Αρειανάρα μέσα στην Άγκυρα

399899089 18399989836018962 1986984297252717883 n 2

Ο Άρης ήταν ισοπεδωτικός στην Άγκυρα απέναντι στην Τουρκ Τέλεκομ καθώς πέρασε εμφατικά (85-95) κάνοντας τεράστιο βήμα πρόκρισης στα Play In του Eurocup παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ και βασιζόμενος στην επιθετική πολυφωνία του.

Ο Άρης έκανε στην Τουρκία... αυτό που λατρεύει πετυχαίνοντας την όγδοη νίκη στην ευρωπαϊκή ιστορία του. Ο Βασίλης Τολιόπουλος έκανε εξαιρετικό παιχνίδι, κυρίως όμως η ελληνική ομάδα είχε τρομερή λειτουργία στην επίθεση φτάνοντας μάλιστα να προηγηθεί έως και με διαφορά 18 πόντων. Σπουδαία δουλειά έκανε και ο Τζόναθαν Σταρκ στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Άρη. Χαρακτηριστικό στοιχείο της κυριαρχίας της ελληνικής ομάδας ήταν το γεγονός ότι μόνο μία φορά βρέθηκε πίσω στο σκορ (στο πρώτο ημίχρονο) κι εκεί μάλιστα... απορρόφησε γρήγορα την αντίδραση της τουρκικής ομάδας.

Ο αγώνας

Ο Άρης έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα (6-13, 3’) έχοντας επιθετικό πλουραλισμό, διάβασμα φάσεων και αν ο ΝτεΣόουζα απέφευγε και δύο αχρείαστα φάουλ που τον έβγαλαν από το παρκέ, όλα θα ήταν υπέροχα για την ελληνική ομάδα. Η είσοδος του Κρις Μπάνκστον στο παιχνίδι έδωσε επιπλέον τρόπους έκφρασης στην επίθεση στις… πάρε βάλε φάσεις που δημιούργησε ο Βασίλης Τολιόπουλος (8π, 2 ασ.), αλλά και ο Αμερικανός συμπλήρωσε δύο φάουλ μέσα σε τρία λεπτά! Η απουσία σέντερ στα τελευταία τρία λεπτά έδωσε το δικαίωμα στον Ένοκ (8π., 5ριμπ.) να κυριαρχήσει στη ρακέτα και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 21-24.

Το πρώτο καλάθι του Τζόναθαν Σταρκ (23-26, 12’) με τη φανέλα του Άρη διατήρησε το προβάδισμα για την ελληνική ομάδα η οποία υποχρεωτικά μπήκε στη δεύτερη περίοδο με χαμηλό σχήμα και άμυνα με αλλαγές αλλά αυτό δεν πτόησε τον Οκμπέν Ουλουμπάι (10π.), κυρίως όμως τον Ουάλας (11π.) ο οποίος μπήκε στην εξίσωση του αγώνα (33-32, 14:30). Εκεί ο Άρης έβγαλε αντίδραση (35-39, 17’) και θα μπορούσε να είχε μεγαλώσει τη διαφορά αν απέφευγε δύο κακές αποφάσεις στην επίθεση καθώς στην άμυνα εστίασε στην αποφυγή της τροφοδοσίας των ψηλών της Τουρκ δίνοντας το μακρινό σουτ. Το ημίχρονο έκλεισε με +5 (41-46) για την ελληνική ομάδα η οποία σούταρε με καλό ποσοστό σε δίποντο (54.5%) και τρίποντο (42.9%) και πρώτους σκόρερ τους Τολιόπουλο, Μπλούμπεργκς που είχαν από δέκα πόντους.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο με δύο λάθη αλλά συνέχισε μ' ένα εύστοχο τρίποντο και μια ασίστ στον Μπλούμπεργκς (43-51, 23'). Το αγωνιστικό ανέβασμα του ΝτεΣόουζα έλυσε το πρόβλημα του Ένοκ αλλά η Τουρκ σημάδεψε τον Τολιόπουλο στις δικές της επιθέσεις... ποστάροντας τον Έλληνα γκαρντ κι έτσι βρήκε λύσεις (53-56, 26:30) με πρωταγωνιστή τον Ουάλας καθώς εκεί η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη δεν χρησιμοποίησε τα ομαδικά φάουλ. Στο κρεσέντο του Αμερικανού γκαρντ της Τουρκ, ο Άρης αντιπαρέταξε τον Σταρκ ο οποίος έβαλε επτά συνεχόμενους πόντους και αύξησε τη διαφορά με το τέλος της περιόδου (59-66).

Το τρίποντο του Ρομπέρτο Γκάλινατ στην πρώτη φάση της τελευταίας περιόδου έστειλε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (59-69). Ένα αντιαθλητικό φάουλ που δεν δόθηκε υπέρ του Άρη κι ένα άλλο που καταλογίστηκε υπέρ της Τουρκ έδωσαν τέσσερις βολές στους γηπεδούχους και την ευκαιρία επιβίωσης αλλά ο Άρης είχε απίστευτη αντίδραση με έντεκα διαδοχικούς πόντους από Σταρκ, Τολιόπουλο και Περσίδη εκτοξεύοντας τη διαφορά (62-80, 34'). Εκεί η Τουρκ έκανε απόπειρα επιστροφής, ο Άρης χαλάρωσε και η διαφορά μειώθηκε στους δέκα πόντους (73-83, 37') αλλά δεν έδωσε κανένα δικαίωμα στους γηπεδούχους και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 41-46, 59-66, 85-95