Τσάμπα ήττα

4050072 011148

Ο Παναθηναϊκός έκανε... χαρακίρι στο Βελιγράδι και έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να φύγει με τη νίκη από την κατάμεστη «Stark Arena» καθώς είχε βρεθεί στο +10 τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος αλλά η Παρτίζαν επέστρεψε και πήρε το παιχνίδι στην παράταση με 92-87.

Αν και είχε «αγγίξει» την 5η σερί του νίκη στην Euroleague και όλα έδειχναν ότι μπορούσε να αποδράσει από το «καυτό» Βελιγράδι, μέσα σε 4+5 λεπτά έριξε μια κλωτσιά και γκρέμισε όλα όσα είχε «χτίσει» στα προηγούμενα 36 λεπτά! Ο Παναθηναϊκός AKTOR είχε προηγηθεί με 73-63 στο 36' αλλά στη συνέχεια υπέστη... black out και έχασε την ευκαιρία για ένα σπουδαίο, όσο και σημαντικό «διπλό» στην έδρα της Παρτίζαν.

Οι βιαστικές επιλογές και τα αχρείαστα λάθη συγκέντρωσης, έδωσαν την ευκαιρία στην Παρτίζαν να πραγματοποιήσει ένα 15-5 έως τη λήξη της κανονικής περιόδου για το 78-78, το οποίο έγινε 29-14 έως και το τέλος της παράτασης για τη νίκη των γηπεδούχων. Ο Κέντρικ Ναν ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, αλλά και με... βιαστικές επιλογές όταν χρειαζόταν (πιο) καθαρό μυαλό. Ο Λεσόρ είχε άλλους 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Γκραντ μέτρησε 14 πόντους, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ.

Από την Παρτίζαν ο Ζακ Λεντέι είχε 23 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 τελικές πάσες, αλλά στα κρίσιμα σημεία και δη τη στιγμή που η Παρτίζαν «ροκάνισε» τη διαφορά και γύρισε το ματς, εκείνοι που είχαν αναλάβει δράση ήταν οι Πάντερ (13π.) και Ντοζίερ (16π).

Το ματς: Παρτίζαν – Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ καλά στο ματς, ενώ ήταν διαβασμένος και έτοιμος για να ανταποκριθεί στις δυσκολίες του αγώνα. Με καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση και τον Γκριγκόνις (7π.) να αποτελεί τον παίκτη-κλειδί για την ομάδα του Αταμάν, οι «πράσινοι» έλεγξαν το παιχνίδι και βρέθηκαν να προηγούνται με 13-19 έχοντας παράλληλα και την «σταθερή αξία» που άκουγε στ' όνομα του Τζέριαν Γκραντ (5π.) Όμως ένα δίλεπτο αδράνειας και λαθών στάθηκε αρκετό για την Παρτίζαν να φέρει το ματς στον πόντο (20-21) με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου δια χειρός του Μπρούνο Καμπόκλο.

Η συνέχεια ήταν... ακόμα καλύτερη για ελληνική ομάδα. Μπορεί ο Ματίας Λεσόρ να χρεώθηκε από νωρίς με δύο φάουλ, αλλά (τουλάχιστον στην επίθεση) ο Όλεκ Μπαλτσερόφσκι προσπάθησε να «γεμίσει» τα παπούτσια του και να ανταποκριθεί απέναντι στους ψηλούς της Παρτίζαν και δη στους Σμάιλαγκιτς και Καμπόκλο. Με τον Κέντρικ Ναν να... ανεβάζει στροφές και με τα αγαπημένα του «ντράιβ» να δίνει πόντους στον Παναθηναϊκό, οι «πράσινοι» βρέθηκαν τρεις φορές στο +8 (24-32 στο 5', 26-34 και 26-38 στο 6') ενώ είχαν την ευκαιρία να «ανοίξουν» περισσότερο τη διαφορά.

Κάτι που δεν έκαναν και η Παρτίζαν φρόντισε να το εκμεταλλευτεί. Με ένα εντυπωσιακό σερί 11-0 όπου ο Παναθηναϊκός έπαθε πραγματικό... black out, όχι μόνο γύρισε το ματς αλλά προηγήθηκε και με +3 πόντους (39-36) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (39-38). Ο Ζακ Λεντέι ήταν εκείνος που πήρε τις περισσότερες προσπάθειες πάνω του (12π., 4/6δίπ., 1/1τρ., 1/1β.) ενώ πολλές ήταν οι βοήθειες του Σμάιλαγκιτς και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Το ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό (Γκριγκόνις 10π.., Γκραντ 7π., Μπαλτσερόφσκι 7π.) να έχει 11/19 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 10/10 βολές, 14-2 ριμπάουντ, αλλά και 8 ασίστ για 7 λάθη. Τα λάθη ήταν εκείνα που έδωσαν εύκολους πόντους στην Παρτίζαν ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι και ο... αψεγάδιαστος Τζέριαν Γκραντ είχε δύο λάθη στο ημίχρονο. Αντίστοιχα η σερβική ομάδα είχε μετρήσει 12/19 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 6/7 βολές, 11-3 ριμπάουντ και 9 ασίστ για (επίσης) 7 λάθη.

Η Παρτίζαν ξεκίνησε το ίδιο δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και αρχικά προηγήθηκε με +5 πόντους (43-38) έχοντας πραγματοποιήσει πολύ γρήγορα ένα 4-0. Για πρώτη φορά στο ματς έφτασε και στο +6 (48-42 στο 23') ωστόσο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επιστρέψει στο ματς και μάλιστα να πάρει και προβάδισμα με 52-54 έχοντας πραγματοποιήσει επιμέρους σκορ 12-4 χάρη στον Ματίας Λεσόρ ο οποίος τελείωνε φάσεις στα pick n roll απέναντι στον Καμίνσκι και τον Κέντρικ Ναν ο οποίος είχε πάρει προσπάθειες πάνω του.

Η 3η περίοδος έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να έχει προβάδισμα με 54-56 έχοντας υψηλό ποσοστό στα δίποντα (62% με 18/29) αλλά... πολύ χαμηλό στα τρίποντα (15% με 2/13). Ο Σλούκας είχε μοιράσει τέσσερις ασίστ αλλά είχε και μόλις 1/7 εντός παιδιάς, με τους Γκραντ (11π., 4ασ., 3ριμπ.), Λεσόρ (11π., 5ριμπ.) και Ναν (9π., 4/5δίπ.) να ήταν εκείνοι που «απαντούσαν» στην Παρτίζαν (18/33δίπ., 3/14τρ.) και στον εξαιρετικό Λεντέι (18π.)

Οι «πράσινοι» είχαν πάρει το μομέντουμ και αυτό φάνηκε με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου! Το σερί του Παναθηναϊκού έφτασε στο 10-0 (σ.σ. αν συνυπολογιστεί και το καλάθι του Μήτογλου με τη λήξη της 3ης περιόδου) και βρέθηκε να προηγείται με +10 πόντους (54-64 στο 32') και παρά το 5-0 της Παρτίζαν (59-64) επέστρεψε εκ νέου στο +10 (63-73 στο 36') με τον Κέντρικ Ναν να ήταν ο πιο επιδραστικός στην επίθεση της ομάδας του. Και πάλι. Μπορεί οι «πράσινοι» να έδειχναν έτοιμοι να «καθαρίσουν» με την υπόθεση της νίκης, δέχτηκαν επιμέρους 13-5 με την Παρτίζαν να μειώνει στο καλάθι (76-78) στο 1:20 για το τέλος δια χειρός Κέβιν Πάντερ.

Ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε σκορ και πάλι ο Πάντερ ισοφάρισε στα 30'' πριν από το τέλος σε 78-78. Στην τελευταία επίθεση ο Παναθηναϊκός αστόχησε με τον Τζέριαν Γκραντ για το προβάδισμα ενώ ούτε ο Πάντερ μπόρεσε να επιτεθεί με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι «πράσινοι» έμειναν από δυνάμεις ύστερα από το κλειστό rotation και γνώρισαν την 3η ήττα του σε ισάριθμα ματς τη φετινή σεζόν που κρίθηκαν στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-38, 54-56, 78-78 (κ.α.), 92-87 (παρ.)