάφερε να κλείσει με νίκη τη φάση των ομίλων, επικρατώντας με 100-97.

Η Οπάβα άρχισε δυνατά το ματς με τον Προμηθέα να φαίνεται ότι αιφνιδιάζεται. Οι παίκτες του Ηλάι παπαθεοδώρου ωστόσο βρήκαν τα βήματά τους και κατάφεραν να αλλάξουν την εικόνα του ματς πέρνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 25-24. Με αντίστοιχο τρόπο έφτασε το ματς στο τέλος του ημιχρόνου, όπου η ομάδα της Πάτρας πήγε στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 52-51.

Στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξαν πολλά, με τους γηπεδούχους μάλιστα να παίρνουν ξανά τα ηνία του προβαδίσματος και τις δύο ομάδες να επιστρέφουν στο παρκέ για το τέταρτο δεκάλεπτο, με το σκορ στο 77-76. Η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε στο 91-91 με το επιπλέον πεντάλεπτο να είναι και αυτό αντίστοιχα αρκετά συναρπαστικό. Ο Ρέινολντς μπορεί να έχασε τις κρίσιμες βολές αλλά πήρε το ριμπάουντ στο τέλος και ευστόχησε για το τελικό 100-97.

Τώρα στην επόμενη φάση, αυτή των Play In, ο Προμηθέας ετοιμάζεται να αντιμετωπίσει τη Λε Μαν.

Οπάβα - Προμηθέας: Το ματς

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και αιφνιδίασαν τον Προμηθέα, φτάνοντας το σκορ στο 13-5 (6:06). Η ομάδα της Πάτρας ωστόσο κατάφερε να βρει τα βήματά του και να απαντήσει. Στο 3:42 μάλιστα κατάφερε να περάσει και μπροστά με τον Κάουαν με 19-18 ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 25-24.

Στα μέσα της δεύτερης περιόδου ο Προμηθέας ήταν στο +4 (40-36, 4:59). Η Οπάβα όμως βρήκε ξανά ρυθμό και αφού πρώτα ισοφάρισε σε 42-42 με τον Σιρίνα (3:35), πέρασε και μπροστά στο 1:50 με 49-46. Μετά το time out ο Τζαμάλ Τζόουν βρήκε ένα τρίποντο το οποίο έστειλε το σκορ στο 52-49. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το 52-51 υπέρ των «Πατρινών».

Πρώτος σκόρερ για την ελληνική ομάδα στο πρώτο 20λπετο ήταν ο Άντονι Κάουαν με 16 πόντους και 5 ασίστ ενώ από κοντά ακολούθησε ο Κρις Κόφεϊ με 14 πόντους. Για τους γηπεδούχους, περισσότερους πόντους έιχε ο Σιρίνα με 11.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ, το ματς είχε την ίδια εικόνα με το τέλος του πρώτου μισού. Ο Προμηθέας στο 4:54 βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 64-63 αλλά στο 2:59 η Οπάβα πέρασε μπροστά με 70-69. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να ευστοχούν σε διαδοχικά καλάθια και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 77-76 υπέρ των γηπεδούχων.

Στα μέσα της τέταρτης περιόδου ο Προμηθέας είχε αποκτήσει ένα μικρό πλεονέκτημα (5:02, 81-85), αλλά για μία ακόμη φορά ο τσέχικος σύλλογος βρήκε τρόπο να παραμείει κοντά. Στο 2:44 ο Σλάβικ έκανε με εύστοχη βολή το 86-84 και ο Ηλίας Παπαθεοδώρου κάλεσε τους παίκτες του σε time out. Αμέσως μετά ο Κάουαν εκμαίευσε το φάουλ από τον Κουρίλ και πήγε στη γραμμή των βολών. Από έκανε το 2/2 και πήγε τη διαφορά ξανά στο +4 (88-84, 2:38).

Ο ίδιος μάλιστα βρήκε πολύ μεγάλο τρίποντο για το 91-84 (1:52) στο οποίο όμως είχε άμεση απάντηση ο Κουρίλ. Ο Κάουαν αστόχησε σε τρίποντο και η Οπάβα στη συνέχει κέρδισε βολές. Ο Μόκραν ήταν εύστοχος και στις δύο για το 91-89 (0:59). Ένα ακόμη άστοχο τρίποντο έδωσε την κατοχή στους γηπεδούχους, η οποία όμως πέρασε ανεκμεταύλτη.

Ενώ απέμεναν 10 δευτερόλεπτα (91-89 μπροστά ο Προμηθέας) ο Κάουαν πήρε το φάουλ και οι δύο ομάδες πήγαν ξανά στον πάγκο για time out. Ο Κάουαν για μία ακόμη φορά, μετά την επαναφορά πήρε το φάουλ και πήγε στις βολές. Αστόχησε στην πρώτη (8,8 για το τέλος) όπως και τη δεύτερη. Η Οπάβα πήρε το φάουλ ενώ απέμεναν μόλις λίγα κλάσματα και ο Τόουνς είχε την ευκαιρία μέσα από τρεις βολές να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Αφού εξέτασαν τη φάση για αρκετή ώρα, έκριναν πως τελικά το φάουλ έγινε στα 1,9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Τάουνς έχασε την πρώτη, έβαλε τη δεύτερη όπως και την τρίτη στέλνοντας το σκορ στο 91-91. Τα 1,9 που απέμεναν δεν ήταν αρκετά και οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση.

Η παράταση

Ο Στέφενς αστόχησε στις βολές που κέρδισε στην αρχή του πενταλέπτου για τον Προμηθέα αλλά λίγο αργότερα ο ίδιος έβγαλε ασίστ στον Κόφεϊ που έκανε το 93-91. Οι γηπεδούχοι έκαναν λάθος το οποίο όμως πέρασε ανεκμετάλλευτο. Ακολούθησε ένα σερί άστοχων προσπαθειών για τρίποντα και ο Τάουνς από τις βολές έκανε στο 2:12 το 93-93. Στο 1:35 οι διαιτητές πήγαν στο άμεσο ριπλέι μετά από challenge των φιλοξενούμενων και η κατοχή πέρασε στα χέρια της ελληνικής ομάδας.

Ο Σιρίνα έχασε ελεύθερο τρίποντο ενώ αμέσως μετά ο Ρέινολντς ευστόχησε σε σουτ 3 πόντων για το 96-93 στο 0:48. Η Οπάβα μείωσε στον πόντο (96-95, 0:41) ενώ λίγο αργότερα οι διαιτητές πήγαν πάλι να ελέγξουν τη φάση μετά από challenge (96-95, 0:21 υπέρ του Προμηθέα). Η ομάδα της Πάτρας πήρε την κατοχή και παρά το λάθος, διατήρησε την κατοχή με φάουν του Σλάβικ. Ο Κάουαν ήταν εύστοχος στις βολές και έκανε το 98-95 (0:17) και αμέσως μετά υπήρξε νέο time out.

Μετά την επιστροφή στο παρκέ, η Οπάβα δεν βρήκε ελεύθερο σουτ αλλά πήγε στις βολές ενώ απέμεναν 6,4. Εκεί ο Πέκατσεκ ήταν εύστοχος στην πρώτη και στη δεύτερη για το 98-97. Αμέσως μετά από τις βολές, ο Ηλάις Παπαθεοδώρου αξιοποίησε το τελελυτάιο του time out (98-97, 6,4).

Ο Ρέινολντς έχασε τη πρώτη βολή στο 4,7 όπως και στη δεύτερη αλλά πήρε το ριμπάουντ και πήγε το ματς στο 100-97!

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 51-52, 77-76, 91-91, 97-100